Artysta w kuchni
  odcinek 2

  Tak gotują Artyści!

  Rozwiń
  Artysta w kuchni
  Zwiń

  Tak gotują Artyści!

  Zobacz 2. odcinek "Artysty w kuchni" z Joanną Chacińską z zespołu Bisquit w roli głównej

  SPONSOREM PROGRAMU JEST

  Adam Tański - dotknięty przez boga organów

  Adam Tański - dotknięty przez boga organów

  Aida Stępniak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Organista Adam Tański zmierzył się z romantyczną muzyką Josepha Jongena. Zagrał ją z pamięci - co nie jest powszechną praktyką organistów.
  Adam Tański studiował m.in. pod okiem samego Oliviera Latry

  Adam Tański studiował m.in. pod okiem samego Oliviera Latry ©materaiły promocyjne Filharmonii Łódzkiej

  Utwory orkiestrowe z solowo potraktowaną partią organów goszczą w koncertowych programach nieco rzadziej niż wirtuozowskie dzieła fortepianowe czy skrzypcowe. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest pewien problem natury organizacyjno-estetycznej. Zasada „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” bywa boleśnie doświadczana przez organistów, którzy często muszą wykonywać utwory wymagające specyficznego doboru głosów na zupełnie nieadekwatnym instrumentarium. Ta przeszkoda nie dotyczy jednak w tak dużym stopniu Filharmonii Łódzkiej - dzięki organom barokowym i romantycznym możliwe jest wykonywanie szerokiego spektrum repertuaru, co słusznie ma odzwierciedlenie w programach.

  W miniony piątek melomani podczas koncertu symfonicznego mogli wysłuchać Symphonie Concertante op. 81 Josepha Jongena na romantycznym instrumencie.

  Wymagającą partię solową wykonał Adam Tański, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Hochschule für Musik w Moguncji, a od niedawna wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Muzyk w artystycznym życiorysie ma m.in. studia w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu u Oliviera Latry, uznawanego za jednego z najlepszych organistów na świecie, tytularnego organisty paryskiej Katedry Notre Dame. Latry znany jest z wykonywania repertuaru z pamięci, co nie jest wśród organistów powszechną praktyką. Adam Tański skorzystał z metody swego mistrza i kilkudziesięciominutowy utwór także wykonał z pamięci.

  W swej interpretacji artysta pokazał dobrą technikę, wykonawczą dyscyplinę i kondycję, wyważoną ekspresję i nieoczywistą w przypadku organistów umiejętność współpracy z dyrygentem i orkiestrą nie tylko w zakresie realizacji swojej partii, ale i doboru registracji. Z kolei podczas bisu zaprezentował repertuar w odmiennej estetyce - fragment z fantazji muzycznego Wolfganga Amadeusza Mozarta.

  Poza symfonią Jongena, w piątkowym repertuarze znalazły się też „Iberia” Claude’a Debussy’ego i Symfonia d-moll Cesara Francka.

  W wykorzystującej andaluzyjskie motywy drugiej części cyklu „Images” Debussy’ego Vladimir Kiradijev, który tego wieczoru poprowadził łódzką Orkiestrę od pulpitu dyrygenckiego, dążył do ilustracyjności i odmalowania zawartych w śródtytułach pozamuzycznych skojarzeń. Starał się też wydobyć partie o charakterze tematycznym, dialogowanie między instrumentami i podkreślić niuanse kolorystyczne i instrumentacyjne. Być może momentami można by jednak pokusić się o nieco większe kontrasty dynamiczne, szczególnie w niższych poziomach głośności.

  Symfonia d-moll Francka zabrzmiała jako ostatnia. Bułgarski dyrygent starał się pokazać przypisywane francuskiej estetyce niuanse kolorystyczne i orkiestracyjne i niemiecką dyscyplinę formalną, podkreślaną przez muzykologów zajmujących się twórczością Francka.

  Dyrygent zwracał uwagę na dokładność i precyzję przebiegu we fragmentach o polifonizującej fakturze i podkreślanie tematycznych motywów. Dążył też do wydobycia kontrastowości kolejnych części: w pierwszej ekspresyjnego wyrazu, w drugiej różnorodnych opracowań kantylenowego tematu, w trzeciej - powracającego lżejszego, energicznego charakteru. Dbał też, by zaznaczone było przenikanie się pomysłów muzycznych pomiędzy kolejnymi ustępami.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UNIWERSYTET MUZYCZNY FRYDERYKA CHOPINA

  Stanisław Czaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Warszawska uczelnia muzyczna nosi od kilku lat nazwę, która brzmi: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Kiedyś, owszem, była to Akademia Muzyczna IMIENIA Fryderyka Chopina.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo