Łodzianka ze Zgierza wicemistrzynią Europy. Radość w Gimnazjum nr 2, KS 20 i ZTA

Roksana Zasina (druga od lewej) w gościnie u marszałka Witolda Stępnia
Roksana Zasina (druga od lewej) w gościnie u marszałka Witolda Stępnia Paweł Łacheta
Wychowanka Klubu Sportowego „20” Łódź, reprezentująca barwy ZTA Zgierz – Roksana Zasina zdobyła w srebrny medal mistrzostw Europy rozgrywanych w rosyjskim Kaspijsku. Nasza zawodniczka w finale kategorii 55 kg przegrała przy remisie 4:4 z Białorusinką Iryną Kuraczkiną.

To trzeci medal Roksany Zasiny w mistrzostwach Europy – złoty wywalczyła w Tbilisi w 2013 roku oraz brąz w Rydze w 2016. W minionym roku zdobyła brąz w mistrzostwach świata w Paryżu. Powody do dumy mają trenerzy Jerzy i Jacek Górscy, którzy 18 lat temu odkryli talent dziewczynki i namówili do trenowania zapasów w Gimnazjum nr 2 przy ul. Jaracza 26 w Łodzi. Od 2001 roku przez siedem lat reprezentowała barwy KS 20 Łódź, skąd przeszła do ZTA Zgierz. Z powodzeniem występuje w barwach tego klubu w2 Krajowej Lidze Zapaśniczej.

Roksana Zasina nie była zadowolona ze srebra w Kaspijsku. Występowała z lekką kontuzją żeber, ale mimo to było ją stać na złoto. Najpierw wygrała z Ukrainką Anną Wojtową w 40 sekund, pokonując ją 10:0. W półfinale wygrała 2:1 z Turczynką Bedihą Gun.
W finale Roksana objęła prowadzenie po pasywnej postawie rywalki. Na dwie minuty przed końcem Białorusinka sprowadziła naszą zawodniczkę do parteru i wyszła z nią poza matę zdobywając w sumie cztery punkty. Nasza zawodniczka potrafiła wyrównać, ale po walce w myśl regulaminu wyżej oceniona została punktacja Białorusinki i ona zdobyła złoty medal.

Pięć lat temu marszałek Witold Stępień, członek zarządu Dariusz Klimczak spotkali się ze sportowcami z regionu łódzkiego, którzy odnieśli sukcesy europejskiej i światowej miary. Nagrodami i okolicznościowymi upominkami uhonorowani zostali mistrzyni Europy z Tbilisi w zapasach Roksana Zasina z ZTA Zgierz oraz jej trener Jakub Filipowicz, pierwszy w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego zdobywca Pucharu Świata i brązowy medalista mistrzostw świata w Soczi Zbigniew Bródka z UKS Błyskawica Domaniewice oraz trener i prezes klubu Mieczysław Szymajda i halowy mistrz Europy w biegu na 800 m z Goeteborga Adam Kszczot z RKS Łódź. Sportowcy otrzymali nagrody po 7 tys. zł, a trenerzy po 5 tys.

Upominkami nagrodzona została także druga zapaśniczka ZTA Anna Zwirydowska.