MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie uczelnie z nowymi władzami. Co zostawiają im odchodzący rektorzy?

Paweł Patora
Jeszcze tylko trzy tygodnie września i rozpocznie się kolejny rok akademicki. W Łodzi będzie on o tyle wyjątkowy, że w trzech największych uczelniach publicznych naszego miasta zmieniły się władze.

Wiosną odbyły się wybory nowych rektorów, dziekanów oraz władz kolegialnych - senatów i rad wydziałów. Są też nowi prorektorzy i prodziekani. Zgodnie z prawem, zmiana władz nastąpiła 1 września.

Odchodzący rektorzy Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego byli pierwszymi, którzy - po zmianie przepisów - pełnili swe funkcje 8 lat - przez dwie (więcej nie można) czteroletnie kadencje. Wcześniej kadencje rektorów i innych władz w szkołach wyższych trwały trzy lata. Ośmioletni okres jest wystarczająco długi, aby osoba sprawująca władzę rektorską mogła zrealizować najważniejsze zamierzenia, ale też aby przekonała się, że niektórych spośród planowanych projektów zrealizować się nie da.

Niewątpliwą zaletą systemu wymuszającego „zmianę warty” we władzach uczelni jest szansa na ożywienie działalności, dzięki pojawieniu się, wraz z nowymi osobami, także nowych pomysłów, nowych metod zarządzania i zasobów energii, z którą nowo wybrani reprezentanci społeczności akademickiej przystępują do wprowadzania w życie swoich planów.

Wiadomo już, że zmiany w wymienionych trzech szkołach wyższych nie będą rewolucyjne. Wszyscy nowo wybrani rektorzy zapowiedzieli kontynuację tych kierunków rozwoju uczelni, które okazały się właściwe i przynosiły sukcesy. Wszyscy zresztą - prof. Antoni Różalski w UŁ, prof. Sławomir Wiak w PŁ i prof. Radzisław Kordek w UM - byli prorektorami w ekipach swoich poprzedników i wspólnie z nimi wypracowywali strategie rozwojowe uczelni.

Zmiana władz jest naturalną okazją do podsumowań. Dlatego poprosiliśmy ustępujących rektorów Uniwersytetu Łódzkiego - prof. Włodzimierza Nykiela, Politechniki Łódzkiej - prof. Stanisława Bieleckiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - prof. Pawła Górskiego, by ocenili swoje dwie kadencje i przypomnieli, jakie zmiany dokonały się w kierowanych przez nich uczelniach w ciągu minionych ośmiu lat. Rozmowy te zamieszczamy na następnych stronach „Forum Łódź”.

Dla obserwatora z boku, zmiany w łódzkich uczelniach w tym okresie to przede wszystkim nowe inwestycje, takie jak efektowne nowoczesne gmachy Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Filologicznego UŁ, Fabryki Inżynierów XXI wieku, Centrum Technologii Informatycznych oraz LabFactor w kampusach PŁ, i oczywiście Centrum Kliniczno-Dydaktyczne UM. Warto podkreślić, że wraz nowymi lub zrewitalizowanymi budynkami, oddawano też do użytkowania ich nowoczesne wyposażenie. Po zakończeniu budowy w kampusie politechniki Zatoki Sportu, można będzie powiedzieć, że większość infrastrukturalnych potrzeb Łodzi akademickiej została zaspokojona.

Następne kadencje władz upłyną więc pod znakiem umacniania i rozwijania potencjału naukowego, dydaktycznego i kulturotwórczego łódzkich uczelni. Dziś ich pozycja na akademickiej mapie kraju jest podobna do tej sprzed ośmiu lat. W uznawanym za miarodajny rankingu Perspektyw Uniwersytet Łódzki wśród polskich uczelni akademickich spadł z 13. miejsca na 16., a wśród uniwersytetów z 6. na 7. Politechnika Łódzka utrzymała 14. pozycję wśród uczelni akademickich i 4. wśród uczelni technicznych. Wyraźnie poprawił swe miejsca Uniwersytet Medyczny w Łodzi. W rankingu uczelni akademickich awansował z 30. na 20., zaś w rankingu uczelni medycznych - z 10. na 6. miejsce.

Wszystkie trzy uczelnie znacząco rozwinęły współpracę z zagranicą i wszystkie dobrze poradziły sobie z niżem demograficznym, m. in. poprzez wyraźne wzbogacenie oferty edukacyjnej.

Problemem jest integracja Łodzi akademickiej. Rzucone prawie 8 lat temu przez rektora Stanisława Bieleckiego hasło konsolidacji łódzkich uczelni w Uniwersytet Polski Centralnej pozostało bez odzewu. Łódzka społeczność akademicka nie była na to gotowa. Nieśmiałe próby współdziałania, w postaci trzech wspólnych inauguracji roku akademickiego podjęły w latach 2012 - 2014 władze UŁ i UM. UŁ i PŁ powołały międzyuczelniany kierunek studiów „rewitalizacja”, pracują międzyuczelniane zespoły badawcze. Jednak do prawdziwej konsolidacji, która niewątpliwie wzmocniłaby siłę Łodzi akademickiej, jest jeszcze daleko. Czy nowe władze podejmą taką próbę, przekonamy się już wkrótce.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 29 sierpnia - 4 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki