Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź umożliwi tańszy wykup mieszkań komunalnych. UMŁ: - Będą większe bonifikaty dla najemców

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Magistrat zamierza od nowego roku wprowadzić większe bonifikaty dla najemców mieszkań, którzy będą chcieli wykupić te lokale od miasta.

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski zaproponował we wtorek, aby najemcy mieszkań komunalnych mogli je wykupić taniej niż obecnie. Są to lokale w budynkach, które zazwyczaj mają fatalny stan techniczny i miasta nie stać na utrzymanie tego zasobu mieszkaniowego. Magistrat ma nadzieję, że osoby wykupujące lokale utworzą wspólnoty mieszkaniowe, które poprawią estetykę i stan techniczny budynków.

EXPO 2022 WYNIKI: Łódź zorganizuje Expo 2022? Wyniki głosowania na żywo [EXPO 2022 WYNIKI NA ŻYWO]

Nowe zasady wykupu mieszkań mają obowiązywać od stycznia, jeśli na takie rozwiązanie zgodzi się w grudniu Rada Miejska. Założenie jest takie, żeby mieszkania w budynkach zbudowanych przed 1946 rokiem można było kupić z bonifikatą 90-procentową, czyli za 10 proc. ich wartości. Według zasad obecnie obowiązujących jest zapisana 70-procentowa bonifikata. W przypadku mieszkań w budynkach wybudowanych w latach 1946-89 ma obowiązywać 80-procentowa bonifikata. Obecnie to 40 proc. Lokale budynkach postawionych po 1989 roku można obecnie kupić za 70 proc. ich wartości. Zgodnie z nowymi zasadami można je będzie wykupić za 40 proc. wartości.

Przypomnijmy, że wysokie bonifikaty obowiązywały kilka lat temu. Miały być zmniejszane z roku na rok, aby zachęcić łodzian do jak najszybszego wykupu mieszkań. Wielu łodzian wzięło kredyty, często na niekorzystnych warunkach, aby w terminie skorzystać z preferencyjnych warunków. Okazuje się, że mogli wstrzymać się do 2018 roku, jeśli miasto rzeczywiście przywróci wysokie bonifikaty.

- Wracamy do polityki dużych bonifikat, bo takie były sygnały od mieszkańców. Miasto ciągle jest dużym kamienicznikiem. Wolimy, żeby to mieszkańcy wzięli na siebie odpowiedzialność za stan kamienic - wyjaśnia wiceprezydent Piątkowski.

Magistrat informuje, że osoby, które złożyły w tym roku wniosek o wykup mieszkania z małą bonifikatą, mogą to pismo wycofać. Po wejściu w życie nowych zasad sprzedaży lokali mogą wystąpić z nowym wnioskiem o wykup mieszkania na lepszych warunkach.

Polityka mieszkaniowa

W miejskim zasobie mieszkaniowym znajduje się obecnie 38 tys. lokali. Szacuje się, że blisko 18 tys. mieszkań jest mniej lub bardziej zadłużonych. W tym roku udało się sprzedać 1.150 lokali mieszkalnych. Miasto liczy, że zwiększenie bonifikaty przy wykupie mieszkań spowoduje, że znacznie więcej łodzian zdecyduje się nabyć od miasta wynajmowane lokale. Było to jedno z założeń polityki mieszkaniowej na lata 2016-20. Gdy miasto przyjmowało ten program było właścicielem 3096 budynków, co stanowiło 15 proc. wszystkich obiektów mieszkalnych w Łodzi. Inne miasta miały znacznie mniejsze zasoby. Warszawa - 11,3 proc., Kraków - 6,7 proc., -Poznań - 6,4 proc. Łódź i tak zrobiła postęp, bo jeszcze 5 lat temu miała w zasobie prawie 60 tys. mieszkań. Około 75 proc. łódzkich budynków komunalnych wybudowano w latach 1901-1945. Aż 15,8 proc. zasobu to budynki z XIX wieku, zaś 11 tys. mieszkań znajduje się w budynkach, które mają ponad 115 lat. Nowych budynków, wybudowanych po 1990 roku jest tylko 1,6 proc. zasobu.

mbr

DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 11 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki