Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź się wyludnia. Ilu mieszkańców straciła Łódź w XXI wieku, a ile inne duże miasta?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na początku XXI wieku w Polsce było 41 dużych miast, ale zdecydowana większość z nich straciła mieszkańców. Które miasta najbardziej się wyludniły?
Na początku XXI wieku w Polsce było 41 dużych miast, ale zdecydowana większość z nich straciła mieszkańców. Które miasta najbardziej się wyludniły? Alicja Zboińska
Łódź zajmuje trzecie miejsce w gronie dużych polskich miast, które w XXI wieku straciły najwięcej mieszkańców. Liderem tej kategorii jest Bytom, tuż za nim uplasował się Wałbrzych.

Dużym polskim miastom, czyli takim, w których mieszka przynajmniej 100 tys. osób, przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Na początku XXI wieku było ich 41, ale zdecydowana większość z nich straciła mieszkańców.

- Widać jest znaczna grupa dużych miast, w których zniżka taka była znaczna, przekraczająca 10 proc. w trakcie 20 lat - zaznacza prof. Szukalski. - Miast takich było 15, przy czym w przypadku czterech odnotowano spadek o co najmniej 15 proc. W kolejności od największego spadku są to: Bytom, Wałbrzych, Łódź, Sosnowiec.

Naukowiec zwraca uwagę na to, że wszystkie miasta o największym tempie spadku należały do dawnych monokultur przemysłowych. Łączy je także to, że uległy przyspieszonemu starzeniu się: w niekorzystnych warunkach ekonomicznych, wzmożonej emigracji rodziło się niewiele dzieci. Nie zmienia tego nawet poprawa sytuacji na rynku pracy w ostatnich latach.

W 2020 roku Polacy uciekali z miast

W ubiegłym roku natomiast wyludnianie miast jeszcze się nasiliło. Wyjątkiem są tylko trzy miasta: Kraków, Rzeszów i Warszawa. Przez 20 lat Łódź straciła ponad 126 tys. mieszkańców, czyli 15,8 proc. populacji. Wałbrzych w tym czasie stracił 21,7 tys. osób, co przełożyło się na utratę 16,5 proc. mieszkańców. W Bytomiu wystąpił największy procentowy spadek - 16,6 proc. Oznacza to, ze ludność zmniejszyła się o 32,6 tys. mieszkańców.

- Generalnie największe względne zmiany „na gorsze” zaobserwować można – pomijając miasta Górnego Śląska – w byłych miastach wojewódzkich, co jest wskazówką odnośnie do ograniczenia funkcji i atrakcyjności owych miast - dodaje prof. Szukalski.

W 10 lat Łódź spadnie z podium

Naukowiec prognozuje także, że w ciągu najbliższych 10 lat kilka kolejnych miast utraci status dużego miasta. W tym czasie Chorzów, Tarnów, Włocławek będą miały mniej niż 100 tys. mieszkańców, a Radom i Częstochowa zapewne trafią do miast o niższej liczebności. W tym też czasie nastąpi również najprawdopodobniej zmiana na podium – wśród miast wielkich ludność Wrocławia zapewne okaże się większa niż ta zamieszkująca Łódź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki