Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2017. W Łodzi i regionie stawi się do WKU ponad 12 tys. osób

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Podczas kwalifikacji wojskowej oceniany jest stan zdrowia młodych osób stających przed komisją. W ubiegłym roku w regionie łódzkim 11 tys. osób otrzymało kategorię „A”
Podczas kwalifikacji wojskowej oceniany jest stan zdrowia młodych osób stających przed komisją. W ubiegłym roku w regionie łódzkim 11 tys. osób otrzymało kategorię „A” Anna Arent
30 stycznia rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 28 kwietnia. W kraju obejmie około 240 tys. osób, w tym w regionie łódzkim ok. 12.500 - więcej niż rok temu.

Żeby wojsko mogło bronić ojczyzny, musi wiedzieć, na ilu obywateli zdolnych do noszenia broni może w razie czego liczyć i w jakiej są kondycji zdrowotnej. Właśnie dlatego 30 stycznia rozpoczyna się kolejna już kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 28 kwietnia. W tym roku w całej Polsce podlega jej ok. 240 tys. osób, w tym w regionie łódzkim ok. 12.500 osób. To o 500 więcej niż rok temu.

Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa. Wojsko wzywa tysiące poborowych z regionu łódzkiego

Wojewoda łódzki wydał już obwieszczenie, kiedy i gdzie odbędzie się kwalifikacja w województwie łódzkim. Najwcześniej, bo już 30 stycznia rozpocznie się kwalifikacja w powiatach opoczyńskim i pajęczańskim. Nieco później, bo 6 lutego w powiecie tomaszowskim i w Łodzi, przy czym Łódź została podzielona na trzy rewiry, gdzie są różne terminy rozpoczęcia kwalifikacji. Jako ostatni, 5 kwietnia, kwalifikację rozpocznie powiat wieluński. Dzień wcześniej rozpocznie się ona w powiatach wieruszowskim, poddębickim i łęczyckim.

Za przygotowanie i przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej odpowiedzialny jest wojewoda przy współudziale szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

240 tysięcy osób w całym kraju podlega w tym roku kwalifikacji wojskowej

Kwalifikacji podlega kilka kategorii: mężczyźni urodzeni w 1998 r., mężczyźni urodzeni w latach 1993 - 1997, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osoby urodzone w 1996 - 1997 r. uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz czasowo niezdolni do służby wojskowej, którzy złożyli wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1993 - 1997 posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku oraz kończące w tym roku naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, studentki lub absolwentki tych szkół i kierunków.

Do kwalifikacji mogą również stawić się ochotnicy, w tym kobiety, bez względu na wykształcenie, jeżeli ukończyły 18. rok życia.

Podlegający kwalifikacji wojskowej powinni otrzymać wezwanie, ale jego brak nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Przyjęto założenie, że każdy zainteresowany powinien o kwalifikacji wiedzieć, ponieważ o jej miejscu i terminie na danym terenie informują również rozplakatowane obwieszczenia wojewody.

**

Obrona Terytorialna w Łódzkiem. Zgłosiło się 144 kandydatów na żołnierzy i 36 na oficerów

**

Stawiający się do kwalifikacji wojskowej są badani i wciągani do ewidencji wojskowej. Otrzymują wojskowy dokument osobisty, czyli książeczkę wojskową i automatycznie przenoszeni są do rezerwy (tylko kategorie A i D). W trakcie kwalifikacji prowadzona jest także rekrutacja do ochotniczych form służby wojskowej.

Najważniejsza jest jednak ocena stanu zdrowia, która kończy się nadaniem jednej z czterech kategorii: „A” - zdolny do czynnej służby wojskowej, „B” - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, „D” - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju (z wyjątkiem niektórych stanowisk w Wojskach Obrony Terytorialnej), „E” - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

W woj. łódzkim zdecydowana większość stawiających się do kwalifikacji wojskowej otrzymuje najwyższą kategorię zdrowia. W ubiegłym roku spośród ok. 12 tys. osób, które stawiły się przed komisjami, 11 tys. przyznano kategorię zdrowia „A”.

Nowa książeczka

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wprowadzenie nowego wzoru książeczki wojskowej. Otrzymają ją jednak dopiero osoby, które przystąpią do kwalifikacji wojskowej za rok. Według projektu rozporządzenia MON nowa książeczka ma być większa, aby wpisy w niej były bardziej czytelne oraz grubsza, aby pomieściła adnotacje o odbytych ćwiczeniach wojskowych - w dotychczasowej książeczce jest tylko sześć miejsc na takie wpisy. Na tylnej okładce książeczki będzie specjalna kieszeń na kartę mobilizacyjną. W uzasadnieniu wprowadzenia nowej książeczki podkreślono również, że książeczka starego wzoru ma zbyt słabe zabezpieczenia przed sfałszowaniem. Nowa będzie wyposażona w znaki wodne. W druku będzie użyta farba ultrafioletowa. Papier będzie zabezpieczony chemicznie przed próbami zmian w zapisie. Wyliczono, że zmieniona książeczka będzie droższa. Obecna kosztuje 1,30 zł, nowa ma kosztować ok. 3 zł, co jednak nie ma wpływu na kieszeń jej posiadaczy - nadal będą otrzymywać ją bezpłatnie.

Otrzymanie nowej książeczki będzie równoznaczne z uszkodzeniem dotychczasowej przez pracownika wojskowej komendy uzupełnień. W takim stanie będzie można ją sobie zatrzymać na pamiątkę.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki