Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Bracia Hirszenbergowie. W poszukiwaniu ziemi obiecanej" w Muzeum Miasta Łodzi [FOTO,FILM]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Znakomita wystawa monograficzna w Muzeum Miasta Łodzi

„Bracia Hirszenbergowie. W poszukiwaniu ziemi obiecanej” - to tytuł bardzo dobrej wystawy, którą otwarto wczoraj w Muzeum Miasta Łodzi. To pierwsza na świecie monograficzne ekspozycja spuścizny artystycznej Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów, urodzonych w Łodzi w wielodzietnej rodzinie żydowskiej braci-artystów.

W kilku przestrzeniach (m. in. świetnie zaaranżowanej na tę okazji piętrowej Galerii Wystaw Czasowych) pokazano około 100 dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań braci Hirszenbergów, a także ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Niektóre z dzieł, np. sprowadzone specjalnie na tę okazję z Muzeum Historii Judaizmu w Paryżu, zostały udostępnione publiczności w Łodzi po raz pierwszy po wojnie.

Gościem specjalnym wernisażu była córka Henryka Hirszenberga - Ofra Bruno Hirszenberg, która wczoraj obchodziła urodziny.

- Jestem bardzo wzruszona, nie mogłam sobie wyobrazić lepszego prezentu urodzinowego - powiedziała. - To wystawa byłaby również niezwykle ważna dla mojego ojca, któremu bardzo zależało, by zostać docenionym w Łodzi, mieście, z którego pochodził.

Jak podkreślają twórcy ekspozycji, zgromadzone na wystawie obiekty, źródła archiwalne i historyczne komentarze ujawniają wybitne, wielorakie talenty artystów.

- Nasza wystawa pokazuje, jak niezwykła była to rodzina, jak różnymi drogami podążali bracia Hirszenbergowie - dodaje Adam Klimczak, kurator przedsięwzięcia. - Uzupełnia wyjątkowe, jedyne tego typu zachowane na świecie, zaprojektowane jako element wystroju pomieszczenia, odnowione cztery monumentalne obrazy Samuela Hirszenberga znajdujących się w Sali Jadalnej Muzeum Miasta Łodzi.

W głównej części ekspozycji w Galerii Wystaw Czasowych można zobaczyć m.in. unikatowy reprint szkicownika Samuela Hirszenberga z okresu studiów w Krakowie i Monachium. Różne formatowo obrazy przedstawiają sceny z życia społeczności żydowskiej, widoki synagog, portrety ortodoksyjnych Żydów. Widzowie mogą także przyjrzeć się portretom Samuela, Leona i Henryka wykonanym przez wybitnych malarzy i rzeźbiarzy tamtego okresu: Leopolda Gottlieba, Olgi Boznańskiej, Henryka Glicen steina. Zachwycające i zaskakujące są sceny rodzajowe z naturą w tle. Duże wrażenie robią monumentalny obraz Samuela przedstawiający żydowski cmentarz, reprint jego słynnego dzieła „Żyd wieczny tułacz” czy zdjęcia zaginionych prac. Obok nich pokazano nieliczne zachowane obrazy Leona oraz prace architektoniczne Henryka. Wspaniała lekcja życia ukształtowanego przez sztukę.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Miasta Łodzi z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki