Wystawa „Teatralna maska japońska” w Miejskiej Bibliotece...

  Wystawa „Teatralna maska japońska” w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Śródmieście [FOTO,FILM]

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wystawa „Teatralna maska japońska” w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź - Śródmieście [FOTO,FILM]
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Wystawę „Teatralna maska japońska” można już oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście przy ul. Andrzeja Struga 14.
  Ekspozycja kolekcji rekwizytów teatru z Kraju Kwitnącej Wiśni będzie prezentowana do końca sierpnia. Zbiór udostępnił Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy w Łodzi, funkcjonujący przy Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, a założony i prowadzony przez Masakatsu Yoshidę, popularyzatora kultury Japonii w Polsce. Ekspozycja składa się z plansz, tradycyjnych lalek japońskich oraz masek i kimon.
  - Maski to charakterystyczny atrybut japońskiego teatru No, który narodził się z tradycji kultury rodzimej i był połączeniem tradycji ludowej, dworskiej i religijnej, głównie shintoistycznej - tłumaczy Izumi Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii w Łodzi. - W XV i XVI wieku teatr ten stał się ulubioną rozrywką samurajów. Aktorzy teatru No grają na scenie z prostą dekoracją: rozłożystą sosną na złotym tle, symbolizującą długowieczność.

  W Bibliotece przygotowano również wystawę poświęconą Jane Austen, której 200. rocznica śmierci przypadła 18 lipca. Ekspozycja przypomina pokrótce postać tej poczytnej powieściopisarki oraz zwraca uwagę na bogate zbiory jej książek dostępne w miejskich bibliotekach publicznych.

  - William McKinley, 25. prezydent USA, napisał swego czasu, że największe dobrodziejstwo jakie może wyświadczyć sobie gmina, to założyć bibliotekę publiczną. Pragniemy zachęcać Państwa do korzystania z tego dobrodziejstwa - mówił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji prasowej prezentującej wystawy.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo