MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Veolia zamierza odejść od węgla na rzecz paliw alternatywnych

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Instalacja wykorzystująca jako paliwo do produkcji energii biomasę rolną oraz odpady z przemysłu drzewnego
Instalacja wykorzystująca jako paliwo do produkcji energii biomasę rolną oraz odpady z przemysłu drzewnego Fot. Krzysztof Szymczak
Veolia Energia Łódź, producent i dostawca ciepła i energii elektrycznej dla miasta, przedstawił wczoraj swoje plany polegające na stopniowej dekarbonizacji łódzkiego systemu ciepłowniczego. Ma być mniej węgla, a więcej paliw alternatywnych.

- Będziemy odchodzić od opalania kotłów węglem, co przełoży się m.in. na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, który jest głównym sprawcą zmian klimatycznych - zapowiadają szefowie Veolii.

Pierwszy krok na tej drodze został uczyniony w 2011 r., kiedy to w elektrociepłowni EC4 uruchomiona została instalacja wykorzystująca jako paliwo do produkcji energii biomasę pochodzenia rolnego oraz odpady z przemysłu drzewnego.

Łódzka instalacja zużywa około 250 tys. ton biomasy rocznie, w tym zrębkę drzewną i pellet pochodzenia rolnego. Co najmniej 20 proc. biomasy spalanej w elektrociepłowni stanowi biomasa pochodzenia rolnego. Jej źródłem są m.in wytłoki rzepakowe, peski słonecznika, słoma itp.

Kluczowym elementem procesu dekarbonizacji ma być planowany w EC4 Zakład Odzysku Energii (ZOE). Paliwem w ZOE będzie tzw. frakcja resztkowa odpadów komunalnych, czyli te odpady, które nie dają się już odzyskać w procesie recyklingu. Veolia ocenia, że łódzki ZOE ograniczy spalanie węgla w elektrociepłowni o 2 tysiące wagonów rocznie. Tym samym obniży się znacznie emisyjność EC4.

Przy budowie zakładu Veolia wykorzysta swoje światowe doświadczenie w budowie nowoczesnych ZOE, które są instalacjami o bardzo niskiej emisyjności, porównywalnej z emisją do atmosfery powstającą przy spalaniu gazu.

W przypadku uzyskania wymaganych pozwoleń, Zakład Odzysku Energii będzie uruchomiony w 2024 roku. Nowelizacja ustaw o gospodarce odpadami sprawiła, że obecnie decyzja w sprawie budowy ZOE należy do Ministerstwa Klimatu. Przychylne inwestycji są władze samorządowe. Najważniejsze jest jednak to, aby planowana inwestycja zyskała akceptację mieszkańców pobliskich osiedli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki