Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy radni poparli postulaty rodzin osób niepełnosprawnych protestujących w budynku sejmu

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Radna Urszula Niziołek-Janiak jest autorką projektu uchwały popierającej postulaty niepełnosprawnych protestujących w budynku sejmu.
Radna Urszula Niziołek-Janiak jest autorką projektu uchwały popierającej postulaty niepełnosprawnych protestujących w budynku sejmu. Krzysztof Szymczak
Rada Miejska w Łodzi uchwaliła stanowisko w sprawie poparcia postulatów rodzin osób niepełnosprawnych protestujących w budynku sejmu. Podjęcie uchwały było poprzedzone burzliwą dyskusją o tym, jak dużo miasto robi dla niepełnosprawnych. Nie obyło się bez zarzutów, że problemy niepełnosprawnych zostały wykorzystane przed nadchodzącymi wyborcami samorządowymi.

Autorką projektu uchwały dotyczącej poparcia postulatów rodzin osób niepełnosprawnych była radna Urszula Niziołek-Janiak (niezrzeszona). Zwróciła uwagę, że blisko 334 tys. mieszkańców województwa łódzkiego to osoby niepełnosprawne, czyli co ósmy mieszkaniec Łódzkiego. Jeszcze gorzej jest w samej Łodzi, gdzie niepełnosprawnych jest 117 tys. osób, czyli co szósty mieszkaniec miasta. Radna wskazała, że zasiłki i świadczenia dla niepełnosprawnych są niskie, a w dodatku nie wszyscy potrzebujący je otrzymują. Projekt uchwały poparła Monika Mamulska, matka niepełnosprawnego 19-latka, która zwróciła się do Rady Miejskiej w imieniu opiekunów osób niepełnosprawnych, aby radni poparli postulaty

Projekt uchwały wywołał opór ze strony koalicji PO-SLD. Nie za względu na problemy niepełnosprawnych, ale ze względu na polityczny wydźwięk tej uchwały.

- Niestety, osoby niepełnosprawne zostały zaproszone na obrady Rady Miejskiej pod pozorem przyjęcia uchwały, która cokolwiek by dla nich zmieniła. Uchwałę poprzemy, ale zwracamy się do radnej Urszuli Niziołek-Janiak, aby nie wykorzystywała mieszkańców do własnej kampanii wyborczej. W tym projekcie nie ma żadnych konkretów i propozycji. To próba budowania wizerunku radnej w sposób wyjątkowo nieuczciwy, bo niepełnosprawni potrzebują konkretnej pomocy i wsparcia - powiedział Mateusz Walasek, przewodniczący klubu radnych PO. Radny przedstawił katalog projektów miejskich, które Łódź realizuje dla niepełnosprawnych. Wskazał m.in. Łódzką Kartę Osób Niepełnosprawnych, pieniądze z budżetu na rehabilitację, usunięcie barier architektonicznych, szkolnictwo specjalne, porady rzecznika praw osób niepełnosprawnych, aż po pieniądze na poprawę stanu chodników.

W podobnym duchu wypowiedział się przewodniczący klubu radnych SLD Sylwester Pawłowski. Wymienił wydatki, jakie miasto ponosi w związku z realizacją zadań na rzecz niepełnosprawnych. - Doskonalmy te programy i nie mówmy, że ich nie ma - podsumował Sylwester Pawłowski.

Radni PiS nie wzięli w głosowaniu nad projektem tej uchwały. Po pierwsze uznali, że wykracza ona poza kompetencje samorządu, a po drugie sejm i rząd przygotowują pakiety wsparcia dla niepełnosprawnych, które będą szersze niż postulaty przedstawione w sejmie.

Urszula Niziołek-Janiak w podsumowaniu dyskusji wyraziła opinię, że samorząd może zrobić więcej i szybciej na rzecz niepełnosprawnych, dlatego zaproponowała ten projekt uchwały. Trafi ona do prezydenta RP, marszałków sejmu i senatu, do premiera, przewodniczącego Komitetu Społecznego Rady Ministrów praz przewodniczących klubów poselskich i klubów parlamentarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki