Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit....

  Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Michael Nyman wystąpi w Łodzi

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Bilety na koncert Michaela Nymana w Filharmonii Łódzkiej kosztują: 199, 149 i 119 zł

  Bilety na koncert Michaela Nymana w Filharmonii Łódzkiej kosztują: 199, 149 i 119 zł ©Fot. materiały prasowe

  Michael Nyman wystąpi w Łodzi 29 października na 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit
  Bilety na koncert Michaela Nymana w Filharmonii Łódzkiej kosztują: 199, 149 i 119 zł

  Bilety na koncert Michaela Nymana w Filharmonii Łódzkiej kosztują: 199, 149 i 119 zł ©Fot. materiały prasowe

  Znakomity kompozytor brytyjski (o polsko-żydowskich korzeniach), Michael Nyman, przyjedzie do Łodzi wraz z 11-osobowym zespołem – Michael Nyman Band. Artysta wystąpi podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej w niedzielę 29 października od godz. 19.

  Michael Nyman należy do najbardziej innowacyjnych i cenionych kompozytorów.
  Jest twórcą muzyki filmowej, oper i koncertów orkiestrowych. Dał się poznać również jako pianista, dyrygent, lider zespołu, muzykolog, a także fotograf i filmowiec. Współpracował z wieloma sławami, m.in. sir Harrisonem Birtwistle’em czy liderem grupy Blur i Gorillaz – Damonem Albarnem.

  W trakcie uroczystej gali, która odbędzie się dzień przed koncertem w klubie Wytwórnia – czyli w sobotę 28 października – Michael Nyman otrzyma nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „szczególną wrażliwość muzyczną” oraz spotka się z festiwalową publicznością.

  Festiwal Soundedit zapowiada przy tym, że po ubiegłorocznym sukcesie instalacji Briana Eno „The Ship” również Michael Nyman zaprezentuje instalację multimedialną w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Ekspozycja będzie dostępna od 29 października do 18 listopada.


  Soundedit 2017: Michael Nyman w Łodzi

  W 2010 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Michael Nyman Composer In Progress”. W tym samym roku Nyman kontynuował prace z pionierskimi dziełami radzieckiego reżysera Dzigi Wiertowa (pierwszy raz pracował nad nimi w 2002 roku, kiedy to stworzył partyturę do filmu „Człowiek z kamerą filmową”). W styczniu 2010 roku powstały partytury do „Jedenastego” oraz „Szóstej części świata”. W październiku 2010 roku premierę miała staranna rekonstrukcja „klatka po klatce” filmu Wiertowa – „Nyman z kamerą filmową”, w której Michael Nyman wykorzystał gromadzone przez dwie dekady materiały z własnego archiwum.

  Artysta po raz pierwszy wyraźnie odcisnął swoje piętno w muzycznym świecie w roku 1968, kiedy to wymyślił termin „minimalizm”. W 1976 roku Nyman założył własny zespół – Campiello Band (obecnie Michael Nyman Band). Przez ponad trzy dekady grupa była dla artysty laboratorium, w którym sprawdzał swoje muzyczne pomysły i kompozytorskie eksperymenty.

  Soundedit 2017. Gary Numan na festiwalu Soundedit

  Pisząc muzykę filmową, obok Petera Greenawaya, współpracował również z Neilem Jordanem („Koniec romansu”), Michaelem Winterbottomem („Wonderland”, „Tristram Shandy: Wielka ściema”, „The Trip”), Andrew Niccolem („Gattaca – szok przyszłości”). Nie można oczywiście zapomnieć o jego wybitnej muzyce do filmu „Fortepian” Jane Campion z 1993 roku.

  Michaela Nyman był także razem z Damonem Albarnem współautorem soundtracku do filmu „Drapieżcy” z 1999 roku. W ostatnich latach muzyka kompozytora została wykorzystana w filmie dokumentalnym „Człowiek na linie”, który w 2009 roku zdobył Oscara oraz nagrodę BAFTA. W tym samym roku jego partytura do filmu „Wymazać Dawida” zdobyła nagrodę za „najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową” podczas East End Film Festival w Londynie. Kompozytor jest autorem wielu znanych oper, m.in. „Człowiek, który pomylił żonę z kapeluszem” (1986), „Facing Goya” (2000) czy „Mężczyzna i chłopiec: Dada” (2003) oraz muzyki baletowej.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo