MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: śmieci w przejściu na Widzewie

Maciej Kałach
Przez ten tunel lepiej przechodzić z zakrytym nosem.
Przez ten tunel lepiej przechodzić z zakrytym nosem. archiwum
Naprawdę śmierdzący problem irytuje mieszkańców Widzewa-Wschodu. Czytelnicy ''Dziennika Łódzkiego'' alarmują, że od kilku tygodni nikt nie wywozi śmieci z przejścia podziemnego łączącego tereny dwóch wielkich osiedli - im. Mieszka z terenem spółdzielni im. Chrobrego.

Odnogi tunelu pod ulicą Rokicińską, przy rondzie Inwalidów, prowadzą także do czterech przystanków MPK i busów - to jeden z głównych punktów komunikacyjnych dzielnicy. W tunelu rosną pagórki niewywożonych odpadków, a, zdaniem przechodniów, za firmy sprzątające w przejściu pracują biedni zbieracze surowców wtórnych. Jednak tych interesują tylko butelki i puszki.

- Reszta śmieci leży i gnije - mówi Jan Banias, emeryt, który każdego dnia przechodzi widzewskim przejściem.

Zdaniem pani Krystyny, kasjerki z szaletu położonego w tunelu, pracownicy utrzymania czystości w przejściu przestali pojawiać się zaraz po drugiej turze wyborów samorządowych.

- Jak była kampania, to się starali, a teraz i Hani i Darkowi wszystko jedno - emocjonowała się na dzień przed wigilią pani Krystyna.

Mieszkańcy Widzewa-Wschodu na własną rękę dopytywali się o bałagan w Zarządzie Dróg i Transportu. Wśród nich był Mariusz Wasilewski z Fundacji Fenomen, która m.in. walczy o podnoszenie jakości życia łodzian.

- Dowiedziałem się, że na rejon, w którym leży przejście, ZDiT od miesiąca nie podpisał umowy z żadną firmą, zajmującą się oczyszczaniem - mówi Wasilewski. Liczył, że problem uda się rozwiązać do Bożego Narodzenia, ale ZDiT zapowiada ogarnięcie bałaganu dopiero w tym tygodniu.

W siedzibie Zarządu Dróg dowiedzieliśmy się, że bród i fetor w przejściu mają tę samą przyczynę, co chaos na jezdniach po większych opadach śniegu. Umowy na odśnieżanie miasta dotyczą także utrzymania czystości w rejonach Łodzi. Miasto jest podzielone na 13 rejonów, a tylko w przypadku 6 z nich wyłoniono dbające o porządek firmy. Podpisanie umowy na pozostałe 7 rejonów uniemożliwiły odwołania przegranych uczestników przetargu. W Zarządzie Dróg usłyszeliśmy, że w częściach miasta, które nie mają przyporządkowanych firm, pojawiają się pracownicy spółek z innych rejonów i wywożą śmieci. Jednak największy ogrom pracy idzie na odśnieżanie i oczyszczanie ważnych dróg i chodników - więc mogło ucierpieć na tym przejście pod Rokicińską.

ZDiT ma podpisać umowy na pozostałych 7 rejonów miasta do Nowego Roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki