Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okazała rezydencja z ogrodem, w której w 1945 doszło do tragedii

Wiesław Pierzchała
Efektowną rezydencję z dachem mansardowym zbudowano w 1912 roku.
Efektowną rezydencję z dachem mansardowym zbudowano w 1912 roku. Aleksandra Sech
Odnowiony, stojący w ogrodzie pałac Alfreda Biedermanna już z daleka przyciąga wzrok okazałą, modernistyczną bryłą i łamanym, mansardowym, typowym dla baroku dachem. Takie okazałe rezydencje budowano w Łodzi około 1912 roku, o czym świadczą pałace Wilhelma Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej i Adolfa Horaka przy ul. Pabianickiej.

Podczas remontu kilka lat temu nie tylko pieczołowicie odnowiono stojącą u zbiegu ul. Północnej i Franciszkańskiej rezydencję Biedermannów, lecz także uzupełniono ją o nowe detale. Wśród nich uwagę zwracają stylowe witraże, które miały być pierwotnie, ale nie zdążono ich wykonać z powodu wybuchu I wojny światowej.

Jak podkreślają Małgorzata Laurentowicz-Granas i Joanna Manżett-Kubiak, autorki książeczki "Pałace Ziemi Obiecanej", zabytkowy dom Biedermannów jest typem rezydencji wolnostojącej, które stawiano w pewnym oddaleniu od fabryk.

Pałac - razem z wozownią i obiektami gospodarczymi - zbudowano dla znanego fabrykanta Alfreda Biedermanna (1866-1936). Jego pierwszą żoną była Zofia, córka innego znanego fabrykanta Ludwika Meyera. W II Rzeczypospolitej Biedermanna odznaczono krzyżem komandorskim Orderu Polonia Restituta za zasługi dla rozbudowy krajowego przemysłu.

Rezydencja składa się z dwóch budynków połączonych łącznikiem. Wnętrza były bogato wyposażone w brązy, srebra, meble, kryształy, sztukaterie. Ozdobą były obrazy i rzeźby pochodzące z kolekcji Alfreda Biedermanna - juniora. Po wojnie z dawnego wyposażenia niewiele ocalało.

To właśnie w tej rezydencji w styczniu 1945 roku - zaraz po wejściu do miasta Armii Czerwonej - doszło do głośnej tragedii. W obawie przed szykanami nowych władz samobójstwo popełnili: Bruno Biedermann, jego żona Luiza i córka Matylda. Ich ciała pochowano w parku przy pałacu.

"Zabiłem strzałami z rewolweru żonę i córkę" - czytamy w liście zostawionym przez Brunona. - "Nie rabować naszego prywatnego majątku w mieszkaniu, ale podzielić go sprawiedliwie".

Dzisiaj w pałacu znajduje się Katedra Historii Sztuki oraz Instytut Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych UŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki