Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Dawną świetność odzyska zabytkowa kamienica przy placu Wolności z najstarszą apteką i Muzeum Farmacji

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawną świetność odzyska zabytkowa kamienica przy placu Wolności 2 w centrum Łodzi. Jest ona wyjątkowa. A to dlatego, że na parterze wciąż działa najstarsza apteka w mieście, zaś na piętrze mieści się dobrze znane łodzianom, mające niepowtarzalny klimat Muzeum Farmacji. ZOBACZCIE KOLEJNE ZDJĘCIA>>>>
Dawną świetność odzyska zabytkowa kamienica przy placu Wolności 2 w centrum Łodzi. Jest ona wyjątkowa. A to dlatego, że na parterze wciąż działa najstarsza apteka w mieście, zaś na piętrze mieści się dobrze znane łodzianom, mające niepowtarzalny klimat Muzeum Farmacji. ZOBACZCIE KOLEJNE ZDJĘCIA>>>>Grzegorz Gałasiński
Dawną świetność odzyska zabytkowa kamienica przy placu Wolności 2 w centrum Łodzi. Jest ona wyjątkowa. A to dlatego, że na parterze wciąż działa najstarsza apteka w mieście, zaś na piętrze mieści się dobrze znane łodzianom, mające niepowtarzalny klimat Muzeum Farmacji.

Jednak w tym przypadku chodzi o większy projekt remontowo-budowlany: rewitalizację całego placu Wolności, który też należy do unikatowych, ponieważ jest jedynym w Polsce placem ośmiobocznym oraz jednym z trzech takich na świecie: po Budapeszcie na Węgrzech i mieście Dunedin w Nowej Zelandii. Prace na placu Wolności zaczną się właśnie od renowacji kamienicy oznaczonej numerem 2.

Odnowią na fasadzie sztukaterię i detale

- Chcę zaznaczyć, że to pierwszy etap modernizacji zabytkowej kamienicy. W tym roku odnowimy fasadę oraz prześwit bramowy. Pracom konserwatorskim poddane zostaną detale architektoniczne i sztukateria. Uzupełnimy ubytki w ścianach oraz w stolarce. Wymienimy okna i zabezpieczymy balkony. W prześwicie bramowym i na podwórku pojawi się nowa nawierzchnia. Na placu Wolności pojawi się zupełnie nowe przejście, którym będzie można dojść do powiększonego Pasażu Róży – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Na razie zaczęły się prace związane z opracowaniem dokumentacji i uzyskaniem pozwoleń na rozpoczęcie budowy. A co potem?

- Prace budowlane w kamienicy wystartują na przełomie czerwca i lipca br. Roboty związane z odnowieniem elewacji i prześwitu bramowego potrwają do końca tego roku i pochłoną dwa miliony złotych. W planach mamy jednak remont całej kamienicy – zapewnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Inwestycja aptekarza Zimmermanna 1841 roku

Kamienica z apteką to jeden z charakterystycznych domów, które w latach 30. i 40. XIX stulecia stanęły przy ówczesnym Nowym Rynku. Ten zaś powstał po tym, gdy zapadła decyzja, aby przekształcić Łódź w miasto przemysłowe. Opisywana kamienica stanęła w latach 1840 – 1841 w niezwykle prestiżowym miejscu – tuż obok ratusza. Inwestorem był aptekarz Bogumił Zimmermann, zaś autorem projektu Stefan Baliński, budowniczy gubernialny z Warszawy.

Pierwotnie był to – podobnie jak inne domy przy Nowym Rynku – piętrowy budynek z bramą przejazdową nakryty wysokim dachem. Tak wynika z ustaleń prof. Krzysztofa Stefańskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, czołowego znawcy łódzkich zabytków. Badacz ten zaznacza, że z początku Bogumił Zimmermann nieźle prosperował, ponieważ w 1842 roku w pobliżu zaczął stawiać drugi budynek.

Niestety, aptekarz zapewne przeinwestował, bowiem popadł w tarapaty finansowe i musiał sprzedać obie nieruchomości. Nabywcą okazał się Maksymilian Leinweber, który nadal prowadził dochodową, historyczną aptekę. W końcu XIX stulecia przejął ją syn właściciela – Kazimierz Zimmermann, który postanowił przebudować i rozbudować stary dom.

O pomoc poprosił mistrza Gustawa Landau – Gutentegera, czołowego, obdarzonego niezwykłą wyobraźnią architekta w dziejach Łodzi, który z powodzeniem projektował obiekty w różnych stylach: od romańskiego i gotyckiego do secesji. Według jego wskazówek w latach 1892 – 1893 nadbudowano piętro, a całość otrzymała formy nawiązujące do renesansu. Fasadę kamienicy ozdobiły rozety, motywy roślinne oraz stylizowana płycina na szczycie z datą przebudowy: „1893”.

W latach międzywojennych właścicielem kamienicy była rodzina Koprowskich, natomiast po drugiej wojnie światowej została znacjonalizowana i przejęta przez państwo. Dzisiaj znów jest w rękach prywatnych. Ponadto – oprócz wspomnianej apteki i Muzeum Farmacji – znajdują się tam mieszkania, szkoła tańca oraz magazyny Muzeum Sportu będącego filią Muzeum Miasta Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki