Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LEKARZ RADZI: Jak przetrwać okres żałoby? Kiedy żałoba przeradza się w depresję?

PW
Rafał Pniewski. psychiatra i psychoterapeuta
Rafał Pniewski. psychiatra i psychoterapeuta Archiwum
Czy normalne jest odczuwanie silnej żałoby po bardzo długim czasie od śmierci? Mija rok a ja coraz częściej płaczę. Boli mnie głowa, ludzie mnie drażnią, nie interesują mnie rozmowy z nimi. Wszystko wydaje mi się miałkie. Codziennie myślę o mamie, strasznie za nią tęsknię. Mam wrażenie, że zostałam sama i na nikim nie mogę polegać. Na niczym mi nie zależy, czuję, że nie mogę dalej żyć.

Żałoba jest stanem normalnym. Wynika ze zdolności do kochania i tworzenia związków i jest reakcją na nieuniknione w życiu każdego człowieka utraty, dlatego jest elementem naszego zdrowia psychicznego. Odczuwane w żałobie smutek albo złość, utrata nadziei, wina albo poczucie krzywdy są takie same, jak objawy obniżonego nastroju w depresji. Wycofanie z dotychczasowych aktywności i niechęć do kontaktów z ludźmi, uczucie lęku i bezsenność również są elementami tak żałoby, jak i depresji.

Można pokusić się o dokonanie rozróżnienia między tymi dwoma stanami w oparciu o kryterium czasu. Rok do dwóch lat trwania żałoby uważa się za typowy i niezbędny dla przejścia całego procesu rozstawania się ze zmarłą, kochaną osobą. Są to jednak uwarunkowania kulturowe i pewne wyznaczniki medyczne, które nie zawsze pasują do indywidualnej historii pogrążonego w smutku człowieka. Ważniejsze jest subiektywne odczucie osoby w żałobie albo osób jej bliskich.

Żałoba powinna mieć swój czas i swoje zakończenie. Życie przecież toczy się dalej i wymaga afirmacji, tak jak opłakania wymagała utrata bliskiej osoby. Zbyt długo trwającą niemożność powrotu do normalnego trybu życia uznajemy za stan chorobowy, depresję, a osobie, która nie może wydobyć się ze stanu przygnębienia i wycofania ze swoich wcześniejszych aktywności powinniśmy zaproponować pomoc lekarską albo psychoterapeutyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki