Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w...

  Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

  Aida Stępniak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa pokaże spektakl „Triumf woli” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki

  Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa pokaże spektakl „Triumf woli” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki ©fot. Magda Hueckel / Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

  Już po raz dwudziesty trzeci w Teatrze Powszechnym odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Za temat tegorocznej edycji organizatorzy obrali hasło „Awangarda jako stan umysłu”.
  Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa pokaże spektakl „Triumf woli” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki

  Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa pokaże spektakl „Triumf woli” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki ©fot. Magda Hueckel / Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

  Dyrektor festiwalu Ewa Pilawska zauważa, że awangarda to słowo mocno eksploatowane w ostatnim czasie, które jednak zdaje się tracić swój rewolucyjny wyraz i radykalność właściwą jej odpowiednikowi sprzed 100 lat.

  Festiwal, który od lat stara się stawiać trudne pytania tym razem ma skupiać się wokół zagadnienia awangardowego stanu umysłu i idei pokrewnych takich jak tęsknota za utopią, jaką była awangarda sprzed wieku, czy otaczający nas świat jest podatny na tworzenie się postaw sprzeciwu oraz czy teatr zaczął wbrew ideom awangardowych twórców podlegać prawom wolnorynkowej gospodarki. To wszystko realizowane będzie za pomocą spektakli, wystawy, koncertu, seminarium oraz dyskusji.

  Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje wernisaż multimedialnej wystawy stworzonej we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego „Awangarda to stan umysłu”. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prezentację twórców różnych epok, których celem było rozbicie zastanych struktur zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym, takich jak Antonin Artaud, Arthur Rimbaud, Georgij Gurdżijew, Tatsumi Hijikata, Jerzy Grotowski czy Miron Białoszewski. Wernisaż odbędzie się w sobotę 4 marca w foyer Teatru Powszechnego (ul. Legionów 21). Początek o godz. 17.30.

  Czytaj:XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych [PROGRAM]

  Po wernisażu Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprezentuje spektakl Pawła Demirskiego „Triumf woli” w reżyserii Moniki Strzępki. Twórców zainspirowała scena z filmu „Człowiek z księżyca”, poświęconego amerykańskiemu komikowi Andy’emu Kaufmanowi. Artysta walcząc z rakiem pragnął zrealizować pełne wzruszeń i optymizmu show, które pozwoli mu nabrać sił do pokonania choroby dzięki płynącej od publiczności energii.

  W obsadzie znaleźli się Juliusz Chrząstowski, Marcin Czarnik, Monika Frajczyk, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Marta Nieradkiewicz, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Dorota Segda, Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki, Krystian Durman i Adam Nawojczyk. Scenografię stworzyła Martyna Solecka, kostiumy są dziełem Arka Ślesińskiego, a za muzykę odpowiada Stefan Wesołowski. Bilety kosztują 70-90 zł. Początek przedstawienia o godz. 18.

  Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Dwa teatry, trzech Kordianów, 300 widzów

  W niedzielę na scenie „Powszechnego” pojawią się artyści krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa ze spektaklem Tomasza Śpiewaka „Wszystko o mojej matce” w reż. Michała Borczucha. Mimo nawiązania w tytule do filmu Pedra Almodóvara przedstawienie jest inspirowane postaciami matek Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego, które zmarły na raka kolejno w 1986 i 1998 roku. Trudna i zdeformowana przez meandry ludzkiej pamięci historia choroby i śmierci tych ważnych dla nich kobiet została umieszczona w kontekście przemian lat 80. i 90. ubiegłego stulecia.

  Na scenie pojawią się Iwona Budner, Monika Niemczyk, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak, Krzysztof Zarzecki, Marta Ojrzyńska i Dominika Biernat. Scenografia jest dziełem Doroty Nawrot, opracowanie muzyczne stworzył Bartosz Dziadosz. Bilety 70-90 zł. Początek spektaklu o godz. 20. Festiwal potrwa do 26 marca.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem  ŻYCZENIA NA DZIEŃ KOBIET 2017: życzenia,wierszyki z okazji Dnia Kobiet, życzenia SMS na Dzień kobiet

  Życzenia na Dzień Kobiet [WIERSZYKI, ŻYCZENIA SMS, OBRAZKI NA DZIEŃ KOBIET]

  Życzenia na Dzień Kobiet [WIERSZYKI, ŻYCZENIA SMS, PIĘKNE ŻYCZENIA na 8 marca]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo