Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa

  Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa

  Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa ©materiały prasowe

  W Galerii Willa w Łodzi w czwartek (2 lutego) zostanie otwarta wystawa „Rzeźbrazy i zwierciadła” autorstwa Pawła Szadkowskiego z Łodzi.
  Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa

  Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa ©materiały prasowe

  Każdy z rzeźbrazów Pawła Szadkowskiego, najprościej mówiąc: łączących płaskorzeźbę z obrazem, wymaga kilkumiesięcznej, drobiazgowej, precyzyjnej pracy. Dlatego czwartkowy wernisaż, który rozpocznie się o godz. 18, to wyjątkowa okazja zapoznania się z najnowszą twórczością niezwykle rzadko wystawiającego swoje dzieła artysty.

  – Rzeźbię w drewnie bukowym, które jest bardzo twarde, ale ma zwartą strukturę – wyjaśnia twórca. – Zaczynam od części rzeźbionych i nierzadko to one decydują o tym, co potem namaluję.

  Na wystawie w Galerii Willa (ul. Wólczańska 31) zobaczymy około dwudziestu prac, powstałych od ostatniej wystawy artysty, która odbyła się jedenaście lat temu. To nie tylko rzeźbrazy, ale również tryptyk luster, zwierciadła „ubrane” w wyjątkowe ramy.

  – Nawiązuję do sztuki dawnej, między innymi dlatego, że współczesna forma mnie nie inspiruje – dodaje Paweł Szadkowski. – W tworzeniu podstawą są dla mnie emocje, wydarzenia, które mnie poruszają i które staram się przetworzyć na język plastyki. Uważam, że istotą sztuki jest właśnie wywoływanie emocji, prowokowanie, poruszanie. Jestem przekonany, że tego potrzebuje widz.

  Paweł Szadkowski nie kryje również fascynacji secesją.

  – Inspiracji i zainteresowań można w moich pracach znaleźć wiele, także w religii, chociaż nie uważam się za twórcę religijnego – wyjaśnia. – Ale Drogę Krzyżową dla jakiejś świątyni chętnie bym wykonał. Wśród tematów, które odnajdziemy na wystawie są również rozważania na temat roli kobiety, jako np. opiekunki.

  Paweł Szadkowski urodził się w Toruniu, ukończył studia w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1982 roku w Pracowni Grafiki prof. Leszka Rózgi oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego.

  Wystawę w Galerii Willa można oglądać do 26 lutego.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo