Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz pamięci dzieci, które podczas wojny więziono w obozie przy ul. Przemysłowej [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Około 700 osób wzięło udział w IV Marszu Pamięci, który w czwartek przeszedł od kościoła Elżbiety Węgierskiej przy ul. Pankiewicza, w którym odbyła się msza św., do pomnika Pękniętego Serca w parku im. Szarych Szeregów 1971 roku, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Młodzież szkolna dominowała.

Uroczystościom przewodniczył ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, który jest pomysłodawcą marszu. Chodzi o upamiętnienie dzieci, które podczas okupacji niemieckiej były więzione w ciężkich warunkach w obozie przy ul. Przemysłowej.

Wiele z nich nie przeżyło obozowej gehenny. Niektórzy z tych więźniów, którzy się uratowali, bierze udział w marszach. Ponadto niesione są fotografie byłych osadzonych. Szacuje się, że przez obóz przewinęło sie około 12 tys. dzieci w wieku od 2 do 16 lat przywiezionych tu z całej okupowanej Polski.

Czytaj:Obóz dla dzieci przy ul. Przemysłowej nie był obozem wychowawczym

Przed rokiem Marsz Pamięci wyruszył spod kościoła Wniebowzięcia NM Panny przy placu Kościelnym, zaś za rok wyruszy spod kościoła Zesłania Ducha Świętego przy placu Wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki