Nagrody im. Andrzeja Munka: Laury za reżyserię i zdjęcia...

  Nagrody im. Andrzeja Munka: Laury za reżyserię i zdjęcia [FOTO, FILM]

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Od lewej: Fredrik Olsson, operator, który odebrał nagrodę w imieniu Joaquina del Paso i Paweł Chorzępa
  1/20
  przejdź do galerii

  Od lewej: Fredrik Olsson, operator, który odebrał nagrodę w imieniu Joaquina del Paso i Paweł Chorzępa ©Krzysztof Szymczak

  W łódzkiej Szkole Filmowej wręczono w środę, 1 lutego, Nagrody im. Andrzeja Munka
  W Szkole Filmowej w Łodzi wczoraj odbyła się gala wręczenia Nagród im. Andrzeja Munka - za najlepszy debiut reżyserski i operatorski. W tym roku do konkursu zgłoszono aż osiemnaście filmów - nominowanych do nagrody zostało szesnastu reżyserów i dziesięciu autorów zdjęć.

  Jury Konkursu im. Andrzeja Munka obradowało w składzie: Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska, Michał Dymek.
  Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepszą Reżyserię otrzymał pochodzący z Meksyku Joaquín del Paso za reżyserię filmu „Maquinaria Panamericana”. Swój wybór jury uzasadniło następująco: „Za dojrzałość artystyczną i świeżość debiutanta w jednym. Za szacunek dla tradycji wielkich autorów kina, ale skuteczne poszukiwanie indywidualnego języka, stylu i poczucia humoru. Za traktowanie filmu jako pojazdu zabierającego widownię w fascynującą podróż po świecie fizycznym i metafizycznym. Za potraktowanie upadku fabryki w sposób poetycki i intymny, osiągając w ten sposób nienachalny a ciekawy obraz współczesnego świata. Za zdjęcia na taśmie filmowej, których wyjątkowy urok przypomina, że nie wszystko da się nakręcić na cyfrze. Za rywalizację z innymi filmami tej edycji konkursu, których poziom artystyczny sprawił nam wielką przyjemność. Wreszcie, ze względu na wyjątkowy sens i charakter Nagrody im. Andrzeja Munka, za wzbudzenie w nas przekonania, że autor tego filmu wkrótce stanie się osobą, której będziemy szukali w programach najlepszych festiwali filmowych i repertuarów kin”.

  CZYTAJ TEŻ: Szkoła Filmowa w Łodzi. Ponad pół tysiąca kandydatów na studia aktorskie

  Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepsze Zdjęcia odebrał Paweł Chorzępa za zdjęcia do filmu „Zud” w reżyserii Marty Minorowicz. Jury przyznało wyróżnienie: „Za silne i dojrzałe fabularne zdjęcia wykreowane bardzo skromnymi środkami w warunkach dokumentalnych. Za umiejętność stawiania kamery w odpowiednim miejscu i ukazania nadziei w opowiedzianej historii”.

  Laureaci otrzymali oprócz statuetek nagrody w wysokości 10 tys. zł każda.

  Joaquín del Paso urodził się w 1986 roku. Studiował reżyserię i scenariopisarstwo w szkole filmowej na Kubie (EICTV). W 2013 roku ukończył Szkołę Filmową w Łodzi. „Maquinaria Panamericana” to jego debiut fabularny, który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Berlinie w sekcji Forum.

  CZYTAJ TEŻ: Szkoła Filmowa w Łodzi otrzymała nagrody w Maroku

  Paweł Chorzępa zaś urodził się w 1981 roku w Rzeszowie. Za zdjęcia do filmu „Zud” zdobył już nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Saratowskie cierpienia” w Saratowie. Jest także autorem zdjęć do filmów „Kawałek lata” w reżyserii Marty Minorowicz, „Decrescendo” i „Mój dom” Magdaleny Szymków, „Kiedy będę ptakiem” Moniki Pawluczuk. Jest wykładowcą w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  Konkurs im. Andrzeja Munka należy do najstarszych konkursów filmowych w Polsce, jego pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku (laureatem został Jerzy Skolimowski).

  CZYTAJ TEŻ: Mariusz Grzegorzek: Łódzka szkoła filmowa to naprawdę wyjątkowa uczelnia

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łódź k... to powinno wygrać

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo