MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Noc Bibliotek" w Łodzi. Będą koncerty, czytanie bajek i spotkania z pisarzami

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Koncert, czytanie bajek, spotkania z pisarzami, warsztaty detektywistyczne podczas „Nocy Bibliotek”

Co można robić w bibliotece? Są takie, w których uprawia się jogę. Ale są też inne pomysły, bardziej związane z książkami i literaturą. Koncerty, bajki, rebusy, kalambury, malowanie kredą, gry z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, warsztaty plastyczne, teatrzyk cieni, warsztaty plastyczne - to pomysły łódzkich bibliotekarzy na 2. edycję ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, która odbędzie się 4 czerwca. Akces zgłosiło 21 filii miejskich bibliotek. W całym kraju będzie ich około tysiąca, czyli o czterysta więcej niż rok temu.

Czytaj:Do łódzkich bibliotek trafia za mało nowości wydawniczych

Najbardziej medialnym wydarzeniem jest przyjazd Katarzyny Bondy, autorki bardzo popularnych kryminałów, która część akcji swojej nowej książki, „Lampiony”, osadziła w Łodzi. Książka ukaże się jesienią, a w najbliższą sobotę 4 czerwca Bonda poprowadzi warsztaty z twórczego pisania (ma w dorobku poświęcony mu podręcznik i organizuje takie kursy), przespaceruje się z chętnymi po Śródmieściu Łodzi i opowie o swoim pisarstwie na spotkaniu w Domu Literatury (ul. Roosevelta 17). Warsztaty zaczną się o godz. 18.30 w Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie (ul. Wróblewskiego 67, zapisy pod nr tel. 42-688-31-30) i współprowadził będzie je łódzki poeta Rafa Gawin. Spacer wyruszy około godz. 19 na pl. Wolności i poprowadzi m.in. na związane z akcją „Lampionów” ulice Kilińskiego i Włókienniczą, a spotkanie z czytelnikami rozpocznie się około godz. 20.30. Bonda przyjedzie na zaproszenie Wydziału Kultury. Jego przedstawiciele na wczorajszej konferencji nie chcieli powiedzieć jaki jest koszt tego zaproszenia - to tajne.

MBP Łódź-Śródmieście Filia Nr 14 (ul. A. Struga 14) zaprasza od godz. 18 na zajęcia „Nie czas na spanie, czas na bibliotekowanie” przygotowane metodą teatrzyka kamishibai. Kamishibai (od japońskich słów kami - papier, i shibai - sztuka) to technika teatru obrazkowego wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem do opowiadania historii. Warsztaty plastyczne „Bawimy się w teatr lalkowy” poprowadzą Mariola Eckert i Karolina Kubiak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Filia Nr 5 (ul. Wschodnia 42) pod hasłem „Co się nocą kryje między regałami?” przygotowała w godz. 16.30-23 m.in. warsztaty plastyczne poświęcone nocnym strachom, warsztaty empatyczne z Fundacją „Świat z 4” i z psem w roli głównej, gawędę entomologia „Co po nocach lata?” i spotkanie z rugbistami „Budowlanych” i ich trenerem, Zbigniewem Jurzystą. Filia Nr 4 (ul. Pomorska 96a) od godz. 17 pod hasłem „ Dookoła świata z książką - podróże z biblioteką” zaprasza na prezentację multimedialną z wykorzystaniem książek o podróżach, m.in. „Fifi i Lelek w podróży przez kontynenty”, konkurs „Mały podróżnik”, zabawę Głośne Czytanie i zabawy muzyczno-ruchowe dla nocnych marków (rzuty do celu, przejście po linie). W Filii nr 15 (ul. Garnizonowa 38) MBP Łódź-Polesie w godz. 18-1 odbędą się głośne czytanie książki „Opowieści z Wierzbowej 13”, szukanie zaszyfrowanych informacji w wybranych książkach i skarbu. W Filii nr 11 (ul. Piękna 35/39) Biblioteka Łódź-Górna w godz. 20-20.30 będzie można na warsztatach „Duchy, pająki, czerwone koty, kruki, czarownice” wykonać niepowtarzalne zakładki do książek, dorośli będą zaś mogli w „Kryminalnym wieczorze” poczytać teksty grozy (godz. 22-23), a potem pograć w gry planszowe i karciane oraz odbyć „Taniec z duchami bez granic” (czyli wziąć udział w zabawie tanecznej). Na Bałutach (ul. Rojna 39) w godz. 19-23 odbędą się: głośne czytanie książki „Tajemnica biblioteki” K.M. Widmarka, zwiedzanie zakamarków pomieszczeń bibliotecznych i konkurs na najlepszą opowieść grozy, w Filii nr 3 (ul. Osiedlowa 6) zaplanowano „Noc Detektywów”: gry, zabawy integracyjne, maraton głośnego czytania i warsztaty detektywistyczne „Na tropie znikającej książki”. Filia nr 18 (ul. Wodnika 7) w godz. 18-22 zaprasza m.in. na koncert zespołu Con Amore „Kolorowy świat minionych lat” i kiermasz taniej książki, a Filia nr 28 (ul. Motylowa 13) od godz. 18 m.in. na spotkanie z Anną Wojciechowską, autorką książki „Fifka i żulik”.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 23-29 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki