Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaczenie awangardy

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zainaugurowano wczoraj oficjalnie projekt Łódź Stolicą Awangardy, związany z obchodami stulecia awangardy

Dziesiątki mniejszych i większych projektów zgłoszonych przez miejskie i samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe złożą się na wspólny program całorocznego przedsięwzięcia pod hasłem Łódź Stolicą Awangardy. W ten sposób włączamy się w ogólnopolskie obchody stulecia awangardy.

Inicjatorem ogłoszenia Roku Awangardy był Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi: - Obchody to nie jest może format awangardowy, podobnie jak muzeum - zastrzegł. - Jednak to Władysław Strzemiński uznał przed laty, że właśnie muzeum jest świetnym narzędziem do prezentacji i promocji awangardowej sztuki. Wokół awangardy ciągle toczą się spory. Dlatego uważam, że warto było zauważyć ten jubileusz i mam nadzieję, że to, co się w tym roku wydarzy, pozwoli upowszechnić ideę awangardy i zwrócić uwagę, jak bardzo otoczenie, w którym dzisiaj żyjemy, zawdzięczamy właśnie awangardzie.

**Zobacz też:

Awangarda powinna być znakiem łodzi

**

W ogólnopolskie obchody stulecia awangardy włączyło się ponad osiemdziesiąt instytucji w kraju. Liderujące przedsięwzięciu łódzkie Muzeum Sztuki już 10 lutego zaprosi na otwarcie wystawy „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”. Ma ona rozpocząć serię ekspozycji organizowanych przez Muzeum Sztuki w tym roku, których celem jest spojrzenie na spuściznę awangardy ze współczesnej perspektywy. Na wystawie pokazanych zostanie około 150 dzieł wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych. Zobaczymy prace m.in. takich artystów jak Le Corbusier, Robert Delaunay, Max Ernst, Wasily Kandyński, Paul Klee, Katarzyna Kobro, Piet Mondrian, Edvard Munch, Lubow Popowa, Aleksander Rodczenko, Władysław Strzemiński.

Inaugurując projekt Łódź Stolicą Awangardy, aktorzy Teatru Nowego przedstawili jednoaktówkę Martyny Quant „Pojedynek czyli krotochwila o miłości do sztuki”, przypominającą w zabawny sposób głośny w latach 20. ubiegłego wieku konflikt awangardzisty Mieczysława Szczuki z literatem Antonim Słonimskim. „Nowy” przygotowuje też „dużą” premierę z okazji stulecia awangardy - będą to „Szewcy” Witkacego w reżyserii Jerzego Stuhra.
- Pan profesor (ten tytuł nie pasuje do awangardy, ale go podkreślę) bardzo ucieszył się z naszej propozycji - zapewnił Andrzej Bart, dyrektor artystyczny Teatru Nowego.

W obchody włączyła się też oczywiście Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi: - Naszym patronem jest Władysław Strzemiński, czujemy się jego spadkobiercami - powiedziała prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor uczelni. - Przeżywamy dziś renesans tamtych postaw i idei. Jesteśmy w Łodzi odpowiedzialni za Rok Awangardy.

**Zobacz też:

Trzeba literatury, która uczy myśleć

**
Wśród gości inauguracji projektu był również prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO: - Trzeba podkreślać wartość sztuki, kultury jako niezbędnego elementu zrównoważonego rozwoju. I to, co dzięki awangardzie osiągnęliśmy, że konieczna jest wolność wypowiedzi artystycznej - mówił.

Reprezentanci łódzkich instytucji i organizacji pozarządowych przedstawiali swoje plany - wszystkie znajdą się na dedykowanej projektowi stronie internetowej. Wśród propozycji są np. działania w ramach Dotknij Teatru, warsztaty z historii sztuki nowoczesnej w Poleskim Ośrodku Sztuki, koncerty i performance w Fabryce Sztuki, spektakle Teatru Chorea, cykl „Kwartały awangardy” w Centralnym Muzeum Sztuki, poświęcony awangardzie Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Teatru Powszechnego, dzień awangardy muzycznej na festiwalu Soundedit, a nawet awangardowy komiks.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znaczenie awangardy - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki