Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura już nie kusi młodych ludzi. Ważniejszy jest fach w ręku

Jolanta Jeziorska, Włodzimierz Rychliński
Matura już nie kusi młodych ludzi. Ważniejszy jest fach w rękuDobra baza warsztatowa to atut ZSZ nr 1 w Zduńskiej Woli
Matura już nie kusi młodych ludzi. Ważniejszy jest fach w rękuDobra baza warsztatowa to atut ZSZ nr 1 w Zduńskiej Woli Jolanta Jeziorska
Szkolnictwo zawodowe w woj. łódzkim wraca do łask. Tak jest m.in. w pow. zduńskowolskim, gdzie licea ogólnokształcące wybrało niewiele ponad 200 uczniów na ponad 800 rozpoczynających edukację w szkołach średnich. Jak zwykle, więcej chętnych niż miejsc było do Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli, gdzie przyjęto 183 uczniów: 69 do technikum elektronicznego i 114 na kierunek technik informatyk.

Nieźle poradził sobie Zespół Szkół Zawodowych nr 1, gdzie jest 182 pierwszoklasistów. Szkoda jedynie, że nie było chętnych do nauki w technikum technologii odzieży, które nie ruszyło już po raz kolejny.

Pierwsze klasy są na kierunkach: technik ekonomista, technik organizacji reklamy i technik logistyk oraz  technik pojazdów samochodowych i technik mechanik. Dwa oddziały utworzono w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Naukę w I klasie rozpoczęło tu 47 uczniów w oddziałach wielozawodowych i 11 uczniów w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń.

Piotrkowskie szkoły będą kształcić dla PTAK Fashion City - czytaj o tym tutaj: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/piotrkowskie-szkoly-beda-ksztalcic-dla-ptak-fashion-city

Powody do zadowolenia mają w Zespole Szkół w Karsznicach, gdzie udało się utworzyć nowe technikum: transportu kolejowego. Są też klasy pierwsze: wojskowa LO,  w technikum hotelarstwa oraz w technikum żywienia i usług gastronomicznych. W sumie naukę w karsznickiej szkole rozpoczęło 117 uczniów.

80 pierwszoklasistów zasiliło grono uczniów Zespołu  Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach, gdzie także udało się uruchomić nowy kierunek: liceum o specjalności bezpieczeństwo wewnętrzne. Chętni byli do klasy policyjnej, a także  do techników: żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik  i mechanizacji rolnictwa.

Gimnazjaliści z Radomska wolą zawód niż maturę - czytaj o tym tutaj: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/gimnazjalisci-wola-zawod-niz-mature

- Mamy bardzo dobre szkoły, z dobra kadrą i doskonałymi wynikami w rankingach, co przyciąga uczniów z innych powiatów, a jednocześnie sprawia, że "nasza" młodzież nie szuka szkół poza pow. zduńskowolskim - nie kryje zadowolenia Wojciech Rychlik, starosta zduńskowolski.

W pow. łaskim  Zespół Szkół Ogrodniczych w Ostrowie przyjął 35 osób. W Zespole Szkół Rolniczych w Sędziejowicach jest 33 pierwszoklasistów. Te szkoły czasy świetności mają za sobą. Zwłaszcza jest to zauważalne w przypadku Sędziejowic. Jeszcze kilka lat temu szkoła przyciągała uczniów nie tylko z pow. łaskiego. Atutem placówki była wykwalifikowana kadra, dobre warunki, atrakcyjne położenie. Ostrów ratował się uruchomieniem klas wojskowych. To był  strzał w dziesiątkę. Konkurencja wyrosła w Karsznicach, gdzie także powstał taki profil. Ta sama szkoła odebrała część uczniów Sędziejowicom.

Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łasku przyjętych zostało 109 uczniów. Zdecydowana większość zapisała się do  techników. W Zasadniczej Szkole Zawodowej powstała tylko jedna pierwsza klasa o profilu wielozawodowym. Liczy 32 osoby.

Uczniowie z Bełchatowa wybierają policyjny mundur, wygrywa pewność pracy: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/mlodzi-wybieraja-policyjny-mundur-wygrywa-pewnosc-pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki