Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” przybliża postacie emigrantów z 1968 roku

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wystawa „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” przybliża postacie emigrantów z 1968 roku
Wystawa „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” przybliża postacie emigrantów z 1968 roku materiały prasowe
Na dworcu Łódź Fabryczna pojawiło się 18 zdjęć łódzkich Żydów, którzy wyemigrowali po Marcu ’68. To część projektu „Człowiek za burtą” opowiadającego o ich losach. Całość będzie można oglądać od niedzieli w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

W wyniku wydarzeń z marca 1968 roku i antysemickiej nagonki Łódź opuściło, według różnych szacunków, od 1 do 3 tys. mieszkańców pochodzenia żydowskiego. 50 lat później ich wspomnienia i opowieści zarejestrowała para artystów: dziennikarz Aleksander Milchtach Sław oraz fotografka Kamila Bogulewska.

Wywiady z całego

W ramach projektu „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” artyści przez rok podróżowali po świecie. Przeprowadzili wywiady z 63 osobami głównie z Danii, ale też ze Szwecji, Izraela, USA, a także obecnymi łodzianami.

Wśród nich są m.in. aktorka i reżyserka Gołda Tencer, muzyk Marian Lichtman, czy ocalały z łódzkiego getta Leon Weintraub. Jednym z bohaterów jest sam autor wystawy - Aleksander Milchtach Sław.

W 1968 roku artysta miał 18 lat i właśnie dostał się na anglistykę. Ale nie zaczął studiów, bo jego rodzina wyjechała do Danii. Został tam na stałe.

- Była to bardzo trudna decyzja, którą moja matka podjęła. Nie chciała wyjeżdżać z Polski, była zadeklarowaną komunistką - wspomina.

Portrety emigrantów

18 portretów emigrantów wraz z ich wypowiedziami można już obejrzeć w holu dworca Łódź Fabryczna, gdzie wielu z nich rozpoczęło swoją emigrację. Od niedzieli 48 zdjęć będzie prezentowanych w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 15, część emigrantów będzie obecna osobiście.

Wystawie towarzyszyć będzie część historyczna przygotowana przez doktoranta Uniwersytetu Łódzkiego Andrzeja Czyżewskiego. Składa się ona z plansz przybliżających wydarzenia marcowe i ich kontekst łódzki, krajowy i międzynarodowy.

Wszystkie wywiady dostępne są na stronie projektu czlowiekzaburta.com. Wystawa będzie też pokazywana w Kopenhadze.

Centrum Dialogu

Wystawie „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” towarzyszą inne wydarzenia w Centrum Dialogu. W poniedziałek o godz. 18 rozpocznie się wykład prof. Dariusza Stoli, dyrektora muzeum Polin, pt. „Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968”. Po nim zaplanowano panel dyskusyjny pt. „Marzec ’68- pół wieku później”. W środę 22 marca pokazany będzie film pt. „Perecowicze” z angielskimi napisami. Będzie też oprowadzanie po wystawie „Człowiek za burtą” po angielsku.

Muzeum Kinematografii

Od środy, 14 marca, w Muzeum Kinematografii w Łodzi czynna będzie wystawa „Filmobcy. Marzec ’68” o filmowcach żydowskiego pochodzenia, którzy wyjechali. Wernisaż odbędzie się o godz. 17. O godz. 16 prezentowany będzie film dokumentalny „Zwyczajny marzec”, a następnie „Dworzec Gdański”. Po wernisażu zaplanowano spotkanie z reżyserką obu filmów Marią Zmarz-Koczanowicz.

Fot. materiały prasowe
Wystawa „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” przybliża postacie emigrantów z 1968 roku

Zobacz skrót wydarzeń w Łódzkiem minionego tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki