Triennale „Małe Formy Grafiki” 2017 od czwartku

  Triennale „Małe Formy Grafiki” 2017 od czwartku

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Fragment pracy Marka Basiula, dwukrotnego laureta Medalu Honorowego łódzkiego Triennale „Małe Formy Grafiki

  Fragment pracy Marka Basiula, dwukrotnego laureta Medalu Honorowego łódzkiego Triennale „Małe Formy Grafiki ©materiały prasowe

  W czwartek (22 czerwca) rozpoczyna się 16. Międzynarodowe Triennale „Małe Formy Grafiki”, Polska - Łódź 2017
  Fragment pracy Marka Basiula, dwukrotnego laureta Medalu Honorowego łódzkiego Triennale „Małe Formy Grafiki

  Fragment pracy Marka Basiula, dwukrotnego laureta Medalu Honorowego łódzkiego Triennale „Małe Formy Grafiki ©materiały prasowe

  Wiele emocji zamkniętych w małej formie. Wycyzelowany drobiazg. Mistrzowska dbałość o szczegół. Dziś w Łodzi rozpoczyna się 16. Międzynarodowe Triennale „Małe Formy Grafiki”. Wyjątkowe wydarzenie pełne tego rodzaju artystycznych skarbów.

  Triennale rozpocznie dzisiaj o godz. 18 otwarcie wystawy i wręczenie Medali Honorowych w Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej 31. Od godz. 19.30 zaś odbędzie się aukcja miniatur graficznych.


  Międzynarodowa wystawa Małe Formy Grafiki jest organizowana przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku w secesyjnej willi wzniesionej w 1903 roku dla łódzkiego fabrykanta Leopolda Kindermanna. Istnieje jako jedna z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki. Początkowo odbywała się w cyklu biennale, a od 1993 roku jest przygotowywana jako triennale. Wystawa główna od pierwszej edycji jest prezentowana w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi: Ośrodku Propagandy Sztuki, Galerii Re:Medium oraz w Galerii Bałuckiej.

  Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 632 artystów z 53 krajów, którzy nadesłali 2099 prac. Na wystawę międzynarodowe jury w składzie: Sepp Hiekisch-Picard - wicedyrektor Kunstmuseum w Bochum, przewodniczący jury, Elżbieta Fuchs - kuratorka Triennale, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Giuliano Santini - dyrektor Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino, prof. Witold Kaliński - prowadzący Pracownię Rysunku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi oraz prof. Andrzej M. Bartczak - prowadzący zajęcia z grafiki warsztatowej na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, zakwalifikowało 914 prac 384 artystów z 47 krajów. Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę Ewę Tyc-Karpińską. W tym roku, pierwszy raz w historii, Medal Honorowy Triennale otrzyma 14 artystów: Marek Basiul, Andrzej Łabuz, Lesław Miśkiewicz, Agata Niźnikiewicz, Krzysztof Tomalski i Michalina Wawrzyczek-Klasik z Polski, Martin R. Baeyens z Belgii, Kalojan Kolibarow i Aleksandar Todorow z Bułgarii, Torill Elisabeth Larsen z Norwegii, Miwako Oso i Toshio Yoshizumi z Japonii, Margaret Sander z Niemiec, Eliane Santos Rocha z Brazylii. Marek Basiul i Lesław Miśkiewicz zostaną po raz drugi laureatami Triennale, a Toshio Yoshizumi po raz trzeci.

  Organizatorzy przygotowali również wystawy towarzyszące: „Christine Ravaux. Lumière noire” w Galerii Bałuckiej (Stary Rynek 2), „Zbigniew Purczyński. Obrazy graficzne” w Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113) i „Andrzej Marian Bartczak. Księga / The Book / Le Livre” w Ośrodku Propagandy Sztuki (park im. H. Sienkiewicza).

  Zgodnie z regulaminem, jury na wystawę kwalifikuje odbitki z płyt graficznych o formacie 12 na 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną. Twórcy przesyłają miniatury z ostatnich trzech lat, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo