MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: Więcej kleszczy i boreliozy

Redakcja
Na pogotowie zgłaszają się pokąsani przez kleszcze. Stawonogi atakują wyjątkowo wcześniej. Wielu mieszkańców Łódzkiego zachorowało już w tym roku na boreliozę. Jest ich więcej niż rok temu

Ponad 80 przypadków boreliozy więcej niż w pierwszych miesiącach 2016 roku odnotowano w województwie łódzkim do końca kwietnia tego roku. Zachorowały już 182 osoby. Borelioza to groźna choroba roznoszona przez kleszcze, a te w tym roku, z powodu lekkiej zimy, zaczęły być aktywne dużo wcześniej.

Więcej chorych

- Warunki klimatyczne sprzyjają bytowaniu kleszczy - przyznaje Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. - Kleszcze zaczynają być aktywne wczesną wiosną, gdy temperatura wzrasta powyżej zera i zachowują aktywność do późnej jesieni.

Mimo że mamy dopiero maj, do lekarzy łódzkiego pogotowia zgłaszają się już od kilku miesięcy pacjenci pokąsani przez kleszcze. Te stawonogi żywią się krwią, więc szukają miejsc na naszym ciele, w których trudniej zostaną dostrzeżone. Pacjenci mają kleszcze na zgięciach stawowych, w okolicach uszu czy w skórze głowy. Ale są i tacy, którzy przychodzą już z objawami boreliozy, czyli np. z rumieniem, gorączką czy bólem stawów. Specjaliści szacują, że nawet ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami groźnych chorób, w tym boreliozy.

Borelioza w województwie łódzkim jest chorobą zawodową rolników i leśników

Nie ma szczepionki

- Nieleczona borelioza ma groźne następstwa jak choroby układu kostno- stawowego czy nerwowego - dodaje Solarz.

A bez szybkiej terapii borelioza może powrócić po kilku latach w formie nawet chorób serca, m.in. zapalenia osierdzia czy zaburzeń rytmu pracy serca. Nieleczoną boreliozę trudno rozpoznać, więc często mylona jest z zapaleniem stawów, a nawet grypą.

W całej Polsce zachorowań jest więcej, w Łódzkiem rok temu chorych na boreliozę było aż dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach. Przed chorobą nie ochronimy się szczepionką, bo nie ma takiej, dlatego musimy być ostrożni spacerując po lesie, łące czy parku.

Po ukąszeniu kleszcza możemy nabawić się też kleszczowego zapalenia mózgu. W Łódzkiem rok temu zachorowały na to cztery osoby, w tym roku stwierdzono już jeden przypadek. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, w przeciwieństwie do boreliozy, można się zaszczepić.

- Wychodząc w plener najlepiej osłonić dolne partie ciała, założyć dłuższe spodnie, zakryte buty oraz osłonić okolice karku. Można również stosować środki ochronne przed kleszczami, które bez problemu dostępne są w aptekach. Po powrocie należy obejrzeć dobrze ciało, czy nie zagnieździł się gdzieś kleszcz - mówi Zbigniew Solarz.

Chorują rolnicy i leśnicy

Ukąszenia kleszcza możemy nawet nie odczuć, ponieważ jego ślina ma właściwości znieczulające. A jeśli już zauważymy go na naszym ciele, należy przy użyciu pęsety wyciągnąć go zdecydowanym ruchem ku górze, zaś miejsce ukąszenia zdezynfekować. Lekarze zalecają, by kleszcza usunąć jak najszybciej i obserwować objawy.

Borelioza to też coraz częściej choroba zawodowa. W ubiegłym roku w Łódzkiem takie zaświadczenie wystawiono 12 osobom (6 rolnikom i 6 leśnikom).

Na co chorowaliśmy?

Najwięcej było zatruć pokarmowych z powodu bakterii Salmonella w starych jajach i niehigienicznie przygotowywanym jedzeniu.
W ubiegłym roku częściej mieszkańcy Łódzkiego chorowali na krztusiec (z zapadalności na poziomie 27 przypadków na sto tysięcy mieszkańców w 2015 r. do poziomu 36,4 w 2016 r.) oraz świnkę (z 3,8 do 4,1). Więcej było też zapaleń opon mózgowych. Niemal dwukrotnie wzrosła liczba chorych na boreliozę, która wywoływana jest najczęściej przez ukąszenie kleszcza.
Więcej pacjentów miało także ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz wzw typu C. W 2015 roku zarejestrowano trzech chorych, rok temu już piętnastu.
Rzadziej za to chorowano na gruźlicę, pacjentów było o blisko 60 mniej. Rok temu chorowały przede wszystkim osoby powyżej 65 roku życia, głównie mężczyźni i osoby mieszkające na wsi. Niewielka poprawa jest w przypadku wirusa HIV, ale choć liczba zakażeń nieznacznie spadła (z 96 do 91 przypadków), chorych z AIDS było już o 11 więcej. AGA

MATURA 2017. Egzaminy maturalne - pytania, odpowiedzi, arkusze CKE. Sprawdź nasz serwis

Matura z polskiego 2017. Co może być na maturze z polskiego 2017? [PEWNIAKI MATURALNE]
MATURA 2017. Terminy CKE. Harmonogram egzaminów maturalnych
**

Matura międzynarodowa 2017 w IV LO w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

Matura międzynarodowa 2017 [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

MATEMATYKA ODPOWIEDZI. MATURA 2017 MATEMATYKA ZADANIA ARKUSZE ODPOWIEDZI

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom podstawowy, rozszerzony ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

MATURA 2017 POLSKI ROZSZERZONY ARKUSZ [MATURA 2017 Polski rozszerzony ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 POLSKI PODSTAWOWY ARKUSZ [MATURA 2017 Polski ODPOWIEDZI]**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki