Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Skarby żołnierzy 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych" w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym [FOTO]

Justyna Woźniak
Justyna Woźniak
Łódzki Urząd Wojewódzki
Skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych trafiły do Łodzi. W poniedziałek w łódzkim Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym otwarto wystawę monet, naczyń, dokumentów i zdjęć zgromadzonych przez żołnierzy generała Andersa.

Kolekcja liczy 12 tysięcy monet, z czego około 800 to zabytki archeologiczne.

- Dysponujemy jednym z najciekawszych zbiorów monet stworzonych w Palestynie - mówił kurator wystawy Mariusz Mielczarek. – Jak duża była grupa żołnierzy zbierających monety, nie wiemy. Zapewne było to grono zapaleńców, którzy pociągnęli za sobą innych.

Oprócz numizmatów na wystawie można zobaczyć gliniane lampki, naczynia, odważniki, pieczęcie, groty strzał, dokumenty i zdjęcia. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych.

W otwarciu wystawy wzięli udział Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, Witold Stępień, marszałek województwa, Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki oraz Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. W łódzkim muzeum obecne były także siostry elżbietanki z Domu Polskiego w Jerozolimie, które opiekowały się kolekcją zanim trafiła do Polski.

- To, że ta kolekcja wróciła do Polski to zasługa nie tylko tych wszystkich, którzy ją stworzyli i którzy się nią opiekowali, ale także polskich dyplomatów i władz izraelskich, które bez większego problemu oddały nam kolekcję - mówił wicepremier Piotr Gliński. - Cieszę się, że ten bardzo ważny fragment historii wrócił po latach do Polski i że wystawę możemy oglądać właśnie w Łodzi.

- Kolekcja, która powstała w czasie zawieruchy wojennej, teraz w sposób naturalny, jak w normalnym państwie, znajduje swoje miejsce w Polsce. To pokazuje, że żyjemy w coraz bardziej normalnych czasach – dodał wojewoda łódzki, Zbigniew Rau.

Eksponaty będzie można oglądać do końca sierpnia.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 18-24 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki