Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las Odrzański wraz z portem zmieni się nie do poznania Co tam powstanie?

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Las Odrzański wraz z przystanią na Odrze zostanie zrewitalizowany. Co się w tym miejscu zmieni?
Las Odrzański wraz z przystanią na Odrze zostanie zrewitalizowany. Co się w tym miejscu zmieni? Mariusz Kapała / GL
Choć od połączenia miasta z gminą upłynęło już siedem lat, to wciąż wielu mieszkańców dziwi się, że Zielona Góra leży nad Odrą, ma swoją przystań i atrakcyjny Las Odrzański, który niebawem jeszcze wypięknieje. Aż pięć ofert wpłynęło do urzędu miasta na ogłoszony przetarg w sprawie rewitalizacji miejsca, które porównywane z Puszczą Białowieską.

Według przyrodników Las Odrzański (nazywany też Nadodrzańskim) to wyjątkowe miejsce. Jedno z nielicznych w Europie. Człowiek niewiele w nim zmienił.

Las Odrzański wraz z przystanią na Odrze zostanie zrewitalizowany. Co się w tym miejscu zmieni?

Las Odrzański wraz z portem zmieni się nie do poznania Co t...

Las Odrzański przyciągał wielu ludzi

Miejsce to jest ciekawe także przez swoją historię. Zielona Góra stała się jego właścicielem od 1409, kiedy to najpierw kupiła wieś Zawadę, a potem w 1429 roku dokupiła jeszcze ostatnie części lasu. Legenda głosi, że zielonogórzanki sprzedawały swoją biżuterię, by miasto mogło kupić ten wspaniały kompleks leśny. Całością zarządzał urzędujący w Krępie nadleśniczy. Najbardziej znanym był Otto Mülsch, który zarządzał Oderwaldem w latach 1900–1920. Za jego sprawą miasto inwestowało w drogi dojazdowe, ścieżki leśne i różnorodny drzewostan. Po jego śmierci mieszkańcy miasta postawili mu pamiątkowy kamień w Oderwaldzie. Stoi tam do dziś. Odnowiony przez współczesnych zielonogórzan w 2006 roku przypomina o jego zasługach.

Las Odrzański tętnił życiem

Przed laty można tu było się kąpać, łowić ryby, spacerować, a także zjeść posiłek w rybnej restauracji. Największe święto obchodził Las Odrzański w 1929 roku, kiedy to Zielona Góra fetowała 500-lecie posiadania lasów nad rzeką. Miejsce to tętniło życiem. Były tu hoteliki, mała gastronomia, pomosty. Niestety w 1945 roku zostało to wszystko zniszczone przez żołnierzy radzieckich. Dopiero od niedawna rozpoczęły się starania, by znów Las Nadodrzański zaczął służyć rekreacji nie tylko mieszkańcom miasta i regionu.

Wiele zmian w Lesie Odrzańskim i nad Odrą

A teraz szykują się w nim spore zmiany. Przede wszystkim wyrównana i utwardzona zostanie droga dojazdowa do Lasu Odrzańskiego i dalej do przystani nad Odrą. Powstanie też szlak pieszo-rowerowy. Będą ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, dwie platformy obserwacyjne. Odnowienia doczeka się też pamiątkowy kamień poświęcony legendarnemu leśniczemu i radnemu zarazem.
Ziemi się też teren przy przystani na Odrze. Pojawią się tu betonowe siedziska, stojaki na rowery, nie zabraknie też wiaty wypoczynkowej czy toalety. Koniec inwestycji zaplanowano w czerwcu przyszłego roku. W sam raz na wakacje będziemy mogli cieszyć się odnowionym, atrakcyjnym miejscem rekreacyjnym.

Zobacz też, co dzieje się w Ogrodzie Botanicznym

Sebastian Pilichowski z Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze przy zabytkowej, pamiątkowej tablicy poświęconej dębowi Napoleon

Ale hit! Odnaleziona 100-letnia tablica dębu Napoleona jest ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska