Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Yapa wraca na Politechnikę Łódzką. Festiwal piosenki turystycznej odbędzie się w Zatoce Sportu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Festiwal Yapa od 1974 roku przyciąga twórców i miłośników piosenki turystycznej. Rok temu odbył się w starej hali Expo. Teraz wraca do korzeni, czyli na Politechnikę Łódzką
Festiwal Yapa od 1974 roku przyciąga twórców i miłośników piosenki turystycznej. Rok temu odbył się w starej hali Expo. Teraz wraca do korzeni, czyli na Politechnikę Łódzką Krzysztof Szymczak
Paweł Orkisz, Zakaz Wyprzedzania, Wszystkiego Najlepszego - to artyści, którzy za niecałe trzy tygodnie wystąpią na 43. Yapie. Po raz pierwszy festiwal piosenki turystycznej odbędzie się w Zatoce Sportu.

Po dwóch latach przerwy Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa wraca na Politechnikę Łódzką. 43. festiwal odbędzie się od 9 do 11 marca w uczelnianej Zatoce Sportu przy al. Politechniki 10 w Łodzi.

Powrót na politechnikę

Przez ostatnie dwa lata Yapa organizowana była w starej hali Expo w Łodzi. Jednak miasto sprzedało obiekt. Z pomocą przyszła Politechnika Łódzka, która zaproponowała swój nowy obiekt sportowy, projektowany także z myślą o koncertach. Zatoka Sportu ma nie tylko basen, ale też nowoczesny system nagłośnienia i oświetlenia. Yapa chce tam zostać na stałe.

- Stara hala Expo od początku była tylko miejscem tymczasowym - podkreśla Maciej Trojanowski, rzecznik prasowy festiwalu. - Yapa w Zatoce Sportu to gwarancja tego, że klimat przeglądu się nie zmieni i dalej będzie to festiwal studencki - tłumaczy.

Około 40 artystów

Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano cztery koncerty, na których zaprezentuje się około 40 artystów.

Wśród gwiazd oczekiwanych na festiwalu jest Paweł Orkisz. Artysta znany jest żeglarzom jako autor przeboju „Przechyły”. Jego twórczość obejmuje też interpretacje przebojów Bułata Okudżawy, Jaromira Nohawicy i Leonarda Cohena. Yapowa publiczność usłyszy go podczas koncertu rozpoczynającego festiwal w piątek, 9 marca, o godz. 19.

W piątek usłyszymy też gdańską Formację - zespół specjalizujący się w piosenkach żeglarskich, a także Sekcję Muzyczną Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, czyli SMKKPM. Kuźnia znana jest z repertuaru kabaretowego, a także z występów na Mazurskiej Nocy Kabaretowej. W piątek na scenie pojawi się też gitarzystka i wokalistka Suzia.

W sobotę o godz. 19 na scenie pojawią się zespoły: Nijak, Oreada, Cisza Jak Ta oraz łódzka grupa Zakaz Wyprzedzania.

Po raz pierwszy na Yapie zaśpiewa (w sobotę) Michał Łanuszka. Artysta wykonuje poezję śpiewaną. Przez 16 lat swojej artystycznej działalności wydał pięć płyt, w tym jedną z piosenkami Leonarda Cohena z polskimi słowami.

W sobotę do Łodzi powróci też toruńska grupa Wszystkiego Najlepszego, która na Yapie gościła już w 1988 r. Na scenie pojawi się też zespół Super Trio w składzie: Krzysztof Jurkiewicz, Łukasz Nowak i Łukasz Majewski.

W niedzielę o godz. 13 zobaczymy krakowski zespół YesKiezSirumem grający poezję śpiewaną. A także laureatów konkursu Yapy dla debiutantów.

Zespoły stawiające pierwsze kroki w branży mogą zgłosić się do udziału w konkursie do 1 marca. Koncert konkursowy odbędzie się w sobotę o godz. 12. Wśród dotychczasowych uczestników konkursu są takie obecne sławy, jak Stare Dobre Małżeństwo czy Wolna Grupa Bukowina.

Karnety i gratisowe noclegi

Karnety na festiwal można rezerwować już w przedsprzedaży internetowej w promocyjnej cenie 40 zł za pośrednictwem strony yapa.art.pl, a od poniedziałku także w klubie studenckim Cotton (al. Politechniki 9a) i klubokawiarni Niebostan (ul. Piotrkowska 17). Karnety będą też dostępne bezpośrednio przed festiwalem. Karnety w normalnej cenie kosztują 45 zł i upoważniają do wstępu na wszystkie cztery koncerty Yapy. Nie ma możliwości kupienia biletu na pojedynczy koncert.

Najstarszy festiwal w Łodzi

Yapa to najstarszy łódzki festiwal. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1974 r. przez studentów Politechniki Łódzkiej związanych z klubem turystycznym Płazik.

Od tego czasu Yapa się sprofesjonalizowała i obecnie uważana jest za jeden z najważniejszych festiwali piosenki turystycznej, folkowej i studenckiej. Co roku uczestniczy w nim około 2 tysięcy widzów, około 10 tysięcy śledzi występy artystów w internecie i przez internet. Połowa widzów przyjeżdża spoza Łodzi. Tradycją festiwalu jest możliwość bezpłatnego noclegu dla widzów w warunkach turystycznych: na podłodze i na karimatach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki