Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci pierwszej edycji łódzkiego konkursu imienia Roberta Brylewskiego. Wybrano najlepsze piosenki

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
RóżaCzytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę „w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera.Zobacz również:Łódzkie. Koszmarny wypadek pod Głownem. Dwie osoby ciężko poszkodowane i uwięzione we wraku pojazdu!Łódzkie. Łódzka mafia śmieciowa? Mają w niej być marszałek województwa i przewodnicząca sejmiku z PiS. Marszałek: "Informujemy prokuraturę"Seks i znaki zodiaku w 2021: poznaj pragnienia i upodobania seksualne. Zobacz nasz horoskop erotyczny na 2021 rok!
RóżaCzytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę „w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera.Zobacz również:Łódzkie. Koszmarny wypadek pod Głownem. Dwie osoby ciężko poszkodowane i uwięzione we wraku pojazdu!Łódzkie. Łódzka mafia śmieciowa? Mają w niej być marszałek województwa i przewodnicząca sejmiku z PiS. Marszałek: "Informujemy prokuraturę"Seks i znaki zodiaku w 2021: poznaj pragnienia i upodobania seksualne. Zobacz nasz horoskop erotyczny na 2021 rok! Ewa Szatybełko
Ogłoszono laureatów pierwszej edycji songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy”. Przedsięwzięcie zostało przygotowane z okazji 50-lecia Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi.

Pomysłodawcą konkursu na autorską piosenkę w języku polskim - skierowanego do wszystkich chętnych - był Marcin Zabrocki, autor tekstów i kompozytor, producent, multiinstrumentalista, twórca słuchowisk, performer, współpracownik takich formacji, jak Hey, Pogodno, Mister D, Mordy, Mr. Zoob. Poleski Ośrodek Sztuki zrealizował projekt we współpracy z festiwalem Fama, Polskim Radiem Łódź i Mystic Production.

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 446 utworów. Laureatów wybierano w dwóch głosowaniach: jury (zasiedli w nim między innymi Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Ewa Róża Brylewska, Sara Brylewska, Paweł Krawczyk, Sławomir Przybył, Krzysztof Grabowski, Adam Lewartowski, Marcin Zabrocki) oraz uczestników konkursu. Jurorzy za najlepszą uznali piosenkę „Oczy” zespołu Róża (słowa: Szymon Lechowicz, Małgorzata Penkalla; muzyka: Szymon Lechowicz, Małgorzata Penkalla, Kamil Hordyniec). Drugie miejsce zajęła Weronika Boczek z piosenką „Mosty”, natomiast trzecie - Małgola_No i „Kał”. Uczestnicy konkursu z kolei na zwycięzcę wskazali Jerzego Granowskiego, autora słów i muzyki utworu „Złota rybka”. Na drugim miejscu uplasowała się Róża z „Oczami”, a na trzecim - Julia Mika z piosenką „Milenialsi”.

- Nas zaskoczyła niewielka różnica punktowa dzieląca kluczowe miejsca oraz walka o podium do ostatnich minut przyjmowania głosów - zapewnia Marcin Zabrocki, pomysłodawca konkursu. - To dopiero początek wspaniałej drogi z wygranymi piosenkami. Przypomnijmy, że wygrani artyści już w styczniu nagrają teksty pod okiem producentów w studio Radia Łódź, a pod koniec miesiąca mamy nadzieję nastąpią oficjalne premiery singli.

Róża to nowa formacja Małgorzaty Penkalli, Szymona Lechowicza i Kamila Hordyńca, twórców znanych z grup Enchanted Hunters (zespół m.in. skomponował muzykę do realizowanego w Łodzi filmu „Małe stłuczki” w reżyserii Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba), Sorja Morja, Wilga, a także warszawskiego kolektywu Polonia Disco. Róża - jak podkreślają sami muzycy - gra chwytliwy alternatywny pop, czerpiący z wielu pozornie sprzecznych gatunków muzyki rozrywkowej, jak post punk, r&b, synth pop, dub i emo. Muzycy kończą obecnie pracę nad debiutancką płytą.

Jerzy Granowski vel Juragos zaś urodził się w Bochni w 1948 roku, a mieszka w Katowicach. Jest dziennikarzem, fotografikiem, rzeźbiarzem, grafikiem i projektantem graficznym oraz autorem poezji i muzyki.

- Dla nas ten konkurs to najlepsza z możliwych celebracja obchodów pięćdziesięciolecia Poleskiego Ośrodka Sztuki, dziękujemy wszystkim za masę emocji, których dostarczyli nam na każdym etapie pierwszej edycji zmagań o tytuł najlepszego tekściarza i autora muzyki - mówi Andrzej Sieczkowski z Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Nazwa konkursu - „Czekamy, czekamy!” - to fragment utworu zespołu Brygada Kryzys, z tekstem Tomasza Lipińskiego i muzyką Roberta Brylewskiego. Zmarły w 2018 roku patron przedsięwzięcia był jednym z najważniejszych polskich artystów rockowych i reggaeowych, wokalistą, gitarzystą, kompozytorem, autorem tekstów, współzałożycielem grup Kryzys i Brygada Kryzys, Izrael, Armia.

- Cieszy nas, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Jesteśmy zatem zdecydowani rozwijać nasze przedsięwzięcie i planujemy zorganizować drugą edycję - dodaje Andrzej Sieczkowski.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki