Łódzkie Spotkania Baletowe. Wieczory z bajecznym tańcem

  Łódzkie Spotkania Baletowe. Wieczory z bajecznym tańcem

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  „Korsarz” to historia pirata Konrada przemierzającego morza, aby uratować piękną Medorę. Spektakl pokaże English National Ballet

  „Korsarz” to historia pirata Konrada przemierzającego morza, aby uratować piękną Medorę. Spektakl pokaże English National Ballet ©materiały prasowe

  XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe odbędą się w Teatrze Wielkim w dniach 3 maja - 20 czerwca
  „Korsarz” to historia pirata Konrada przemierzającego morza, aby uratować piękną Medorę. Spektakl pokaże English National Ballet

  „Korsarz” to historia pirata Konrada przemierzającego morza, aby uratować piękną Medorę. Spektakl pokaże English National Ballet ©materiały prasowe

  XXIV edycja Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim rozpocznie się 3 maja. Impreza potrwa do 20 czerwca.

  Do Łodzi przyjadą znakomite zespoły taneczne: English National Ballet z Wielkiej Brytanii (po raz pierwszy w Polsce), nowo powstały kubański zespół Acosta Danza (po raz pierwszy w Polsce) oraz znany już widzom łódzkiej sceny Akram Khan Company z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy w historii festiwalu publiczność będzie miała możliwość obejrzeć zespół z Chin - BeijingDance/ LDTX z Pekinu.
  Zaprezentuje się także zespół z Kanady - RUBBERBANDance Group z Montrealu. Tradycyjnie zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi w ramach festiwalu przygotuje swoją premierę. W tym roku zostanie zrealizowany „Spartakus” Arama Chaczaturiana w choreografii Emila Wesołowskiego.

  CZYTAJ TEŻ: 3. Festiwal "Taneczne Zderzenia" w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Balet blisko bolączek świata

  - Program tegorocznego festiwalu został skonstruowany tak, by był kontynuacją założeń festiwalu: idei otwartości na to, co nowe i wartościowe w sztuce tańca przy zachowaniu pamięci o wielkiej klasyce baletowej - podkreślają organizatorzy.

  Jako pierwszy podczas ŁSB zaprezentuje się English National Ballet z Wielkiej Brytanii. 3 maja zobaczymy trzyczęściowy wieczór baletowy „Ballet Bold”, na który złożą się choreografie Williama Forsythe’a, Hansa van Manena oraz trzeci akt „Śpiącej królewny w choreografii Kennetha MacMillana według Mariusa Petipy. Natomiast 5 i dwukrotnie 6 maja Brytyjczycy pokażą „Korsarza” w inscenizacji Anny-Marie Holmes według Mariusa Petipy i Konstantego Siergiejewa. Tancerzom towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Gavina Sutherlanda.

  Akram Khan Company wystąpi 11, 12 i 13 maja z przedstawieniem „Until The Lions”. To choreograficzna opowieść o Ambie/Shikhandim zaczerpnięta z „Mahabharaty”. Reżyseria i choreografia - Akram Khan, obecnie jeden z najbardziej znanych i cenionych choreografów na świecie.

  Acosta Danza to zespół, który zainaugurował swoją działalność w ubiegłym roku w Gran Teatro de La Habana - teatrze, z którym była związana Alicia Alonso (wybitna primabalerina w 1989 roku odwiedziła Łódź z zespołem Ballet National de Cuba w ramach X edycji ŁSB). Stworzony został przez kubańskiego tancerza klasycznego Carlosa Acostę, wieloletniego artysty Royal Opera House. 20 i 21 maja w wykonaniu Acosta Danza zobaczymy widowisko „Debut”, złożone z pięciu choreografii.

  RUBBERBANDance Group z Montrealu zaproponuje 27 i 28 maja spektakl „Vic’s Mix” w choreografii Victora Quijady. A 3 i 4 czerwca chiński Beijingdance/LDTX przedstawi widowisko „Beyond The Horizon” w choreografii Jacka Przybyłowicza.

  CZYTAJ TEŻ: "Oniegin" w Teatrze Wielkim w Łodzi - balet bezwstydnie romantyczny

  I w końcu 17, 18 i 20 czerwca będziemy mogli zobaczyć premierę gospodarzy - „Spartakusa” w choreografii Emila Wesołowskiego. Kierownictwo muzyczne sprawuje Wojciech Rodek.

  Sprzedaż biletów na przedstawienia Łódzkich Spotkań Baletowych zacznie się w piątek 17 lutego o godz. 12. Ceny, w zależności od spektaklu, są zróżnicowane. Można też kupić karnety: na sześć dowolnych, różnych spektakli w cenie 500 zł w I strefie miejsc i 440 zł w II strefie lub na co najmniej trzy dowolne, różne spektakle z rabatem 15 zł na każdy bilet. Szczegóły na operalodz.com.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A nie lepiej w obszernym muzeum Fabryczny

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo