Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triennale „Małe Formy Grafiki” 2017 od czwartku

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W czwartek (22 czerwca) rozpoczyna się 16. Międzynarodowe Triennale „Małe Formy Grafiki”, Polska - Łódź 2017

Wiele emocji zamkniętych w małej formie. Wycyzelowany drobiazg. Mistrzowska dbałość o szczegół. Dziś w Łodzi rozpoczyna się 16. Międzynarodowe Triennale „Małe Formy Grafiki”. Wyjątkowe wydarzenie pełne tego rodzaju artystycznych skarbów.

Triennale rozpocznie dzisiaj o godz. 18 otwarcie wystawy i wręczenie Medali Honorowych w Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej 31. Od godz. 19.30 zaś odbędzie się aukcja miniatur graficznych.

Międzynarodowa wystawa Małe Formy Grafiki jest organizowana przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku w secesyjnej willi wzniesionej w 1903 roku dla łódzkiego fabrykanta Leopolda Kindermanna. Istnieje jako jedna z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki. Początkowo odbywała się w cyklu biennale, a od 1993 roku jest przygotowywana jako triennale. Wystawa główna od pierwszej edycji jest prezentowana w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi: Ośrodku Propagandy Sztuki, Galerii Re:Medium oraz w Galerii Bałuckiej.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 632 artystów z 53 krajów, którzy nadesłali 2099 prac. Na wystawę międzynarodowe jury w składzie: Sepp Hiekisch-Picard - wicedyrektor Kunstmuseum w Bochum, przewodniczący jury, Elżbieta Fuchs - kuratorka Triennale, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Giuliano Santini - dyrektor Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino, prof. Witold Kaliński - prowadzący Pracownię Rysunku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi oraz prof. Andrzej M. Bartczak - prowadzący zajęcia z grafiki warsztatowej na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, zakwalifikowało 914 prac 384 artystów z 47 krajów. Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę Ewę Tyc-Karpińską. W tym roku, pierwszy raz w historii, Medal Honorowy Triennale otrzyma 14 artystów: Marek Basiul, Andrzej Łabuz, Lesław Miśkiewicz, Agata Niźnikiewicz, Krzysztof Tomalski i Michalina Wawrzyczek-Klasik z Polski, Martin R. Baeyens z Belgii, Kalojan Kolibarow i Aleksandar Todorow z Bułgarii, Torill Elisabeth Larsen z Norwegii, Miwako Oso i Toshio Yoshizumi z Japonii, Margaret Sander z Niemiec, Eliane Santos Rocha z Brazylii. Marek Basiul i Lesław Miśkiewicz zostaną po raz drugi laureatami Triennale, a Toshio Yoshizumi po raz trzeci.

Organizatorzy przygotowali również wystawy towarzyszące: „Christine Ravaux. Lumière noire” w Galerii Bałuckiej (Stary Rynek 2), „Zbigniew Purczyński. Obrazy graficzne” w Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113) i „Andrzej Marian Bartczak. Księga / The Book / Le Livre” w Ośrodku Propagandy Sztuki (park im. H. Sienkiewicza).

Zgodnie z regulaminem, jury na wystawę kwalifikuje odbitki z płyt graficznych o formacie 12 na 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną. Twórcy przesyłają miniatury z ostatnich trzech lat, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki