Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź z czasów wojny na unikalnych zdjęciach zrobionych przez Niemców

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
stacja Radegast, getto, cmentarz żydowski, wyburzony fragment getta przy ul. Północnej, park helenowski, Plac Wolności
stacja Radegast, getto, cmentarz żydowski, wyburzony fragment getta przy ul. Północnej, park helenowski, Plac Wolności archiwum Dziennika Łódzkiego
Kilka lat temu to była wielka sensacja. Odnaleziono zdjęcia Łodzi zrobione w 1942 roku przez niemiecki samolot. Jak wyglądało wtedy nasze miasto z lotu ptaka?

Łódź na amerykańskiej stronie

Na te zdjęcia natrafił emerytowany już kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Oddział Radogoszcz. Przeszukując Internet przypadkowo znalazł amerykańską stronę:www.wwii-photos-maps.com. Zobaczył tam zdjęcia Łodzi z lotu ptaka zrobione przez niemiecki samolot w maju 1942 roku, a więc w samym środku okupacji hitlerowskiej.

- Dla mnie te fotografie to rewelacyjna sprawa – mówił nam Wojciech Źródlak. - Jeden z internautów, zapewne łodzianin, udzielający się na portalu odkrywca.pl pokusił o nałożenie się tych zdjęć na aktualną mapę Łodzi. Wynika z tego, że tymi dziewiętnastoma zdjęciami został pokryty cały obszar okupacyjnej Łodzi, wraz z fragmentem Rudy Pabianickiej. Są tam dwa zdjęcia wybiegające poza obszar ówczesnej Łodzi, chodzi o Laskowice, Lublinek...Wynikało to pewnie z trasy samolotu, który je wykonywał. Wystartował on z lotniska Lublinek. Poleciał najpierw na zachód i wtedy wykonał te dwa zdjęcia. Potem prawdopodobnie wykonał nawrót. Wrócił znów nad Łódź. Sfotografował najpierw południową część miasta, później poleciał na północ i zrobił sześć zdjęć wschodniej części Łodzi. W okolicach Radogoszcza zakręcił i zaczął fotografować południową stronę miasta. Jako pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych, oddział Radogoszcz, bardzo żałuję, że niestety samolot skręcił nad parkiem Julianowskim i nie zrobił zdjęć radogoskiego więzienia. Byłyby to unikalne fotografie.

Dlaczego Niemcy robili zdjęcia?

Wojciech Źródlak podejrzewa, że Niemcy robili dokumentacyjne fotografie. Być może wykonywano je do celów kartograficznych? Fotografue mają niesamowitą rozdzielczość, to możemy bliżej się przyjrzeć temu jak wyglądała okupacyjna Łódź.

- Ja na przykład na tych zdjęciach odnalazłem swój dom – dodaje historyk. - Oczywiście na dużym powiększeniu. Kilka rzeczy na tych zdjęciach jest bardzo interesujących.

Łódź jak na dłoni

Widać też Plac Niepodległości, na którym nie ma jeszcze krańcówki tramwajowej. Jest w budowie. Można zauważyć ogromny teren wzdłuż ulicy Północnej, z wyburzonymi budynkami. To teren tzw. strefy sanitarnej. Można na nich zauważyć całe getto, stację Radegast. Na tych zdjęciach bardzo dobrze widać lotnisko Lublinek, jego zabudowania, a także stanowiska artylerii przeciwlotniczej, które były usytuowane wokół niego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki