MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legionella w Łodzi. Magistrat chce zbadania wszystkich szkół

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wikipedia.org
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi jeszcze w środę (6 lipca) wystąpi do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) z wnioskiem o skontrolowanie wszystkich łódzkich placówek oświatowych przed rozpoczęciem roku szkolnego pod kątem występowania w nich bakterii legionelli.

UMŁ potwierdził w środę po południu informację o stwierdzeniu w części łódzkich szkół bakterii legionelli. Pytania o jej obecność skierowali do Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi, radni PiS w Radzie Miejskiej.

- Badanie przeprowadzone zostało w placówkach, w których planowana była organizacja miejsc noclegowych dla uczestników Światowych Dni Młodzieży - poinformowała "Dziennik Łódzki" Joanna Wojtkun z biura prasowego magistratu.

Jak ustaliliśmy badania Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi (czyli potocznie łódzkiego sanepidu) odbyły się w czerwcu.

- Wydział Edukacji otrzymał informację o wykryciu bakterii w następujących placówkach: ZSP 19, SP 113, PG 41, ZST-I, VI LO i ZSP 9 - poinformowała Wojtkun - W przypadku ZSP nr 19 wydana została decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i zlecono dwukrotne wykonanie szoku termicznego (czyli podwyższenie temperatury w instalacji), po czym ponowiono badanie, którego wynik nie jest jeszcze wydziałowi znany. Podobne działania podjęte zostały (VI LO, ZSP 9 oraz ZST-I) lub w najbliższym czasie zostaną podjęte (SP 113, PG 41) w pozostałych szkołach. Wydział Edukacji jeszcze dziś wystąpi do PPIS z wnioskiem o skontrolowanie wszystkich łódzkich placówek oświatowych przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Podwyższanie temperatury to procedura, która ma usunąć bakterię z instalacji wodno-kanalizacyjnych. Legionella może wystąpić w instalacjach budynków, związanych z przepływem ciepłej wody, które nie są odpowiednio konserwowane (przykładem mogą być właśnie szkolne natryski). Nie chodzi więc o "rury" poza zabudowaniami, stanowiące sieć administrowaną przez miejskie wodociągi.

Według informacji zamieszczonej przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie, bakterie legionella mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20–50 stopni C). Mogą wywołać legionelozę, czyli chorobę układu oddechowego.
"Bakterie legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach. Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą." - informuje GIS. - "W większości przypadków legionelozy jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością. Działania profilaktyczne obejmują m.in. regularne czyszczenie zbiorników wodnych i okresowe badanie wody m.in. w sieci wodociągowej i urządzeniach klimatyzacyjnych, leczniczych i sanitarnych."

CZYTAJ TEŻ: Światowe Dni Młodzieży 2016 w Łodzi. Bakteria legionelli zagraża łódzkim pielgrzymom i uczniom?

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 27 czerwca - 3 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki