Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Off-Północna: małe formy dramatyczno-muzyczne, dużo radości ze sztuki

Aida Stępniak
W najbliższy poniedziałek w Teatrze Muzycznym rozpocznie się Festiwal Off-Północna# - cykl wydarzeń, którego celem jest zaprezentowanie publiczności małych form dramatyczno-muzycznych, na co dzień wchodzących w skład repertuaru innych teatrów oraz widowisk stworzonych przez artystów sceny mieszczącej się przy ul. Północnej. Do 4 marca widzowie będą mieli okazję wziąć udział w pięciu spektaklach, inscenizowanym koncercie piosenki aktorskiej, warsztatach emisji głosu oraz wykładzie dotyczącym interpretacji piosenki aktorskiej.

W poniedziałek, 27 lutego, o godz. 18.30 rozpocznie się pokaz widowiska „This is not a love song, czyli miłość Ci wszystko wypaczy”. Przedstawienie zostało zrealizowane przez duet solistów Teatru Muzycznego w Gdyni: Renię Gosławską i Krzysztofa Wojciechowskiego. Po raz pierwszy spektakl pokazano w trakcie 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jest on opisywany jako hybryda gatunków, której tematyką jest miłość „bez ściemniania, choć z użyciem cieni i półcieni”. Wykorzystane są w nim aranżacje popularnych utworów, niekiedy rozwinięte o elementy improwizatorskie.

**Zobacz też:

Walentynki w Łodzi. Teatr Muzyczny na dworcu Fabrycznym

**

Dzień później, także o godz. 18.30, zacznie się komediowo-muzyczny spektakl na motywach dramatu Williama Szekspira „Sen nocy (nie)letniej”. Tekst w przekładzie Stanisława Barańczaka wzbogacą między innymi takie utwory jak „Gdzie ci mężczyźni” Danuty Rinn i „Sen o Victorii” grupy Dżem, nadając kilkusetletniemu tekstowi wymiaru satyry na współczesną rzeczywistość.

W środę 1 marca na scenie przy ulicy Północnej o godz. 18.30 pojawi się zaś aktor gdyńskiego Teatru Muzycznego Mateusz Deskiewicz z monodramem „Być jak Charlie Chaplin” nagrodzonym „Strzałą Północy” na 3. Koszalińskich Dniach Monodramu - Debiuty oraz nagrodą indywidualną i honorową na III Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych. Scenariusz stworzony przez Piotra Wyszomirskiego jest próbą konfrontacji osoby i twórczości Charliego Chaplina z kondycją współczesnego aktora. Dla osiągnięcia zamierzonych celów artystycznych realizatorzy nieprzypadkowo zdecydowali się na powierzenie roli artyście na co dzień pracującemu w teatrze muzycznym.

**Zobacz też:

Festiwal Off-Północna. Przedsięwzięcie będzie poświęcone małym formom dramatyczno-muzycznym

**

Z kolei w czwartek 2 marca o godz. 18.30 rozpocznie się pokaz komediowo-muzycznego spektaklu Teatru Komedii Valldall „Emigrantka”, wyróżnionego Nagrodą Publiczności na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2016 w Gorzowie Wielkopolskim (wyróżnienie zdobyła tam także pochodząca ze Skandynawii aktorka Vilde Valldal-Johannessen). Sztuka opowiada historię młodej norweskiej artystki, która na przekór trendom i zdrowemu rozsądkowi postanawia wyemigrować do Polski (skłaniają ją do tego przylatujący do Norwegii i spotkani w lotniskowej hali odlotów Polacy, którzy inspirują ją do udania się w odwrotnym kierunku). Konkretnie do Łodzi, w której aktorce przyjdzie się zmierzyć z polską rzeczywistością, do której my zdążyliśmy już zapewne przywyknąć, ale która jest niekoniecznie łatwa do pojęcia dla obcokrajowca. Spektakl ma być ostrą satyrą na nadwiślańską rzeczywistość, stworzoną na podstawie osobistych przeżyć Vilde Valldal-Johannessen.
Festiwal Off-Północna potrwa do 4 marca. Bilety na poszczególne wydarzenia do nabycia w kasie lub przez stronę internetową Teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki