Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty i znicze jako znaki pamięci w Kuźni Romów w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Adam Wojnar
Podczas obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów w czwartek 2 sierpnia złożono kwiaty i zapalono znicze w Kuźni Romów przy ul. Wojska Polskiego 84, która jest w gestii Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władza miasta, województwa i Urzędu Marszałkowskiego oraz zdolni uczniowie romscy w wieku 10-18 lat, którzy otrzymali stypendium i przebywają w Łodzi na warsztatach.

Budynek kuźni stał na terenie obozu cygańskiego, który podczas II wojny światowej niemieccy okupanci utworzyli w obrębie Litzmannstadt Ghetto. Pierwszy transport około 5 tys. Cyganów dotarł tu z Austrii jesienią 1941 roku. W obozie były fatalne warunki sanitarne, dlatego wybuchła epidemia tyfusu, w wyniku której zmarło około 700 osadzonych. Wśród ofiar był też oficer niemiecki.

Wszystko to sprawiło, że obóz cygański – Zigenuerlager – został zlikwidowany na początku 1942 roku. Osadzeniu tu Cyganie zostali wywiezieni i zamordowani przez hitlerowców w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki