Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie dla obronności | Klasy mundurowe w naszym regionie. CWKM, OPW czy CYBER.MIL z klasą?

Joanna Stępnik
Joanna Stępnik
płk Jacek Jarzyna, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie spotkał się z uczniami klasy wojskowej w II LO w Wieluniu
płk Jacek Jarzyna, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie spotkał się z uczniami klasy wojskowej w II LO w Wieluniu arch. II LO
Edukacja wojskowa staje się coraz popularniejsza wśród młodzieży. Przedstawiamy typy klas mundurowych, które powstały pod auspicjami MON oraz szkoły średnie w woj. łódzkim, które zdecydowały się wprowadzić ten rodzaj nauczania.

Pierwsze klasy mundurowe pojawiły się w polskich szkołach średnich już pod koniec lat 90-tych. Publiczne placówki organizowały je w ramach działalności innowacyjnej i eksperymentalnej posiłkując się współpracą z jednostkami wojskowymi a podstawą prawną były kolejne decyzje ministrów edukacji i obrony.

Eksperci od szkolenia wojskowego i edukacji obronnej dostrzegli jednak, że w efekcie uczniowie klas mundurowych z wielu rejonów Polski mieli zróżnicowany poziom wyszkolenia wojskowego oraz zasób wiedzy.

Jednolity program nauczania CWKM czy OPW?

Chcąc wykorzystać potencjał tkwiący w młodzieży zainteresowanej edukacją o takim profilu w 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej wprowadziło program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe przeznaczony dla szkół średnich prowadzących klasy o profilu wojskowym.

Jako oficjalny powód podano m.in. kształtowanie postaw patriotycznych, przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej oraz wsparcie systemu odbudowy zasobów rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP a także wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie.

Zakwalifikowane do programu placówki edukacyjne uczestniczą w realizacji jednolitego i kompleksowego programu nauczania opracowanego przez resort obrony narodowej pn. „Edukacja Wojskowa”. Program obejmował cały rok szkolny klasy II i pierwsze półrocze klasy III (w technikum odpowiednio klasy III i IV) i miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci pięciodniowego obozu szkoleniowego w warunkach poligonowych. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych.

Powyższe zajęcia odbywają przy wsparciu tzw. patronackich jednostek wojskowych i instytucji podległych MON, w formie wsparcia pozafinansowego w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz zajęć w szkole, na które przybywają instruktorzy wojskowi.

Program CWKM będzie działał do 2023 roku a następnie zostanie wygaszany na rzecz nowego projektu jakim są wprowadzone w roku szkolnym 2020/2021 Oddziały Przygotowania Wojskowego o bardziej rozbudowanym programie. Edukacja specjalistyczna obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I-III w przypadku LO i klasach I-IV w technikach.
Uczniów czeka minimum 230 godz. lekcyjnych edukacji wojskowej (w tym 177 godz. zajęć praktycznych).

Program obejmie cztery bloki tematyczne:

  • podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP),
  • szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych)
  • szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa)
  • oraz szkolenie bojowe (w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe).

Zajęcia praktyczne będą odbywać się zarówno w szkole, jak i w patronackiej jednostce wojskowej. Szkolenie kończyć będzie 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki.

Tak jak w przypadku CWKM, absolwenci mogą liczyć na liczne bonusy

  • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
  • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
  • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych;
  • stałe konsultacje (już w toku realizacji projektu) przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

Szkoły, które realizują CWKM oraz OPW mogą liczyć nie tylko na współpracę z MON (w tym szkolenia pod okiem żołnierzy) ale także dofinansowanie w postaci dotacji celowych m.in. do 80% kosztów na zakup wyposażenia specjalistycznego czy umundurowania oraz do 50% kosztów realizacji inwestycji czyli budowy torów sprawnościowych oraz strzelnicy pneumatycznej.

Klasy mundurowe MON w województwie łódzkim

Szkoły aktualnie prowadzące Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe w woj. Łódzkim

1. Zespół Szkół im. Kazimierza Kałużyńskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli
2. I Liceum Ogólnokształcące PUl im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim
4. Zespól Szkół Mundurowo- Technicznych w Ostrowie (Łask)

Szkoły aktualnie prowadzące OPW w woj. Łódzkim

5. Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach (sieradzkie)
6. Liceum ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie
7. Zespół Szkół Katolickich w Sieradzu
8. III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J. Sylli w Zduńskiej Woli
9. Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie (Łask)
10. II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu
11. Liceum ogólnokształcące w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. W. Witosa w Bujnach (powiat Piotrków Tryb)
12. I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie
13. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim
14. Akademickie Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Warszawie z siedzibą w Łodzi
15. Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze

Szkoły prowadzące klasy CYBER.MIL Z KLASĄ w woj. łódzkim.

16. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie

W roku szkolnym 2021/2022 w Polsce uruchomiony został elitarny program „CYBER.MIL z klasą”, również pod patronatem MON, którego celem jest edukacja przyszłych ekspertów od bezpieczeństwa cybernetycznego, w tym także specjalistów, czyli żołnierzy dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Klasy takie prowadzi jedynie 16 szkół w całej Polsce, wybranych przez MON na podstawie wyników matur czy współpracy z uczelniami wyższymi. Poprzeczka dla kandydatów jest ustawiona naprawdę wysoko: muszą mieć doskonałe wyniki zarówno z matematyki, jak i informatyki, lecz także fizyki oraz języka angielskiego. Ci, którzy się dostaną, w ciągu czterech lat nauki będą zdobywać wiedzę m.in. z podstaw kryptografii, algorytmiki i cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania bezpieczeństwem danych.

Uczniowie będą brać udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, także specjalistycznych i laboratoryjnych. Czekają ich też wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa. Klasy takie mogą liczyć mx. 15 uczniów.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki