Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„On/off kultura” w Łodzi. Dyskusja: Co rządzi literaturą, kto ustala jej kanon?

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Jacek Dehnel gościem „On/off kultura” - dyskusji o tworzeniu literackich hierarchii, inspirowanej werdyktem Nagrody im. Tuwima.

Doczekaliśmy się. Zeszłoroczny werdykt kapituły Nagrody im. Juliana Tuwima stał się impulsem do ożywienia dyskusji o literaturze w Łodzi. Przypomnijmy, że w grudniu 2015 roku laureatem przyznanej po raz trzeci Nagrody został poeta, eseista i teoretyk literatury Jarosław Marek Rymkiewicz(po wojnie przez szereg lat mieszkający w Łodzi, gdzie skończył szkołę i studia, i gdzie powstały jego pierwsze książki - o czym laureat wspomniał na pokazanym na gali filmie). Zaangażowanie Rymkiewicza - dla wielu publicystów nie tak wcale oczywiste - po prawej stronie politycznej sceny, połączone z polityczną aurą (pierwszymi pikietami KOD), ambicjami i obawami części kapituły, doprowadziły do zgłoszenia votum separatum przez dwie jej członkinie. Większej dyskusji o dorobku kontrowersyjnego, bo prowokującego nie tylko intelektualistów pisarza jak dotąd, niestety, nie było.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nagroda im. Juliana Tuwima 2015: laureatem Jarosław Marek Rymkiewicz

Teraz werdykt będzie punktem wyjścia do dyskusji „Literatura - nagrody, hierarchia, kanon”, którą poeta i dziennikarz Piotr Grobliński poprowadzi dziś po południu w Łódzkim Domu Kultury. Czy mieli rację protestujący przeciw przyznaniu Rymkiewiczowi Nagrody im. Tuwima? Czy kapituła powinna podlegać jakimkolwiek naciskom? Czy istnieją obiektywne (niezależne) nagrody literackie? Kto ustala hierarchię w dziedzinie literatury? Co z literatury współczesnej dostanie się do kanonu i kto o tym zadecyduje? Przed tymi pytaniami, poszerzonymi o te, które postawi publiczność, staną paneliści: dwaj poeci związani z literaturą na różne sposoby i literaturoznawczyni z Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku na Uniwersytecie Łódzkim.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jarosław M. Rynkiewicz laureatem nagrody im. Tuwima. Dwugłos w sprawie decyzji jury

Jacek Dehnel, pochodzący z Gdańska, a mieszkający w Warszawie poeta, prozaik, tłumacz, malarz, jest autorem siedmiu książek poetyckich, pięciu translatorskich i jedenastu prozatorskich. Jest laureatem m.in. Nagrody Kościelskich i Paszportu Polityki, wielokrotnie nominowany był do nagród „Angelus” i „Nike”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jacek Dehnel promował w Łodzi "Matkę Makarynę"

Kacper Bartczak, zawodowo związany z Instytutem Anglistyki UŁ, krytyk, eseista, poeta i tłumacz poezji, jest autorem m.in. zbioru esejów „Świat nie scalony”, za który otrzymał Nagrodę Literatury na Świecie. W końcu 2015 roku w piśmie „Arterie” opublikował esej o książce „Afazja polska” Przemysława Dakowicza, inspirującego się pisarstwem Rymkiewicza (tekst częściowo dotyczył także jego).

Obok nich zasiądzie dr hab. Marzena Woźniak-Łabieniec, literaturoznawczyni zajmująca się m.in. cenzurą PRL, wpływem systemowej kontroli publikacji na życie literackie, liryką wieku XX i najnowszą, autorka m.in. książek „Klasyk i metafizyka. O twórczości J.M. Rymkiewicza” i „Obecny nieobecny. Krajowa recepcja Czesława Miłosza w krytyce literackiej lat pięćdziesiątych w świetle dokumentów cenzury”.

Początek o godz. 18. W drugiej części wieczoru wystąpi łódzki zespół rockowy Ted Nemeth.

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Matury już od 4 maja - TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

MATURA 2016|MATURA 2016 POLSKI - podstawowy i rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI matura 2016 polski]

MATURA 2016|MATURA 2016 MATEMATYKA: poziom podstawowy [matematyka ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE, ROZWIĄZANIA]

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 25 kwietnia - 1 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki