Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2017 w Łodzi. Co i gdzie zobaczymy? [PROGRAM]

Redakcja
Nagie Francuzki w stereoskopie, krosno carewicza, ułańska szabla i wirtualna rzeczywistość, czyli Noc Muzeów w Łodzi. Poszczególne instytucje przygotowały wiele atrakcji i niespodzianek, meteorolodzy zapowiadają piękną pogodę - tej nocy nie ma co siedzieć w domu. Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 18. Zwiedzać będzie można do godz. 1 w nocy.

Niegdyś zwane domami muz, były ośrodkami naukowo-badawczymi, gdzie starożytni Grecy oddawali się temu, co lubili najbardziej: przechadzali się w cieniu portyków, tocząc zażarte dysputy, popijając wino i zajadając się figami. Dziś w większości obowiązuje cisza i zakaz spożywania, figę zobaczymy jedynie na prośbę o trunek, ale nadal można się zdrowo nachodzić. Muzea. W Łodzi jest ich blisko dwadzieścia, w tym tak unikatowe, jak drugie najstarsze na świecie muzeum sztuki nowoczesnej, Muzeum Kinematografii, Muzeum Książki Artystycznej czy Centralne Muzeum Włókiennictwa. Warto do nich zajrzeć, nie tylko podczas zbliżającej się Nocy Muzeów, by podziwiać i architekturę budynków, w których się mieszczą, i zgromadzone eksponaty.

Jednym z najciekawszych zabytków w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest na przykład model krosna mechanicznego wykonany w 1912 roku w Łodzi przez Zakłady Mechaniczne Greenwooda. Ten stosunkowo niewielki model krosna angielskiego lekkiego z górnym biciem został przygotowany na zlecenie Rady Miejskiej Łodzi i miał zostać ofiarowany w prezencie synowi cara Mikołaja II - Aleksemu. Hobby młodego carewicza było gromadzenie zabawek technicznych, które przywoził z licznych podróży. Świadomi tego łódzcy fabrykanci postanowili wykorzystać planowaną wizytę carewicza w rezydencji myśliwskiej w Spale i obdarować go rzeczonym modelem. Ostatecznie prezent nie trafił jednak do Aleksego. Prawdopodobnie z powodu nagłego pogorszenia zdrowia chłopca, rodzina carska wróciła do Sankt Petersburga wcześniej niż pierwotnie planowano. Niektórzy badacze twierdzą również, że model - wykonany z brązu i umieszczony w gablocie z drewna dębowego i kryształowego szkła belgijskiego - kosztował krocie, a nie wszyscy fundatorzy byli skłonni zwrócić koszty wykonania obiektu firmie Greenwooda. Model pozostał więc w jego pałacyku przy ul. Piotrkowskiej. Zabawki techniczne Aleksego nie przetrwały do naszych czasów, zostały rozkradzione lub zniszczone, poza tym jednym - przygotowanym przez łódzkich fabrykantów.

Muzeum Kinematografii z kolei wśród wielu unikatowych eksponatów, które zgromadziło na przestrzeni ponad 30 lat istnienia, szczyci się największą w Europie kolekcję materiałów archiwalnych dotyczących życia i twórczości gwiazdy kina niemego polskiego pochodzenia - Poli Negri, w tym jedynym w Polsce egzemplarzem książki jej autorstwa „La Vie et Le Rêve au Cinéma”. Publikacja została wydana w 1928 roku w nakładzie zaledwie 300 egzemplarzy - jeden z nich można podziwiać w Pałacu Scheiblera. Jeszcze cenniejszym eksponatem jest budzący zachwyty zwiedzających fotoplastykon. Pochodzi z pracowni wynalazcy tego urządzenia, Augusta Fuhrmana i należy do jednych z czterech na świecie tego rodzaju zachowanych modeli. W tym roku z okazji Nocy Muzeów placówka postanowiła połączyć piękno kobiecego ciała z pięknem zabytku i przygotowała dla odwiedzających prawdziwą gratkę. Począwszy od tej nocy przez następne dwa miesiące we wspomnianym fotoplastikonie będzie można podziwiać akty kobiet wykonane we francuskim studiu fotograficznym L’Atrium na początku XX wieku. Na fotografiach stereoskopowych, które dzięki trójwymiarowości sprawiały wrażenie obcowania z oglądanymi przedmiotami, uwieczniano wszystko: od chorób oczu, przez egzotyczne zakątki świata po scenki z życia codziennego. Jednak publiczność najbardziej lubiła obcować z pięknem kobiecego ciała. Stereoskopowe zdjęcia erotyczne były niezwykle popularne jeszcze przez długie dziesięciolecia po wynalezieniu tej techniki w połowie XIX wieku, wszyscy zapewne pamiętają scenę z „Vabanku”, gdy Duńczyk (Witold Pyrkosz), właśnie w fotoplastykonie,ogląda zmysłowe kobiety „bez gorsetu, turniury i pantalonów”. Wystawa tylko dla osób pełnoletnich!

Zgoła innym, choć równie łakomym kąskiem, zwłaszcza dla panów, szczyci się Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które wśród wielu unikatów ma m.in. egzemplarz wyjątkowej broni. To szabla kawaleryjska wzór 1919/20 popularnie zwana „krechowiecką”, od nazwy pułku ułanów, gdzie początkowo jej używano. Pułk ten w miejscowości Krechowce koło Stanisławowa rozgromił w 1917 roku wojska niemieckie, w 1919 roku zaś przyczynił się do powodzenia odsieczy Lwowa., w czym pomogła mu zapewne słynna żurawiejka, czyli przyśpiewka wojskowa; „W boju dzielni, zawsze wlani, Krechowieccy są ułani. Lance boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”. Z uwagi na podobieństwo szabli „krechowieckiej” do regulaminowych szabel wzór 1921 oraz 1921/22 pozwalano na jej używanie do 1939 roku. Wykonano zaledwie 2 tys. egzemplarzy tej broni, z czego do dziś zachowało się niespełna 20 w zbiorach muzealnych i w prywatnych kolekcjach. Jeden z nich można podziwiać w Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Przyszłych lekarzy, biologów, miłośników nauki i filmów grozy oraz hipochondryków zaprasza unikalne na skalę europejską Muzeum Historii Medycyny Uniwersytetu Medycznego, w którego zbiorach znajdują się m.in. cenne starodruki, w tym np. pierwszy polski podręcznik chirurgii polowej z 1612 r zaświadczenie lekarskie wystawione przez odkrywcę prątków gruźlicy Roberta Kocha, a także budzące dreszcz przerażenia dawne narzędzia lekarskie i operacyjne. W przepięknie umeblowanym Muzeum Farmacji z kolei można się poczuć jak w świecie Pani Bovary, której małżonek był aptekarzem. Dla miłośników sztuk pięknych Muzeum Miasta Łodzi udostępni nieprezentowany na co dzień rysunek Władysława Strzemińskiego „Bezrobotni” z cyklu: „Ludzie okresu wojny” (1939, papier), który będzie jednym z elementów zainaugurowanej w Noc Muzeów ekspozycji „Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi”. Muzeum Sztuki zaś zaprosi zwiedzających Salę Neoplastyczną do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki firmie Plastic i specjalnie zaaranżowanemu stanowisku, publiczność będzie mogła w wirtualnej rzeczywistości zobaczyć między innymi dzieła Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Theo van Doesburga, Henryka Stażewskiego Jeana Heliona i Vilmosa Huszara z zupełnie innych, niedostępnych podczas tradycyjnego zwiedzania, perspektyw.

Wybierzmy się zatem do łódzkich muzeów nie tylko w tę sobotę wieczorem. Wszyscy powinniśmy szanować i regularnie odwiedzać te strażnice ludzkiej przeszłości. Nie tylko dlatego, że każdy znajdzie w nich dla siebie coś ciekawego, ale także dlatego, że „przeszłość albo jest w nas albo w ogóle jej nie ma”.

Co i gdzie w Noc Muzeów 2017 w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Dawnej Architektury Drewnianej, ul. Piotrkowska 282
Wernisaż wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”, o warsztacie Potrzebowskich z lat 1960 - 1990. Będzie też córka jego założycieli. Muzeum pokazże też albumy o tkaninie z muzealnej biblioteki, katalog mody z 1956 r oraz „Abakan trójczęściowy czarny” - dzieło Magdaleny Abakanowicz .

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Pl. Wolności 14
Galeria Jednego Zabytku pokaże eksponat z Działu Widowisk Lalkowych, Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. Prof. Ryochu Umedy przygotował: naukę kaligrafii, origami oraz malowanie tuszem imion w języku japońskim.

NOC MUZEÓW 2017 W ŁODZI. CIĄG DALSZY PROGRAMU NA NASTĘPNEJ STRONIE

Muzeum Fabryki, ul. Drewnowska 58
Pokaz pracy oryginalnych XIX-wiecznych krosien przez przewodników przebranych za robotników fabrycznych oraz maraton filmowy w sali kinowej Muzeum.

Muzeum Farmacji, pl. Wolności 7
Wystawa fotograficzna o historii placu Wolności, prezentacja dawnych sposobów wytwarzania pigułek, czopków i maści przez studentów. Rozpoznawanie zapachów przypraw i ziół.

Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1
Pokazy: „Kingsajz gra Vabank” czyli Juliusz Machulski w Muzeum Kinematografii w Łodzi . Zainscenizowana zostanie scenka z filmu „Vabank”. Będą też oryginalne elementy scenografii - pantofel, czajnik, telefon, talerz - i fragmenty filmu „Kingsajz”.

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, ul. Wierzbowa 51
Wystawa stała prezentuje prawie 120 lat dziejów łódzkich tramwajów i ok. 70 lat autobusów miejskich, czasowa fotografie poświęcone historii wagonów 805N. Wozy historyczne będą zaprezentowane w Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115

Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24
Bezpłatne zwiedzanie Muzeum

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wejścia co godzinę o pełnych godzinach w grupach 250-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0:00)

W Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe a także czasowe:
- „Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w.” i „Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi”

Muzeum Kanału „DĘTKA”, Pl. Wolności
Wstęp wolny. Wejścia co 15 min w grupach 10-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0:45) Liczba miejsc ograniczona.

Muzeum Historii Medycyny UM w Łodzi, ul. Żeligowskiego 7/9
Sprzęt medyczny, mundury zzułby zdrowia, dokumenty, starodruki, odznaki i medale, w tym noże krzemienne i żelazne z IX i X wieku p.n.e. Wartą uwagi są dzieła Paracelsusa z 1618 r. i „Zielnik Simona Syreniusza” z 1613 roku.

Muzeum Morskie, ul. Podmiejska 2, VI LO
(tylko do północy)
Wykłady i prezentacje: „Generał Zaruski - Życie zatoczyło krąg” , ”Wokół litewskiego morza” .„Wpływ łódzkiej oczyszczalni ścieków na ekologię Bałtyku”, „Warsztaty z wiązania węzłów”, występy szkolnego zespołu szantowego Piranie; nauka szant i śpiewanie.

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, ul. Wólczańska 202
18-22 makijaż oraz porady kosmetyczne w wykonaniu studentów;
18:30-19:00 - wyniki konkursu plastycznego „Książka, plastyka i moda” 19:00-19:30 - pokaz współczesnej mody szkolnej
18:00-19:30 - Stylowe kartki na każdą okazję - warsztaty plastyczne
19:30 - 21:30 - Gliniany design
18:00 - 1:00 - warsztaty z użyciem piór gęsich i ze stalówką

W programie także:
- szafing, grywalizacja, fotościanka, wystawa biżuterii z papieru

Muzeum Sztuki MS1, ul. Więckowskiego 36
Wystawy:
„Stephen Kaltenabach, Indeks możliwości”
Na „POE MAT” – działanie artystyczne Cezarego Bodzianowskiego

Muzeum Sztuki MS2, ul. Ogrodowa 19
o godz. 24 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”
„Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”. Oprowadzanie kuratorskie na finisaż wystawy początek: 00:00, obowiązują zapisy. Na oprowadzanie obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063.

„Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”
„Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”

Oryginały arcydzieł Władysława Strzemińskiego czy Katarzyny Kobro z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi od kwietnia ogląda publiczność w Madrycie, na czas Nocy Muzeów ich prace powrócą do Łodzi. W wirtualnej postaci. Szlakiem „Realne/wirtualne” prowadzić będzie specjalna ulotka przygotowana na Noc Muzeów, która pomoże w łatwym znalezieniu wszystkich trzynastu „realno-wirtualnych” prac.

Pałac Herbsta - Oddział Muzeum Sztuki, ul. Przędzalniana 72
zwiedzanie wnętrz Pałacu Herbsta i ogrodu

MTN-Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12
makieta getta łódzkiego , koncert zespołu Accorinet Klezmer Band (tunel deportowanych, godz. 22), prelekcja Tomasza Roszaka dot. parowozu Ty2-702 (rampa, godz. 18-23:30), koncert Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi (tunel deportowanych, godz. 19-20)

MTN - Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 177
koncert zespołu Forteca (godz. 21)
pokaz możliwości wojskowych jednostek specjalnych(godz. 18.30, 20.30),pokaz uzbrojenia i umundurowania wojskowego i pkw, projekcje filmów,prelekcje o działalności polskich kontyngentów wojskowych ( godz. 19, 20:30, 22), zwiedzanie niedostępnej zwykle klatki schodowej (15 osób. co 15-20 min).

Se-Ma-For Muzeum Animacji, al. Piłsudskiego 135
W programie: zwiedzanie muzeum i spacer szlakiem „Zagadkowy trop bajek”.

Zajezdnia Muzealna Brus, ul. Konstantynowska 115
wystawa historycznego taboru tramwajowego, pokaz starych nagrań filmowych, wystawy „Mierniki elektryczne” i „Kasowniki biletowe dawniej i dziś”, oprowadzanie z przewodnikiem (godz. 18:30, 20:00 i 21:30)

Miejska Galeria Sztuki, Ośrodek Propagandy Sztuki, park Sienkiewicza
Wystawa "Piotr Turek. Wibracje i Rozmowy koloraturowe”. Godz. 18 warsztat plastyczny „Alfabet górą!”,

godz. 19 spotkanie z Piotrem Turkiem, godz.20 koncert zespołu God Animals , godz. 18.00-01.00 Malarskie puzzle, stoisko wydawnicze

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56
godz. 20-22 - Żywa biblioteka z ludźmi kultury, godz. 22:15 - 23 spektakl ,,Spowiedź chuligana”,
godz. 23 - 23:30 prelekcja lekarza sądowego nt. samobójstwa

Akademia Sztuk Pięknych, ul. Wojska Polskiego 121
(tylko do północy)
Targi sztuki studenckiej, zwiedzanie tkalni, godz.18. noc z performace,
godz. 20 wykład pt. „Początki ASP w Łodzi”, godz. 21 wykład pt. „ABC teorii widzenia”, godz. 22 pokaz mody.

Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
Plakaty autorstwa studentów AHE

Centrum Dialogu, ul. Wojska Polskiego 83
(od godziny 17)
Wystawy: „Lodzer Miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi”, „Jesteśmy drzewami wiecznymi - 1O Opowieści z łódzkiego getta”
godz. 20:00 wernisaż Maćka Wypłosza pt. „Nowy lepszy świat”.

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3, ul. Olimpijska 9
Warsztaty taneczne, plastyczne, muzyczne, prezentacje.

EC1 Łódź -Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3
Planetarium EC1: bezpłatne pokazy astronomiczne w godz: 20, 20.30, 21, 22, 23. Bilety na stronie www.planetariumec1.pl
Narodowe Centrum Kultury Filmowej (godz.18-01) : projekcje „Forszpan”, filmy ze starych projektorów, filmowe budki fotograficzne
Wystawa w Hali Maszyn „110 urodziny EC1 Łódź” .

Galeria ThINK AID, ul. Jaracza 45
W godzinach 17:07 - 3:03 wystawa grafiki i malarstwa „Capreolus Atomicas” połączona z otwartym studiem tatuażu i tatuowaniem skórek od bananów

NOC MUZEÓW 2017 W ŁODZI. CIĄG DALSZY PROGRAMU NA NASTĘPNEJ STRONIE

Manhattan Tansfer, ul. Piotrkowska 118
(do północy)
Wystawa indywidualna Tomasza Kulki „Tak, słyszę głosy”. Co godzinę oprowadzanie kuratorskie.

Galeria Odlot, ul. Piotrkowska 118
Spotkanie z twórcami w tym osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Galeria Surindustriale,ul. Piotrkowska 118
(od 13 do północy)
Wystawa „Tajemniczy ogród - W świecie cudów przyrody”,

Good Time Apart Hotel, ul. Piotrkowska 120
wystawa fotografii Janusza Mrozowskiego

Infosys, ul. Pomorska 106 A
(do godziny 22)
zaprasza na Noc Drzwi Otwartych. Zwiedzanie wnętrz Infosys Green Horizon z przewodnikami, nocna panorama Łodzi z dachu

Inspiro - Akademia Twórczego Rozwoju, ul. Zgierska 215
(w godzinach 17 - 20)
Fotobudka w fabrykanckiej stylizacji, galeria zdjęć ilustrujących losy pałacyku. Atrakcje dla dzieci. Zapisy tel. 42 616 86 35.

Instytut Pamięci Narodowej ul. Orzeszkowej 31/35
(od godziny 17)
Zwiedzanie archiwum IPN i prezentacja dokumentów: w tym akt paszportowych, teczek osób usiłujących przekroczyć nielegalnie granicę PRL, zabezpieczania przez SB festiwalu w Jarocinie. Wystawy „Jarocin w obiektywie bezpieki”, „Twarze łódzkiej bezpieki”, quiz z nagrodami, kącik dla dzieci

Klub Lokal, ul. Sienkiewicza 61 a
Godz. 16-19: wystawa grafiki Aleksandry Ilkiewicz z cyklu Herbārium. Wernisaż o godz. 20, później afterparty.

Loft Aparts, ul. Tymienieckiego 25 c
Godz. 20 aukcja zdjęć Pawła Augustyniaka z wystawy: „Moje miasto Łódź”. Cena wywoławcza za zdjęcia: 200 zł. Ponadto specjalne menu ze słodką niespodzianką, konkursy, loterie

Łódzkie Centrum Filmowe, magazyn ul. Obywatelska 102/104
W godzinach 17 - 21 zwiedzanie magazynów, fotografowanie, przymierzanie kostiumów mundurowych, zakupy pamiątek filmowych.

Łódzki Dom Kultury,ul. Traugutta 18
Akcja artystyczna Izabeli Maciejewskiej, pt.: „Motyw ukryty”, ystawa Agaty Szuby pt.: „ Z katalogu czynności uroczystych”. wystawa malarstwa Patrycji Nurkan, pt.: „Selfies”, wystawa malarstwa Jolanty Betnerowicz, pt.: „Czas”. Ponadto: Retroboat - interaktywna wystawa dawnych komputerów i konsol, godz. 19-21- warsztaty Tańca Swingowego Lindy Hop, godz. 19-24 „Zwiedzamy świat z językiem esperanto” . Oglądanie akwariów morskich i słodkowodnych, Kino Szpulka: godz. 20 „Boska Forecence”, godz. 22.30 „Złe mamuśki”. Bilety po 1 zł, godz. 19-22 kwartet smyczkowy „Stay Tuned” grający muzykę filmową. Trzy wejścia po 30 minut. Dodatkowo już od godz. 10. Łódzki Port Gier - gry planszowe, fabularne, bitewne, karciane ,

„Motodrom”, ul. Drewnowska 147
40 maszyn od Muzeum Komputerów Osobistych i Innowacyjnych Technologii Informatycznych” pojazdy członków i przyjaciół Automobilklubu Łódzkiego oraz Łódzkiego Ruchu Klasyków ( do godz. 21)

NetProf, ul. Sterlinga 27/29
W godz. 21 - 0.30 Internet rzeczy - IoT - interaktywny pokaz z wykorzystaniem sieci zarządzanej z Internetu. Warto wziąć smartfony lub tablety z kartą WiFi.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, ul. Pomorska 16
Zwiedzanie planetarium w godzinach 17.30.

Pracownia Domin ul. Piotrkowska 287 lok. 4
Wystawa prac wykonanych różnymi technikami i prac w czarnym świetle.
Warsztaty z rysunku i papieroplastyki (start o godz. 20, 22, 24), Wystawa prac w Breadni (byłej Galerii 86).

Pracownia Kreatoora, ul. Przędzalniana 63/6
Zwiedzanie pracowni i wystawa grafik Ewy Żochowskiej zatytułowanej „Brewerie”.

Cerkiew św. Olgi, ul. Piramowicza 12
Zwiedzanie cerkwi .

Polski Związek Niewidomych ul. Więckowskiego 13
Wystawa prac niewidomych i słabowidzących artystów - obrazy, rękodzieło artystyczne, tomiki poezji. Do tego pokaz sprzętu ułatwiającego samodzielne funkcjonowanie, pokaz systemu brajla, czasopism brajlowskich, poznawanie świata niewidomych w ciemnym pokoju oraz tor przeszkód.

Radio Łódź, ul. Narutowicza 130
W historycznym Studiu im. Henryka Debicha będzie czekał zespół L.Stadt. Łódzcy artyści opowiedzą o tym, jak powstał ich najnowszy krążek zatytułowany „L.Story”. Można będzie spotkać dziennikarzy i zasiąść przed mikrofonem.
Będzie też konkurs z możliwością wygrania lotu na symulatorze.

Stare Kino Cimena Residence, ul. Piotrkowska 120
O godz. 19 otwarcie wystawy „Alternatywny plakat filmowy - Plakat w Starym Kinie!”

Teatr Powszechny, ul. Legionów 21
Od godz. 23 czytanie performatywne esejów Antonina Artauda, Piny Bausch, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora - najważniejszych przedstawicieli teatralnej awangardy.

Teatr Lalek Arlekin, ul. Wólczańska 5
W godzinach 20.15 - 24
Wystawy: Kai Wróblewskiej „Igraszki z żabą” „Ptaki - wycinanka przestrzenna” Yaroslavy Galkun,. W Noc Muzeów oprowadzać po nich będą: Kaja Wróblewska oraz kuratorka galerii dr Joanna Hrk. W ramach warsztatu „Wycinanie sztuki” uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać drobne prace plastyczne.

Willa Richtera, ZHP ul. Stefanowskiego 19
Wystawy: „Arsenał Pamięci” ,„Żeglarstwo - najstarsza harcerska specjalność” ,„Historia harcerstwa w odznace” . Prezentacja technik i sprzętu wspinaczkowego połączona z możliwością samodzielnego wypróbowania własnych sił na linie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Gdańska 100/102
(do północy)
Militarna zabawa w Dziale Zbiorów Audiowizualnych, który na tę noc zamieni się poligon. W programie także spotkanie w gabinecie Józefa Piłsudskiego. Możliwość przymierzenia munduru legionisty, selfie z Marszałkiem, maszyna drukarska sprzed stu lat. Gry i konkursy.

Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki, ul. Ogrodowa 34
Drzwi otwarte stowarzyszenia

Pracownie Księżego Młyna
Możliwość zwiedzania pracowni: Fotopracownia Portretu ul. Przędzalniana 67 , Dom Fotografii, ul. Przędzalniana 67, Pracownia Malarstwa, Grafiki Warsztatowej i Fotografii ul. Przędzalniana 53 , Pracownia Portretu, ul. Przędzalniana 55, Pracownia Mozaiki, ul. Przędzalniana 61.

Showroom87, ul. Piotrkowska 87
Ekspozycja „Broń biała z prywatnych kolekcji polskich” - unikatowe egzemplarze od XVII do XIX wieku.

Izba Tradycji 28 pułku Strzelców Kaniowskich, ul. Żeligowskiego 7/9
Zwiedzanie wystawy, poświęconej historii 28. pułku Strzelców Kaniowskich zwanego pułkiem „Dzieci Łodzi”,zwiedzanie terenu dawnych koszar w których pułk stacjonował. Krótkie prelekcje na temat pułku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki