Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza w Łódzkiem. Rolnicy będą mieli gorsze plony zbóż

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ostatnie opady nie pokonały suszy. Już wiadomo, że w niektórych rejonach będą gorsze plony zbóż. A przed nami jeszcze gorące i suche lato.

W sześciu województwach Polski występuje susza - wynika z pierwszego w tym sezonie raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Według oficjalnych raportów susza zatrzymała się na granicy regionu łódzkiego. Ale w wielu miejscach jest tak sucho, że rolnicy obawiają się o tegoroczne plony.

Według IUNiG susza objęła sąsiadujące bezpośrednio z powiatami poddębickim, łęczyckim, kutnowskim i łowickim tereny województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. W całej Polsce suszą zagrożonych jest 56 gmin. Brak wody najbardziej zaszkodził zbożom jarym, krzewom owocowym, truskawkom.

W sąsiednich powiatach regionu łódzkiego oficjalnie zagrożenia suszą nie ma, ale sytuacja nie jest dobra.

CZYTAJ TEŻ: https://dzienniklodzki.pl/susza-w-lodzkiem-straty-siegaja-przeszlo-40-mln-poszkodowani-rolnicy-dostana-doplaty/ar/6243510
Wyżyna Kutnowska jest jednym z terenów w którym klimatyczny bilans wodny jest najmniej korzystny w kraju. W północnych rejonach województwa łódzkiego w ciągu dwóch miesięcy spadło 140 mm wody mniej niż wyparowało.

Niedobór wody negatywnie wpłynął na uprawy w regionie. Bronisław Węglewski, wójt gminy Buczek oraz prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego podkreśla, że opadów w tym roku było bardzo mało

- Brakowało wody gdy zboża kwitły - mówi wójt. - Dlatego plony będą niższe. Najbardziej susza dotknęła gleby piaszczyste - dodaje.

Brak opadów dotknął też uprawy truskawek, z których słynie gmina Buczek. - Jeśli ktoś nie nawadniał upraw, pierwsze, najlepsze truskawki stracił. Owoce spadły - mówi wójt. - Na szczęście większość naszych rolników stosuje nawadnianie kropelkowe - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Susza w Łódzkiem: niski stan wód, zakaz podlewania i groźne pożary

Sucho jest też w powiecie poddębickim. Ner na wodomierzu w Poddębicach ma zaledwie 103 cm głębokości. Zazwyczaj o tej porze roku jest 120 - 140 cm. W maju spadły tam zaledwie 43 mm deszczu, czyli o jedną trzecią mniej niż zwykle.

- Jeśli pod koniec czerwca nie spadną obfite deszcze świętojańskie, czeka nas ogromna susza - mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator pogody z Wartkowic w powiecie poddębickim. - Susza w naszym regionie trwa już drugi rok. W zeszłym roku lato było suche. Zimą było bardzo mało opadów śniegu. W kwietniu i maju brakowało deszczu - mówi Zdzisław Cyganiak. - Ostatnie opady niewiele pomogły, bo znów zapowiadają się suche i ciepłe dni - dodaje.

Zdaniem przyrodnika z Wartkowic skutki braku wody w okresie najszybszego wzrostu roślin są już widoczne - Owies jest w tym roku wyjątkowo niski. Kombajn złapie najwyżej same kłosy. To sprawi, że będzie mniej słomy na mieszkanki paszowe - mówi obserwator przyrody. - Ucierpiały też warzywa. W tym roku mniej będzie marchwi, pietruszki, selerów, ogórków, cebuli i dyni - wylicza.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rusza rządowa pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą

Jednak niektóre obszary regionu łódzkiego nie odczuwają już suszy. Ostatnie opady sprawiły, że wilgoci jest więcej.

- Dwa tygodnie temu przygotowywaliśmy się już na suszę. Jednak ostatnie opady były duże i ryzyko minęło - mówi Andrzej Karniszewski, doradca rolniczy w kutnowskim oddziale Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łodzi.

Także w rejonie Skierniewic brak wody rolnikom nie grozi. - Spadło 40 mm deszczu, suszy nie ma - mówi prof. Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

To kolejne już w tym roku pogodowe problemy rolników z regionu łódzkiego. W połowie kwietnia silne przymrozki źle wpłynęły na rozwój ziemniaków, orzechów włoskich i niektórych owoców.

POGODA NA LATO

Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic jak co roku przygotował prognozę pogody na zbliżające się lato. Według Cyganiaka tegoroczne lato będzie w większości gorące i suche. Nie zabraknie dni upalnych, z temperaturami powyżej 25 stopni. Nie powinniśmy się też spodziewać długich okresów deszczowych. Nie należy się jednak spodziewać ogromnych upałów. Zdaniem Zdzisława Cyganiaka w tym roku rekordy ciepła, takie jak 38 stopni, które odnotowano 8 sierpnia 2013 roku w Sulejowie nie będą pobite.

Nadchodzące lato będzie bardzo dynamiczne.

Nadciągające z Zachodu masy powietrza przyniosą burze, gradobicie, nawałnice i silne wiatry. Możliwe są nawet trąby powietrzne.

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne przyniosą szkody. Są one najbardziej prawdopodobne na południu kraju. W sierpniu pogoda się ustabilizuje. Burze się skończą, a temperatury nadal będą wysokie.

Temperatury lata według Zdzisława Cyganiaka
21-30 czerwca: 21-25 stopni
1-10 lipca: 22-26 stopni
11-20 lipca: 22-28 stopni
21-31 lipca: 25-30 stopni
1-10 sierpnia: 23-27 stopni
11-20 sierpnia: 22-28 stopni
21-31 sierpnia: 22-30 stopni

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 30 maja - 5 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki