Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie produkcje na międzynarodowych festiwalach filmowych. Filmy Szkoły Filmowej w Łodzi walczą o nagrody

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
"To nie będzie film festiwalowy", reż. Julia Orlik
"To nie będzie film festiwalowy", reż. Julia Orlik materiały prasowe
Produkcje filmowe zrealizowane w Łodzi w lutym będą prezentowane na międzynarodowych festiwalach. Widzowie w różnych krajach zobaczą nasze filmy krótkometrażowe.

W pierwszej połowie lutego odbędzie się Santa Barbara International Film Festival (USA). Do konkursu zaproszono animację absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi Julii Orlik zatytułowaną "To nie będzie film festiwalowy". To - jak wyjaśnia autorka - film o studentce szkoły filmowej, która pracuje nad swoim filmem dyplomowym. Producentem filmu jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Krótkometrażówka pojedzie też do Belgii na 42nd Brussels International Animation Film Festival Anima.

Na festiwalu w Belgii w konkursie jurorzy zobaczą też „Slow Light” duetu Katarzyna Kijek/Przemysław Adamski, warszawskiego studia Animoon. To film o człowieku, który wszystko, na co spojrzał widzi dopiero po siedmiu latach, ponieważ jego oczy tak powoli przepuszczają światło. Spóźniony ogląd zdarzeń rzutuje na niedojrzałość emocjonalną bohatera i życiowe niepowodzenia. W sekcji pozakonkursowej belgijskiego konkursu zostanie pokazany natomiast „Most” Izumi Yoshidy, absolwentki PWSFTviT w Łodzi i wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Film jest produkcją łódzkiego studia Likaon (koproducentem jest EC1 Łódź - Miasto Kultury). Inspirowany zdarzeniami historycznymi animowany film przedstawia historię „Dzieci Syberyjskich” i opowiada o pierwszych stosunkach dyplomatycznych między Polską i Japonii. Głównym bohaterem jest jedno z "Dzieci Syberyjskich", dziesięcioletni Janek, który jest przywódcą polskich dzieci osieroconych na Syberii i czuje się odpowiedzialny za grupę. Zachowuje się niczym dorosły mężczyzna, nie może być bezbronnym dzieckiem. Każdy dzień na bezkresnej, zimnej, mglistej, przerażającej krainie jest walką o przetrwanie i przezwyciężenie głodu, smutku, beznadziei, tęsknoty za rodzicami, domem i miłością. Pewnego dnia na ratunek przychodzą nieznani ratownicy Japońskiego Czerwonego Krzyża, którzy w oczach dzieci są niczym olbrzymy. Dzieci zostają uratowane przez Japończyków, zostają zabrane do kraju kwitnącej wiśni, gdzie dostają opiekę medyczną, ciepły posiłek, dach nad głową i miłość tych, którzy stworzyli im rodzinę. Janek poznaje tam Haru - energiczną dziewczynkę. To ona staje się przewodnikiem Janka po nieznanym, pięknym, ciepłym i kolorowym nowym świecie - Japonii. Haru staje się jego nauczycielem odmiennej kultury, ale również uczy go jak być dzieckiem. Janek odzyskuje swoje dzieciństwo. Gdy mali Polacy odzyskują zdrowie, przychodzi czas rozstania. Przyjaźń między dziećmi polskimi i japońskimi stworzyła więź nie do rozerwania.

W lutym odbędzie się też 10. edycja norweskiego West Nordic International Film Festival. Szansę na nagrodę ma tam „Martwe małżeństwo” Michała Toczka, studenta Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi, produkcja łódzkiej uczelni. To opowieść o spotkaniu dwójki ludzi w nietypowych okolicznościach. Filip jest mężczyzną w średnim wieku. Pracuje jako zawodowy statysta filmowy, a jego specjalnością są role martwych ciał. Na planie filmu historycznego poznaje Łucję, która wciela się w rolę martwej kobiety. Kiedy Filip i Łucja leżą na sobie podczas ujęcia i odgrywają swoje role, nawiązuje się między nimi relacja.

Pod koniec miesiąca zaś odbędzie się francuski Extreme Cinema Festival. Tamtejsza publiczność będzie miała okazję poznać animowaną „Furię” Julii Siudy, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Film dotyczy problemu narastającej złości, frustracji i agresji, która szuka ujścia. Jego bohaterka to osoba, która traci kontrolę nad swoją złością. Zatracając się w emocjach, nie wytrzymuje napięcia Animacja pokazuje tłumiony gniew i wyobrażoną przemoc fizyczną.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki