Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lutomiersk znów będzie miastem? Co na ten temat sądzą mieszkańcy gminy? Poznaliśmy wyniki ankiety na ten temat

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Od jesieni ubiegłego roku w Lutomiersku pod Łodzią trwają starania o przywrócenie praw miejskich. Wśród mieszkańców została przeprowadzona ankieta na ten temat, poznaliśmy jej wyniki.Lutomiersk otrzymał prawa miejskie w 1274 roku od księcia sieradzkiego Leszka Czarnego, a w tym roku minie 151 lat, odkąd je stracił - za pomoc powstańcom styczniowym. W ubiegłym roku rozpoczęły się starania o ich przywrócenie.- Przywrócenie praw będzie nie tylko spełnieniem oczekiwań mieszkańców, ale także uhonorowaniem tych, którzy pomogli powstańcom - deklarował wówczas Tadeusz Borkowski, wójt Lutomierska. - Do tego kroku przygotowywaliśmy się od dawna.Czytaj dalej
Od jesieni ubiegłego roku w Lutomiersku pod Łodzią trwają starania o przywrócenie praw miejskich. Wśród mieszkańców została przeprowadzona ankieta na ten temat, poznaliśmy jej wyniki.Lutomiersk otrzymał prawa miejskie w 1274 roku od księcia sieradzkiego Leszka Czarnego, a w tym roku minie 151 lat, odkąd je stracił - za pomoc powstańcom styczniowym. W ubiegłym roku rozpoczęły się starania o ich przywrócenie.- Przywrócenie praw będzie nie tylko spełnieniem oczekiwań mieszkańców, ale także uhonorowaniem tych, którzy pomogli powstańcom - deklarował wówczas Tadeusz Borkowski, wójt Lutomierska. - Do tego kroku przygotowywaliśmy się od dawna.Czytaj dalej Archiwum
Od jesieni ubiegłego roku w Lutomiersku pod Łodzią trwają starania o przywrócenie praw miejskich. Wśród mieszkańców została przeprowadzona ankieta na ten temat, poznaliśmy jej wyniki.

Lutomiersk otrzymał prawa miejskie w 1274 roku od księcia sieradzkiego Leszka Czarnego, a w tym roku minie 151 lat, odkąd je stracił - za pomoc powstańcom styczniowym. W ubiegłym roku rozpoczęły się starania o ich przywrócenie.

- Przywrócenie praw będzie nie tylko spełnieniem oczekiwań mieszkańców, ale także uhonorowaniem tych, którzy pomogli powstańcom - deklarował wówczas Tadeusz Borkowski, wójt Lutomierska. - Do tego kroku przygotowywaliśmy się od dawna.

Wyniki ankiety

Kolejnym krokiem były konsultacje społeczne i ankieta wśród mieszkańców gminy, które zostały przeprowadzone między 7 stycznia a 12 lutym. Wzięło w nich udział 1446 osób spośród 7257 uprawnionych do głosowania, czyli niespełna 20 proc. Spośród nich nieco ponad 65 proc. było za przywróceniem praw miejskich, a przeciwnego zdania było niespełna 27 proc. Od głosu wstrzymało się 5 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie.

- Z ankiety wynika, że mieszkańcy gminy i sołectwa opowiedzieli się za przywróceniem praw miejskich - cieszy się Tadeusz Borkowski. - Frekwencja nie jest taka zła, biorąc pod uwagę, że w związku z sytuacją epidemiczną nie mogliśmy mieć bliskich kontaktów z mieszkańcami. Należało się więc spodziewać takiej frekwencji, podobnie było w innych miejscowościach w Polsce, w których trwają starania o przywrócenie praw miejskich.

Opłacalna zmiana?

Urzędnicy do każdego domu w gminie dostarczyli zarówno druki ankiet jak i ulotki informacyjne. Zorganizowano także dwa niedzielne dyżury w urzędzie gminy, w trakcie których mieszkańcy mogli złożyć wypełnioną ankietę. Wójt przekonywał, że mieszkańcom ta zmiana się opłaca: status miasta to bowiem większe możliwości pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej oraz inwestorów, a z tym wiąże się poprawa sytuacji na rynku pracy. Odzyskanie praw miejskich ma się również przyczynić do promocji turystycznej samego Lutomierska oraz całej gminy.

Najwyższa frekwencja

Najwyższa frekwencja była w samym Lutomiersku - w ankiecie wzięły udział 343 osoby, czyli 25 proc. uprawnionych do głosowania. Spośród nich blisko 67 proc. było za przywróceniem praw miejskich. W gminie natomiast - z wyłączeniem samego Lutomierska - głosowało niespełna 19 proc. mieszkańców, z których niespełna 65 proc. było za przywróceniem praw.

Dalsza procedura

W przyszłym miesiącu zostanie wykonany kolejny krok w kierunku odzyskania praw miejskich przez Lutomiersk: pod koniec marca ma zostać złożony odpowiedni wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody łódzkiego. Procedura zakłada następnie, że to Rada Ministrów zdecyduje o nadaniu praw miejskich. Ostatnie lata pokazują, że dochodzi do tego przeważnie w nocy z sylwestra na Nowy Rok.

W ubiegłym roku w naszym województwie dwie miejscowości zyskały prawa miejskie: Piątek w powiecie łęczyckim oraz Lututów w powiecie wieruszowskim.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki