Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy Melomani rozdali swoje doroczne nagrody jazzowe. Gala w Teatrze Wielkim w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Prezes Stowarzyszenia Jazzowego Melomani, Ireneusz Kowalewski
Prezes Stowarzyszenia Jazzowego Melomani, Ireneusz Kowalewski Krzysztof Szymczak
W Teatrze Wielkim w Łodzi w sobotę 10 czerwca odbyła się już 31. Wielka Gala Jazzowa Grand Prix Jazz Melomani. Jedno z najważniejszych cyklicznych przedsięwzięć poświęconych jazzowi w kraju.

Gala łódzkiego Stowarzyszenia Jazzowego Melomani, któremu przewodniczy Ireneusz Kowalewski, jak zwykle zgromadziła licznych reprezentantów najróżniejszych łódzkich środowisk - od polityków różnych opcji po biznesmenów i artystów. Trzeba żywić nadzieję, iż wszystkich chociaż na kilka godzin zjednoczyła muzyka (niekoniecznie interesowność), tym bardziej, że tegoroczna gala wybrzmiała znakomicie.

Nagrody Stowarzyszenia Jazzowego Melomani

Istotą tego spotkania miłośników jazzu są jednak nagrody. Nagrodę za całokształt działalności odebrał od Melomanów Andrzej Dąbrowski, wyśmienity wokalista, perkusista, kompozytor, dziennikarz, fotografik, a także kierowca rajdowy. Artysta szybko musiał wyjechać do Opola na próbę przed niedzielnym występem.

Grand Prix Of Europe za rok 2022 otrzymał Trilok Gurtu, niezwykły indyjski perkusista i kompozytor, artysta wszechstronny, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych muzyków jazzowych.

W kategorii Artysta Roku 2022 nagroda przypadła Markowi Pospieszalskiemu, saksofoniście i kompozytorowi, jednemu z najbardziej niezależnych artystycznie muzyków na polskim rynku. W tej kategorii nominowani byli również kontrabasista Michał Barański oraz trębacz Tomasz Dąbrowski.

W kategorii Krytyk Dziennikarz Roku 2022 nagrodę odebrał Dionizy Piątkowski, autor wielu artykułów, programów telewizyjnych i radiowych, książek, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Poznań Jazz Fair oraz cyklu koncertowego Era Jazzu. Nominowani zaś byli także związany z radiową Dwójką Przemysław Psikuta oraz pisarz i dziennikarz Marek Romański.

Nadzieją Melomanów Roku 2022 uznana została Matylda Gerber, saksofonistka i naukowczyni. Obok niej nominowano pianistę i kompozytora Miłosza Bazarnika oraz skrzypaczkę Amalię Umedę Obrębowską.

Płytą Roku 2022 uznany został album Marka Pospieszalskiego „Polish Composers of the 20th Century”, wydany przez Clean Feed.

Nagrodę prezydent miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego jazzmana 2022 roku otrzymał stanowczo za rzadko w Łodzi występujący Big Band Fabryka Wełny (mający swoją siedzibę w pabianickiej Fabryce Wełny), a Jazzową Perłą Łodzi Łódzkie Wydarzenie Roku 2022 wyróżniono film dokumentalny„Na zawsze Melomani”, w reżyserii Rafała Mierzejewskiego i do scenariusza Igora Mertyna, poświęcony legendarnemu łódzkiemu zespołowi jazzowemu Melomani. Wszystkie statuetki zaprojektował Mariusz Rodanowicz.

Muzycznie wieczór rozpoczęła wywodząca się z Łodzi wokalistka Kasia Nova, której - co nieczęste - towarzyszył wyłącznie żeński skład, w postaci pianistki i kontrabasistki. Krótka, stylowo wykonana pigułka muzyczna mogła zachęcić do poszukiwań kolejnych dokonań młodej artystki.

Następną propozycją był wokalny kwartet The Sound Pack oryginalnie i twórczo zestawiony z fantastycznym Yarosh Organ Trio. Muzycy wykonali kilka klasyków polskiej piosenki, jak „Pod Papugami”, czy „Jej portret” w niekonwencjonalnych aranżacjach. Yarosh Organ Trio perkusisty Przemysława Jarosza współtworzone z saksofonistą Tomaszem Pruchnickim i grającym na organach Hammonda Kajetanem Galasem wnosi w to przedsięwzięcie dużo energii i wirtuozerii, trzy wokalistki i solista brzmieli z nimi świetnie, choć wyraźnie brakuje w tym zestawie jeszcze jednego, barytonowego, męskiego głosu.

Na finał objawił się wielokulturowy, światowej klasy projekt grającego pięknym dźwiękiem pianisty Krzysztofa Kobylińskiego, do którego dołączyli gitarzysta i basista Dima Gorelik, perkusista, gitarzysta i multiinstrumentalista Shachar Elnatan, Trilok Gurtu, trębacz Piotr Wojtasik i wokalistka Anna Maria Jopek. Wybitni muzycy udowodnili, że jazz rodzi się w improwizacji i współpracy, zaproponowali kompozycjami lidera niezwykle ujmującą podróż przez przestrzeń muzycznej wrażliwości i czułości. Wyborny finał!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki