Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki odddział IPN wydał komiks o kapitanie Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu", legendarnym dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Prezentacja komiksu o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego
Prezentacja komiksu o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego Fot. Krzysztof Szymczak
Ukazał się komiks o kapitanie Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu", legendarnym dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, największego antykomunistycznego ugrupowania zbrojnego w regionie łódzkim. Premiera komiksu wydanego przez łódzki oddział IPN odbyła się w poniedziałek 19 lutego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego.

Data premiera komiksu o kapitanie Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" nie została wybrana przypadkowo. 77 lat temu, 19 stycznia 1947 roku, kapitan Sojczyński wraz z piątką swoich podkomendnych i dwoma innymi żołnierzami podziemia niepodległościowego, został rozstrzelany na łódzkim poligonie na Brusie. Jego grobu nie udało się odnaleźć do dzisiaj, choć Instytut Pamięci Narodowej wciąż prowadzi w tym miejscu poszukiwania.

Bezpłatny komiks został pomyślany jako pomoc dla nauczycieli historii w szkołach. Jest też jego wersja elektroniczna, którą można pobrać ze strony edukacja.ipn.gov.pl .

Komiks jest przeznaczony dla wszystkich chętnych szkół w Polsce - mówi Artur Ossowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. - Przewidujemy przekazanie 25 egzemplarzy komiksu dla każdej chętnej szkoły.

Co zawiera komiks o Warszycu?

Licząca 40 stron publikacja przypomina karierę "Warszyca", żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, który po II wojnie światowej zdecydował się na kontynuowanie walki o niepodległość Polski i założył Konspiracyjne Wojsko Polskie – jedną z największych organizacji antykomunistycznego podziemia zbrojnego na ziemiach polskich.

Uzupełnieniem kolorowej opowieści są biogramy bohaterów. Najobszerniejszy jest poświęcony oczywiście Warszycowi, ale są także krótsze, w tym dowódcy Armii Krajowej Leopolda Okulickiego, a także szefa UB w Łodzi Mieczysława Moczara i szefa Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, Bronisława Ochnio, który wydał ponad 60 wyroków na żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Poszukiwania szczątków "Warszyca" trwają

Premierze komiksu towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem pracowników łódzkiego oddziału IPN: dr. Tomasza Toborka, naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Łodzi i autora książek o "Warszycu" i Konspiracyjnym Wojsku Polskim oraz dr. Krzysztofa Latochy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Łodzi, który od 2021 roku kieruje poszukiwaniami grobu Stanisława Sojczyńskiego na poligonie na Brusie.

Tomasz Toborek opowiedział o Stanisławie Sojczyńskim, jego zbrojnej działalności w Armii Krajowej podczas wojny, dylematach przed jakimi stanął po zakończeniu wojny i okolicznościach jego schwytania w wyniku zdrady w czerwcu 1946 roku w Częstochowie. Co ciekawe, nie ufano miejscowym organom UB i do schwytania dowódcy KWP wysłano z Łodzi specjalną grupę. Nie było to pozbawione podstaw. Tomasz Toborek wspomniał, że "Warszyc" miał swojego wysoko postawionego funkcjonariusza w częstochowskim UB i możliwe, że liczył, iż w razie wpadki, jakoś uda mu się uciec.

Krzysztof Latocha mówił o poszukiwaniach grobu Warszyca i trudnościach jakie się z tym wiążą. Zapowiedział, że w czerwcu poszukiwania zostaną wznowione, ale będzie to już ostatni sezon prac poszukiwawczych, niezależnie od ich wyniku.

Nie tylko "Warszyc"

Komiks o Warszycu to już piąta tego typu publikacja przygotowana przez łódzki oddział IPN.
Do tej pory ukazały się komiksy:

  • Waleczny Tadzio, historia Tadeusza Jeziorowskiego, bohaterskiego obrońcy Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej, najmłodszego odznaczonego Krzyżem Walecznych, który poległ jako pilot w Ksawerowie pod Łodzią w walce z Luftwaffe podczas Kampanii Polskiej 1939 roku.
  • Major Henryk Dobrzański "Hubal"
  • Operacja "Dorsz" o przerzucie zbiegłych jeńców alianckich przez polskie podziemie i cenie jaką zapłacili za to jego członkowie
  • Operacja "Freston", osnuta wokół postaci Antoniego Pospieszalskiego, cichociemnego uczestniczącego w brytyjskiej misji obserwacyjnej „Freston”, jedynej alianckiej misji wojskowej skierowanej do Armii Krajowej w okupowanej przez Niemców Polsce

Artur Ossowski zapowiada, że przygotowywany jest kolejny komiks poświęcony wysiedleniom Polaków z Łodzi podczas II wojny światowej. Będzie to opowieść m.in. o eksmitowaniu Polaków z osiedla Motwiłła-Mireckiego i obozie przy ul. Łąkowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki