18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja XXIII LO. Brat ks. Tischnera nie pomógł

Maciej Kałach
Kazimierz Tischner, brat śp. ks. Józefa Tischnera, na sesji Rady Miejskiej w Łodzi o likwidacji szkoły im. Tischnera.
Kazimierz Tischner, brat śp. ks. Józefa Tischnera, na sesji Rady Miejskiej w Łodzi o likwidacji szkoły im. Tischnera. Maciej Kałach
Kazimierz Tischner, brat śp. ks. Józefa Tischnera, nie uratował szkoły noszącej imię kapłana-poety. W środę późnym wieczorem Rada Miejska zlikwidowała XXIII Liceum Ogólnokształcące. Nie pomogło gorące przemówienie brata patrona, który dzień zaczął od wizyty na grobie ks. Józefa na cmentarzu w Łopusznej u podnóża Gorców.

- Przyjechałem z nadzieją. Dajcie młodzieży kształcić się w szkole im. prof. Tischnera. Nie wiem, co to jest dyscyplina - mówił Kazimierz Tischner, odnosząc się do wprowadzenia dyscypliny klubowej w PO.

Po likwidacji XXIII LO liczy, że radni odwiozą do Łopusznej pamiątkowy kapelusz, który szkoła dostała po przyjęciu swojego imienia. - Ja go z siedziby szkoły nie zdejmę - mówił brat patrona.

Na mających większość w radzie członków klubu PO wrażenia nie zrobiła także obecność Jolanty Chełmińskiej, wojewody łódzkiej. Urzędniczka wspierała Kazimierza Tischnera siedząc obok niego w czasie obrad, a podwładny wojewody - Jan Kamiński, kurator oświaty, już wcześniej wydał opinię przeciw likwidacji XXIII LO.

- Jakie jeszcze argumenty powinny zostać państwu dostarczone, aby przekonać wydział edukacji UMŁ, że decyzja o wskazaniu do likwidacji XXIII LO jest błędna? - retorycznie pytała Wiesława Zewald, która jako jedyna spośród radnych PO walczyła w dyskusji o przetrwanie szkoły im. ks. Tischnera.

Za likwidacją XXIII LO im. ks. Tischnera było 22 radnych, 15 przeciw.

W środę radni zlikwidowali także gimnazja nr 25, 27, 40 oraz 42. W ich przypadku emocji na sesji prawie nie było. Podobnie jak w przypadku XXIII LO, szkoły te miały już przegłosowane w lutym uchwały o zamiarze likwidacji - teraz nastąpiło ostateczne przyklepanie tej decyzji.

Za likwidacją gimnazjów głosowało 24 radnych, 13 było przeciw.

XXIII LO zostanie wygaszone. Nigdy nie przyjmie już nowych uczniów, a ostatni dzwonek zabrzmi tam przed wakacjami w 2015 roku. Tak samo wygląda terminarz zamykania Gimnazjum nr 40. Pozostałe zlikwidowane decyzją ze środy szkoły przestaną pracować już w te wakacje, a w nowym roku szkolnym ich uczniów przejmą inne gimnazja.

Ostatnią deską ratunku dla XXIII LO jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie szkoły... z województwa lubelskiego. Radna Zewald wskazała, że NSA podważył uchwałę zamykającą jedną ze szkół, która miała zniknąć przez wygaszanie. Gmina uznała, że w takim wypadku nie trzeba powiadamiać rodziców listownie o likwidacji. Lubelski sąd podważył tę opinię, a w taki sam sposób dochodzi do likwidacji XXIII LO.

Radni zadecydowali także o przeniesieniu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 18 do kompleksu, gdzie mieści się ZSP nr 19. Pracownicy i sympatycy "poligrafika", bo taki profil ma "osiemnastka" głośno protestowali przeciw przeprowadzce z balkonu.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki