Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Zalewie Sulejowskim motorówki nadal bez ograniczeń

Beata Dobrzyńska
Na zbiornikach wodnych w regionie łódzkim rozpoczął się sezon turystyczny dla motorowodniaków.

Wszystko wskazuje, że drugi rok z rzędu na Zalewie Sulejowskim nie będzie żadnych ograniczeń w pływaniu łodzi motorowych. Władze województwa, choć miały na to rok, nie zdążyły uchwalić przepisów regulujących co można, a czego nie można na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Przypomnijmy, że zalew został „uwolniony” dla motorowodniaków po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w ubiegłym roku uchylił przepisy dotyczące Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, które wprowadził wiele lat temu wojewoda. Do wprowadzenia regulacji są zobowiązani radni sejmiku wojewódzkiego. Przez ostatnie miesiące projekt uchwały przygotowywano, konsultowano i uzgadniano w urzędzie marszałkowskim. Jednym z jego punktów są właśnie ograniczenia dla motorówek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Chcą sprzedać ośrodek Borki nad Zalewem Sulejowskim za 7 mln zł

Początkowo zakładał on wprowadzenie trzech stref na zbiorniku. W pierwszej od zapory w Smardzewicach do linii wytyczonej między Zarzęcinem a Bronisławowem mogłyby pływać łodzie motorowe o napędzie do 15 kW. Druga strefa, większej ochrony, zezwalałaby na pływanie motorówkami z silnikami o mocy do 4 kW. Dalej w kierunku Sulejowa obowiązywałby całkowity zakaz. Po konsultacjach społecznych, w których zdecydowana większość podmiotów opowiedziała się za udostępnieniem zalewu dla motorówek bez ograniczeń, zarząd woj. łódzkiego podjął decyzję, że w pierwszej strefie nie będzie żadnych ograniczeń, i taki projekt trafił do uzgodnień z samorządami.

Niestety wiele wskazuje na to, że uchwały nie uda się przyjąć w tym sezonie, bo dwie gminy Aleksandrów i Sulejów nie zgadzają się na niektóre jej punkty. I bynajmniej nie chodzi o motorówki, ale głównie o przepis dotyczący zakazu budowania nowych obiektów w odległości 100 metrów od linii brzegowej. Zdaniem samorządów, zakaz ten może negatywnie wpływać na rozwój inwestycyjny i gospodarczy gmin.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Motorówki mogą pływać po Zalewie Sulejowskim

Andrzej Wodziński, jeden z inicjatorów umożliwienia motorowodniakom korzystania z zalewu i wiceprezes Ratownictwa Wodnego RP, podkreśla, że cieszy go otwarcie zalewu dla motorowodniaków, ale ruch łodzi motorowych powinien zostać uregulowany uchwałą sejmiku. To umożliwi zarządcy zbiornika wprowadzenie szczegółowych zasad korzystania z zalewu. - Oczywiście nawet bez tych przepisów motorowodniaków obowiązują przepisy żeglugi, o których każdy uczy się podczas zdobywania patentu - dodaje Andrzej Wodziński.

Jak potwierdza Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, rzeczywiście dwie spośród 11 gmin, na terenie których położony jest Sulejowski Park Krajobrazowy wraz z otuliną, odmówiły uzgodnienia projektu.
- W związku z powyższym projekt przedmiotowej uchwały w dotychczasowym brzmieniu nie mógł być dalej procedowany - informuje Jacek Grabarski. - Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego niezwłocznie przystąpiły do prac, mających na celu przygotowanie kolejnego projektu uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Po sporządzeniu i przyjęciu przez Zarząd Województwa Łódzkiego nowego projektu uchwały zostanie on ponownie skierowany do konsultacji społecznych, a następnie do uzgodnień z właściwymi miejscowo radami gmin oraz właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. W przypadku dokonania uzgodnienia przez wszystkie rady gminy oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi przedmiotowy projekt uchwały zostanie przedłożony Sejmikowi Województwa Łódzkiego celem uchwalenia.

Będą dbać o bezpieczeństwo

Wraz z początkiem maja na Zalewie Sulejowskim już zwodowano łódź tomaszowskiej policji, która zaczęła pełnić pierwsze patrole. Jednak przed wakacjami patrole będą prowadzone w zależności od pogody i natężenia wypoczywających. Za bezpieczeństwo w gminie Tomaszów będą odpowiedzialne w tym roku dwa podmioty: WOPR i Ratownictwo Wodne RP. Zgodnie z umową z wójtem przed wakacjami będą one pełnić patrole wzdłuż linii brzegowej w pogodne weekendy. W minioną sobotę WOPR musiał interweniować w okolicach Bronisławowa, gdzie wywróciła się żaglówka. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Badacze opowiadali łódzkim studentom, jak monitorują Zalew Sulejowski

Na zbiorniku Jeziorsko policyjne patrole wodne rozpoczną się 25 czerwca. W weekendy nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będzie trzech policjantów - dwóch z komendy w Poddębicach i jeden z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu.

wsp.: kk

MATURA 2016|MATURA 2016 POLSKI - podstawowy i rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI matura 2016 polski]

MATURA 2016|MATURA 2016 MATEMATYKA: poziom podstawowy [matematyka ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE, ROZWIĄZANIA]

MATURA 2016|MATURA 2016 ANGIELSKI - poziom podstawowy i rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PYTANIA, TRANSKRYPCJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki