Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: 20 lat partnerstwa z Lyonem

Joanna Leszczyńska
Łódź to z kolei trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce.
Łódź to z kolei trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce. materiały promocyjne
Historyczna francuska metropolia to dla Łodzi ogromne źródło inspiracji. Czy wykorzystujemy tę szansę? O współpracy obu miast i sobotnich imprezach w Pasażu Schillera - pisze Joanna Leszczyńska.

Odwiedzając w sobotę Pasaż Schillera poczujemy się jak we Francji. Usłyszymy tam francuskie piosenki, będzie można podziwiać pokazy francuskich tańców dworskich, pokazy teatru ognia, zachwycać się zwinnością francuskich cyrkowców, a także poznać smak wykwintnej i inspirującej francuskiej kuchni. To tylko kilka z atrakcji, przygotowanych z okazji dwudziestolecia współpracy miast partnerskich Lyon-Łódź.

Lyon, druga co do wielkości aglomeracja Francji, pięknie położony nad rzekami Rodan i Saoną, blisko Alp, jest jednym z osiemnastu miast partnerskich Łodzi. Współpraca z nim należy do najbardziej intensywnych i owocnych. Umowa partnerska została podpisana przez nieżyjącego już prezydenta Grzegorza Palkę.

- Z Lyonem łączą nas zbliżone tradycje przemysłowo-kulturalne - mówi Monika Karolczak, zastępca dyrektora Biura Promocji Urzędu Miasta Łodzi.

To najstarsze francuskie miasto, założone w 43 roku p.n.e. przez Rzymian, jest tradycyjnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Nazywa się je czasem światową stolicą jedwabiu. Działa tu słynna szkoła mody Esmod. Dyrektor tej szkoły będzie zasiadał w jury łódzkiego konkursu dla projektantów "Złota nitka" podczas rozpoczętego właśnie tygodnia mody Fashion Week, a jeden ze studentów tej szkoły zgłosił nawet swoje prace do konkursu.

W latach 90. szczególnie cenna dla Łodzi była współpraca na forum samorządowym. Lyońscy samorządowcy przekazywali łodzianom bogate doświadczenia przy tworzeniu samorządu. Łódź skorzystała także z dużego doświadczenia lyońskich urbanistów w przekształcaniu terenów poprze-mysłowych i rewitalizacji przestrzeni publicznej. Dzięki partnerskiej współpracy z Lyonem nasze miasto dostało dotację z francuskiego MSZ na realizację projektu współpracy między miastami w dziedzinie rewitalizacji zdegradowanych obszarów centrum.

- Dzięki temu w Łodzi odbyły się warsztaty dla urbanistów z udziałem specjalistów francuskich - mówi Krzysztof Bednarek, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Pomogło nam to w ustaleniu zasad konkursu urbanistycznego "U źródeł Piotrkowskiej", który został rozstrzygnięty i czekamy na inwestora.

Owocnie rozwija się współpraca między ośrodkami naukowymi obu miast. Uniwersytet Łódzki we współpracy z Uniwersytetem im. Jeana Moulin Lyon 3 prowadzi trzysemestralne studia podyplomowe z zarządzania, zakończone uzyskaniem polskiego dyplomu i dyplomu magisterskiego uczelni francuskiej. Jak mówi Grażyna Karbowska z Uniwersytetu Łódzkiego, część zajęć prowadzona jest po francusku z udziałem francuskich wykładowców.

Z kolei owocem współpracy Politechniki Łódzkiej z Lyonem było między innymi powstanie w 1994 roku studiów "Univer-sité de la Mode" na ówczesnym wydziale włókienniczym. Studia zorganizowano we współpracy z Francuskim Université Lumiere Lyon 2 oraz wielu łódzkich wyższych uczelni: Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Łódzkiego, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, Akademii Muzycznej oraz Centralnego Muzeum Włókienniczego i profesjonalnych agencji reklamowych. "Université de la Mode" to studia podyplomowe z dziedziny zarządzania, finansowane przez Unię Europejską.
Innym istotnym osiągnięciem było utworzenie studiów "Gestion et Technologie". Studia te powstały przy współpracy i ogromnym wkładzie wielu uczelni Lyonu i regionu. Są to dziś jedyne studia techniczne w Europie środkowej i wschodniej prowadzone w języku francuskim.

Nic dziwnego, że współpracą z lyońskimi uczelniami zainteresowane są kolejne łódzkie uczelnie. Uroczystości z okazji 20-lecia współpracy Łodzi i Lyonu są dobrą okazją do ich zawiązania. Tak naprawdę to zaczęły się one już w środę od wernisażu wystawy w Muzeum Kinematografii "Autochromy Lumiére", na której pokazano 70 unikatowych reprodukcji kolorowych fotografii z początku XX wieku, wykonanych na szklanych płytach w wyjątkowej technologii, autorstwa braci Auguste'a i Louisa Lumiére. Wystawa została sprowadzona do Łodzi z Institut Lumiére w Lyonie.

- Ta wystawa jest w Polsce po raz pierwszy, a po raz drugi, po Brazylii, na świecie - mówi Monika Karolczyk. - Do Łodzi z tej okazji przyjechał wnuk braci Lumiére.

Wystawa o tej tematyce nie jest przypadkowa, bo to właśnie w Lyonie bracia Lumiére zbudowali kinematograf i nakręcili pierwszy film. Świętowanie jubileuszu współpracy obu miast nie może więc się obyć bez pokazu filmów. Od 5 do 8 maja w kinie Kinematograf można oglądać najsłynniejsze filmy francuskie.

Lyon to miasto o wspaniałych tradycjach historycznych (m.in. tu w czasie II wojny światowej mieściła się najważniejsza komórka francuskiego ruchu oporu), które odniosło sukces gospodarczy i kulturalny. Ma znakomicie funkcjonującą komunikację miejską, cenione teatry i muzea (funkcjonuje tam również Muzeum Włókiennictwa). To ponadto silnie rozwinięty ośrodek przemysłowy i ważny ośrodek handlowo-finansowy, siedziba giełdy papierów wartościowych oraz wielkich banków. Odbywają się tu wielobranżowe targi międzynarodowe. To oczywiste, że takie miasto to dla Łodzi źródło niekończących się inspiracji.

Miłośników dobrej literatury zainteresuje z pewnością informacja, że to właśnie w Lyonie, w 1900 roku, urodził się pisarz Antoine de Saint-Exupery, autor słynnego "Małego księcia", którego najpiękniejsze fragmenty będą czytane w najbliższą sobotę w Pasażu Schillera.

- Po dwudziestu latach współpracy nasze miasta zbliżyły się do siebie - uważa Monika Karolczak. - Między innymi za sprawą spotkań na dorocznym święcie konsularnym w Lyonie czy wizyt gości z Lyonu w Łodzi, jak choćby tej z 2009 roku w ramach misji "Łódź Miasto Kultury i Biznesu" - dodaje Monika Karolczak.

Teraz oba miasta mają szansę poznać się jeszcze bliżej. A do Pasażu Schillera naprawdę warto w sobotę przyjść.

***

Sobota, pasaż Schillera, wybrane imprezy

11:30-12:00
zespół instrumentów klawiszowych ORFFA w repertuarze Jeana Michela Jarre'a
12:00-12:15
opowieści kulinarne Michela LaBarre'a, degustacja kuchni francuskiej
12:30-12:40
Carrefour o produktach i smakach francuskich
12:40-13
GUIGNOL - o sobie i Lyonie - zapowiedź Teatru Guniola
13-13:30
występ finalistów Festiwalu Piosenki Francuskiej Frankofonia
13:30-14
Fundacja Go-Now w pokazach szermierki - warsztaty szermierki dla dzieci.
14:40-15
pokaz francuskich tańców dworskich w wykonaniu studentów z Akademii Muzycznej w Łodzi
15:00-15:30
występ finalistów Festiwalu Piosenki Francuskiej Frankofonia
15:30-16
pokaz Mażoretek Fame
16-16:30
prezentacja i degustacja przygotowanych potraw przez Michela LaBarre'a, rozmowy z kucharzem
16-16:30
animatorzy dziecięcy na scenie (malowanie twarzy, charakteryzacja cyrkowa, można zostać Pirotem, Guiniolem, Klaunem)
16:40-16:50
czytanie fragmentów "Małego Księcia" w namiocie Księgarni Litera
16:50-17
prezentacja fundacji szermierczej Go-Now - pokaz pojedynku na scenie i warsztaty.
18:10-18:30
występy cyrkowe Show Art
18:35-18:45
występ formacji z Domu Kultury Ariadna
18:50-18:55
Alliance Française, nauka francuskiego
18:55-19
poznaj najpiękniejsze zakątki Lyonu i Francji, rozmowa i konkursy przygotowane przez Biuro Turystyczne Gromada
19-19:20
zwycięzcy Frankofonii 2007, występ młodzieżowego zespołu muzycznego
19:20-19:50
Louis de Funes i inne francuskie parodie w wykonaniu Jana Pietrzaka.
21:30-22
pokaz teatru ognia, Teatr Na Co Dzień, w konwencji znanych bohaterów z francuskiej literatury filmu i teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki