Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013: co wybrali uczniowie? [NAJPOPULARNIEJSZE PRZEDMIOTY]

Maciej Kałach
Matura 2013: 23 156 maturzystów w Łódzkiem zdawać będzie obowiązkowy test z języka polskiego.
Matura 2013: 23 156 maturzystów w Łódzkiem zdawać będzie obowiązkowy test z języka polskiego. Waldemar Wylegalski/Polskapresse
Tegoroczna rywalizacja szkół wyższych o kandydatów na studia będzie dużo bardziej zaciekła niż przed rokiem. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi ustaliła, że ogólniaki i technika z naszego województwa zgłosiły do sprawdzianów aż o tysiąc uczniów ostatnich klas mniej niż w 2012 r.

OKE policzyła właśnie ile arkuszy i z jakich przedmiotów rozda maturzystom w maju 2013. Do 7 lutego uczniowie mogli zmieniać w szkołach swoje wstępne - przygotowane we wrześniu ubiegłego roku - deklaracje maturalne. Po tym dniu ich decyzje o zdawanych przedmiotach stały się już nieodwracalne.

Mniej uczniów, więcej poprawkowiczów

Aby uzyskać świadectwo dojrzałości każdy maturzysta musi zaliczyć pięć egzaminów, w tym dwa ustnie przed komisją nauczycieli: z języka polskiego oraz obcego.

Obowiązkowe przedmioty pisemne zdawane są na poziomie podstawowym. Taki arkusz z polskiego otrzyma ponad 23 tys. uczniów, zaś z matematyki - ponad 25 tys. zdających.

- Arkuszy z matematyki będzie więcej, ponieważ egzamin z tego przedmiotu poprawiają absolwenci z poprzednich lat. Chodzi o tych, którzy wcześniej nie zdali i o tych, którzy chcą uzyskać lepszy wynik w nadziei na lepsze studia - tłumaczy Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Uchodzącą za łatwą do zaliczenia część podstawą z polskiego poprawia mało kto, dlatego można uznać, że liczba arkuszy z ojczystego języka odpowiada liczbie osób przystępujących do matury po raz pierwszy.

Trzeci obowiązkowy przedmiot pisemny na poziomie podstawowym to język obcy. Tu ranking popularności nie zmienia się od lat - ponad 20 tys. maturzystów decyduje się na angielski, ponad 3 tys. na niemiecki, prawie tysiąc - na rosyjski.
Francuski, hiszpański i włoski wybierane są jako przedmiot obowiązkowy sporadycznie. Arkusz z języka włoskiego otrzyma w tym roku raptem 37 absolwentów.

Zobacz także: STUDNIÓWKI W ŁODZI!

Walczą angielskim, matematyką i biologią

Języki obce można również zdawać jako przedmioty dodatkowe: zarówno na poziomie podstawowym, jak i trudniejszym - rozszerzonym. Młodzież wpisuje w deklarację egzaminy nieobowiązkowe, aby zebrać jak najwięcej punktów potrzebnych w rekrutacji na studia na wymarzonych uczelniach. Maturzyści - podobnie jak ci z ubiegłego roku - najchętniej decydowali się na "rozszerzenie" z angielskiego, a na drugim miejscu w wyborach absolwentów 2013 jest rozszerzona matematyka.

Oba te najpopularniejsze przedmioty wymieniła w swojej deklaracji Natalia Piguła, maturzystka z XX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi i Miss Polonia Województwa Łódzkiego 2012.

- W moich planach od września nic się nie zmieniło, punkty z rozszerzonej matematyki i angielskiego są mi potrzebne, aby dostać się na Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jednak sporo osób z mojej klasy jeszcze w lutym intensywnie zmieniało swoje deklaracje - opowiada miss z Łodzi, która dobrała sobie do maturalnego zestawu "podstawę" z chemii.

Natalia rekordzistką nie jest, bo uczeń może zdecydować się maksymalnie na sześć egzaminów dodatkowych. Co roku znajdują się absolwenci, którzy w pełni wykorzystują tę możliwość.

Przed rokiem po raz pierwszy wśród przedmiotów dodatkowych "rozszerzenie" z biologii wskoczyło do pierwszej trójki, kosztem trudniejszej części egzaminu z języka polskiego. W 2013 r. ta tendencja się utrzymała, co przed rekrutacją musi cieszyć m.in. kadry Uniwersytetu Medycznego, czy biotechnologów z Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

W czołówce najpopularniejszych przedmiotów dodatkowych doszło tylko do jednego przetasowania. "Rozszerzona" chemia spadła z szóstej na siódmą pozycję, a miejsce tego egzaminu zajął test z łatwiejszej części geografii. Ten przedmiot wciąż uchodzi za wybór osób nie do końca wiedzących, co ze sobą zrobić po maturze. Coraz mniej osób chce zdawać wiedzę o społeczeństwie, fizykę z astronomią oraz historię.

Za dwa lata znikną wiedza o tańcu oraz prezentacja

Zupełnie "egzotyczne" przedmioty to w tym roku filozofia, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna. Do tych specjalności zamierza podejść po kilkadziesiąt lub nawet tylko po kilkanaście osób w województwie łódzkim.

Zdawaną tylko w szkołach baletowych wiedzę o tańcu wybrało zaledwie 16 absolwentów. Ten egzamin ma zniknąć na maturze w 2015 r. Nie licząc tej zmiany lista przedmiotów zostanie utrzymana.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada, że za dwa lata egzaminy dodatkowe będzie można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym, a podejście do jednego z nich stanie się warunkiem otrzymania świadectwa dojrzałości. Obecnie mniej ambitny uczeń może skupić się tylko na "zestawie obowiązkowym" i robi tak 30 procent maturzystów. MEN zakłada jednak, że wybranego "rozszerzenia" nie będzie można nie zdać, bo przedmiot zaliczy nawet zdobywca zerowej liczby punktów.

Dużo ważniejszym punktem reformy przewidzianej na 2015 r. jest likwidacja prezentacji maturalnej - formy egzaminu ustnego z języka polskiego. Krystyna Szumilas, minister edukacji przyznała, że wysłuchując prezentacji na wybrany przez ucznia temat nauczyciel nie ma pewności, czy maturzysta przygotował ją samodzielnie.

Za dwa lata absolwent najpierw wylosuje zadanie egzaminacyjne - tekst kultury oraz odnoszące się do niego polecenie. Przez 10 minut ma monologować, a przez pięć rozmawiać z członkami komisji. W styczniu resort ujawnił, iż odbył się już pilotaż tej formy zdawania egzaminu z udziałem pół tysiąca uczniów oraz 66 polonistów.

***

Popularne przedmioty dodatkowe

Przedmiot

  • jęz. angielski (poziom rozszerzony) 6380 (woj. łódzkie), 2776 (Łódź)
  • matematyka (poziom rozszerzony) 4875, 1915
  • biologia (poziom rozszerzony) 3306, 1250
  • polski (poziom rozszerzony) 3085, 1323
  • geografia (poziom rozszerzony) 2975, 996
  • geografia (poziom podstawowy) 2813, 460
  • chemia (poziom rozszerzony) 2761, 1119
  • WoS (poziom rozszerzony) 1926, 477

Język obcy - poziom podstawowy

Przedmiot

  • angielski 20395 (woj. łódzkie) 6311 (Łódź)
  • niemiecki 3073, 557
  • rosyjski 894, 167
  • francuski 166, 116
  • hiszpański 77, 65
  • włoski 37, 26

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki