Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź Czterech Kultur 2017: Artystyczny hołd dla Janusza Głowackiego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Antygona w Nowym Jorku” premierą Teatru Nowego w Łodzi w ramach kolejnej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Zmarły kilka dni temu Janusz Głowacki miał być 13 września, w dniu swoich urodzin, gościem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz organizatorów Festiwalu Łódź Czterech Kultur podczas premiery sztuki swojego autorstwa „Antygona w Nowym Jorku”. Teraz twórcy widowiska podkreślają, iż chcą złożyć artystyczny hołd Mistrzowi.

Przedstawienie reżyseruje Andrzej Szczytko - aktor, reżyser teatralny, tłumacz i pedagog, od 2012 roku związany z Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie, gdzie zrealizował między innymi „Żegnaj, Judaszu” Ireneusza Iredyńskiego, „Antygonę w Nowym Jorku” (sam autor uznał tę inscenizację za jedną z najlepszych) i „Kartotekę” Tadeusza Różewicza.

- Bardzo nami wstrząsnęła wiadomość o śmierci Janusza - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Andrzej Szczytko. - Naszym przedstawieniem chcemy teraz oddać hołd jego twórczości. A ma ona nieprzemijające znaczenie dla polskiej literatury i teatru. Wszystkie jego literackie wypowiedzi są ważne, bo nigdy nie były publikowane lekkomyślnie, a nie o każdym twórcy można to powiedzieć. Janusz dużo podróżował, widział wiele z realizacji swoich sztuk. Cieszyliśmy się na jego przyjazd, przygotujemy spektakl najlepiej, jak potrafimy. Wierzymy jednak, że wszystko będzie dobrze, bo Janusz, gdziekolwiek jest, będzie z nami.

„Antygonę w Nowym Jorku” będzie można zobaczyć 13 i 17 września

Akcja „Antygony w Nowym Jorku” rozgrywa się podczas jednej nocy w Tompkins Square Park. To opowieść o trójce bezdomnych: Portorykance Anicie, Polaku Pchełce i Rosyjskim Żydzie Saszy. Bohaterom nie spełnił się amerykański sen. Dostali się do wymarzonego świata, w którym nikt ich nie potrzebuje. Są przejmująco samotni i zagubieni w jednym z najbogatszych miast świata. Anita, Pchełka i Sasza nieustannie walczą o zachowanie własnej tożsamości. Instynktownie czują, że tylko bycie razem pozwoli im przetrwać ten koszmar. Sztuka po raz pierwszy została opublikowana w miesięczniku „Dialog” w roku 1992.

- To zawsze aktualna, uniwersalna sztuka, pytająca i o to, czym jest demokracja. Tekst Głowackiego nie jest dziś wyłącznie obrazkiem rodzajowym szydzącym z wyobrażeń o american dream. Być może potrzebny był czas, żeby ta „skundlona tragedia i uwznioślona farsa” wybrzmiała przy czytaniu, jako wiwisekcja pomylonego świata, bez emocji przyglądającego się milionom przerażonych, tułających się po świecie ludzi, próbujących dostać się do krajów bezpiecznych i zamożnych - podkreślił reżyser.

W przedstawieniu wystąpią Jolanta Jackowska, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Wojciech Droszczyński i Dariusz Kowalski.

- Wszystkim nam będzie go brakowało - powiedział o Januszu Głowackim Krzysztof Pyziak. - Liczymy jednak na energię z góry, spodziewamy się będziemy w tych chwilach jedną drużyną - dodał Piotr Sereryński.

Za oprawę scenograficzną spektaklu odpowiada Tomasz Ryszczyński, zaś opracowaniem muzycznym zajął się Jakub Raczyński. Podczas premiery (13 września) twórcy spektaklu chcą uczcić Janusza Głowackiego minutą ciszy. Zanim przedstawienie wejdzie do repertuaru Teatru Nowego, zostanie pokazany jeszcze w ramach festiwalu - 17 września.

Festiwal Łódź Czterech Kultur rozpocznie się 8 i potrwa do 17 września. Tegoroczna edycja obejmuje ponad 50 wydarzeń pod hasłem „Alfabet dialogu”, rozumianego jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to też dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film. Teatralnej odsłonie festiwalu kuratoruje Jakub Porcari. Wśród propozycji z tego obszaru jest jeszcze m.in. występ kabaretu Pożar w Burdelu. Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki