Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leasing czy kredyt - który lepszy dla firmy z sektora MSP

Dorota Domienik
Krzysztof Kot, Manager Rynku Pojazdów w Departamencie Sprzedaży Europejskiego Funduszu Leasingowego
Krzysztof Kot, Manager Rynku Pojazdów w Departamencie Sprzedaży Europejskiego Funduszu Leasingowego Archiwum
Kredyt bankowy, leasing, środki unijne, pożyczki pozabankowe i faktoring - po te źródła finansowania mogą sięgać młodzi przedsiębiorcy, by pozyskać środki na prowadzenie działalności.

Najpopularniejsze źródła zewnętrznego finansowania to: kredyt bankowy (46%) oraz leasing (32%). Nie można jednoznacznie wskazać, które z nich jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy.

Warunkiem uzyskania kredytu jest udokumentowanie efektywności ekonomicznej, słuszności inwestycji, przewidywanych zysków, amortyzacji gwarancji bankowych oraz dobrze przygotowanych kosztorysów, planów i innych kalkulacji. Istotny jest czas prowadzenia działalności - minimalny to rok, jednak przy wyższych kwotach zaangażowania okres ten może nie być wystarczający.

Do uzyskania środków w postaci leasingu powinien wystarczyć roczny okres prowadzenia działalności i dobra historia kredytowa.

- Na rynku dostępne są także oferty skierowane do przedsiębiorców prowadzących działalność 6 miesięcy jak choćby oferta START LEASINGU Europejskiego Funduszu Leasingowego - mówi Krzysztof Kot, ekspert EFL. - Potencjalni klienci START LEASINGU powinni spełniać europejskie kryteria małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP): muszą być podmiotem zatrudniającymi do 10 osób, którego roczny obrót lub suma aktywów nie przekraczają 2 mln euro.

Oferta ta jest także kierowana do firm zatrudniających do 250 osób, w których udział podmiotów poza MŚP w strukturze kapitałowej nie przekracza 25 proc., (a jeśli przekracza − cała grupa kapitałowa nie może zatrudniać więcej niż 250 osób). Aby uzyskać finansowanie, przedsiębiorcy nie muszą zagwarantować wkładu własnego - wystarczy, że przedstawią jasno sprecyzowany pomysł na biznes.

Zabezpieczenia

Zaciągając kredyt inwestycyjny należy ustanowić zabezpieczenia, które powiększają ogólny koszt kredytu. Można je ominąć, jednak wtedy należy liczyć się z wyższą prowizją oraz wyższym oprocentowaniem. Dodatkowo produkt taki pozwoli nam sfinansować tylko tańszą inwestycję.

Przy wyższych kwotach zabezpieczenie zależy od wysokości kredytu i długości okresu kredytowania. Najczęściej stosowane rodzaje zabezpieczeń to poddanie się egzekucji, zgoda na bankowy tytuł egzekucyjny, hipoteka, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej oraz zastaw rejestrowy. Problem ten nie występuje przy leasingu, ponieważ tutaj zabezpieczenia nie są wymagane.

Wkład własny

Znaczącym, kryterium przy wyborze rodzaju finansowania będzie konieczność poniesienia kosztów na początku czyli tzw. wkład własny. Wiele firm leasingowych oferuje nawet 100% finansowania. Jednak standardem jest pobieranie opłaty wstępnej, której wysokość kształtuje się w przedziale 10 - 30 proc. W przypadku umowy kredytowej wymóg ten zależy od kwoty finansowania. Przy większych inwestycjach finansowanie na poziomie 100% praktycznie nie istnieje.

Przedmiot

- W przypadku leasingu nabyta rzecz nie staje się własnością leasingobiorcy, lecz należy do leasingodawcy. Korzystający z przedmiotu leasingu nie jest upoważniony do odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu są w tym przypadku raty/ czynsze leasingowe - mówi Krzysztof Kot. - Inaczej jest w przypadku kredytu, gdzie nabywca jest właścicielem nabytej rzeczy i ma prawo ją amortyzować. Kosztem podatkowym przy kredycie są dodatkowo naliczone odsetki kapitałowe.

Definicje

Leasing to sposób finansowania inwestycji, który gwarantuje, że przedmioty leasingu zostają zakupione przez finansującego (instytucję leasingową) w celu oddania ich do użytku korzystającemu i pozostają własnością finansującego przez cały okres trwania umowy leasingu.

Kredyt inwestycyjny jest kredytem bankowym przeznaczany na finansowanie realizowanych przez kredytobiorcę przedsięwzięć, których celem jest powiększenie wartości majątku trwałego.

Amortyzacja jest kosztem odliczanym od podstawy opodatkowania, ale nie jest związana z żadnym wydatkiem po stronie przedsiębiorcy. Stawki amortyzacji są określone ustawowo i dla różnych środków trwałych mają różny poziom.

Czynsze leasingowe są to comiesięczne opłaty, jakie w czasie trwania umowy leasingobiorca wpłaca na rzecz leasingodawcy. Wysokość czynszów w poszczególnych miesiącach jest określona w umowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki