MATURA USTNA POLSKI 2017 TEMATY 12.05: Pytania na maturze...

  MATURA USTNA POLSKI 2017 TEMATY 12.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 12 maja 2017 [PYTANIA]

  red

  Aktualizacja:

  MATURA USTNA 2017 Z POLSKIEGO PYTANIA 12 MAJA 2017
  MATURA USTNA 2017 Z POLSKIEGO PYTANIA 12 MAJA 2017
  1/19

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©filip kowalkowski/polska press

  MATURA USTNA POLSKI 2017: 12 MAJA 2017 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 12 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2017 12 MAJA. Piątek, 12 maja to kolejny dzień ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Maturzyści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Publikujemy i aktualizujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2017. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w latach 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 12 MAJA 2017

  MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA 12 MAJA 2017 - PIĄTEK  Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

  W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

  MATURA USTNA POLSKI 12.05.2017  Matura ustna z języka polskiego 2017 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

  W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Podobnie jest w roku 2017. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

  Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów. Życzymy powodzenia!

  MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 12 maja 2017


  1. Refleksje na temat złożoności ludzkiej natury w kulturze. Omów na podstawie obrazu Tomasza Alena Kopery i innych tekstów kultury (temat 1)  http://alenkopera.com/

  2. Rola poety i poezji w tekstach kultury. Omów na przykładzie wiersza Zbigniewa Herberta "Kołatka" i innych tekstów kultury (tematy 2)

  Zbigniew Herbert

  Kołatka

  Są tacy, którzy w głowie
  hodują ogrody
  a włosy ich są ścieżkami
  do miast słonecznych i białych

  łatwo im pisać
  zamykają oczy

  a już z czoła spływają
  ławice obrazów

  moja wyobraźnia
  to kawałek deski
  z za cały instrument
  mam drewniany patyk

  uderzam w deskę
  a ona mi odpowiada
  tak - tak
  nie - nie

  innym zielony dzwon drzewa
  niebieski dzwon wody
  ja mam kołatkę
  od niestrzeżonych ogrodów

  uderzam w deskę
  a ona podpowiada
  suchy poemat moralisty
  tak - tak
  nie - nie

  3. Jak język może przekazywać wiedzę o przeszłości? [(temat 3)
  4. Jak przedstawiana jest kruchość życia w tekstach kultury? Omów na podstawie obrazu i innych tekstów (temat 4)
  5. Godność człowieka a godność ciała - omów na podstawie fragmentu opowiadania Tadeusza Borowskiego „Proszę państwa do gazu” (temat 5)

  Kliknij, aby przejść do opowiadania Tadeusza Borowskiego

  6. Świat fantastyczny w literaturze. Omów na podstawie fragmentu "Dziadów" Adam Mickiewicza cz. III i innego tekstu literackiego (temat 6)

  7. Refleksje na temat słabości i siły. Omów na podstawie fragmentu "Kordiana" Juliusza Słowackiego i innych tekstów kultury (temat 7)

  8. W jaki sposób użytkownicy mogą wykorzystać możliwości językowe. Odnieś się do podanego fragmentu tekstu, własnych doświadczeń komunikacyjnych i innego tekstu kultury (temat 8)

  9. Motyw ludowości w tekstach kultury. Omów na przykładzie obrazu Zofii Stryjeńskiej "Zbieranie jabłek. Dożynki" oraz innych tekstów literackich (temat 9)  10. Jakie funkcje może pełnić anioł w tekstach literackich? Omów na podstawie wiersza "Anioł" Leśmiana i tekstów kultury. (temat 10)

  Leśmian Bolesław - Anioł

  Czemu leciał tak nisko ten anioł, ten duch,
  Sięgający piersiami skoszonego siana?
  Wiatr rozgarniał mu szkrzydeł świeżący się puch,
  A od kurzu miał ciemne, jak murzyn, kolana...

  Włos jego - hartowana w niekochaniu miedź!
  Oczy płoną, miłosnym nieskalane szałem !
  Snem wezbrała mu w skrzydłach niewiadoma płeć,
  Kiedy lecąc, sam siebie przemilczał swym ciałem...

  Możem zbyt go zobaczył lub uwierzył zbyt,
  Bo w niechętnej zadumie przystanął w pół drogi...
  I znów w oczach mu błysnął nieczytelny świt,
  Gdy do lotu pierś tężył i prostował nogi.

  Rosa mu jeszcze zziębła na wargach, a on
  Już piętrami swych skrzydeł ku niebu się wzbielił
  I ogrom ciała oddał bezmiarom na strwon,
  A jam się do niebiosów wówczas onieśmielił...

  Odtąd gdy wchodzę z tobą w umówiony park,
  Gdzie światła księżycowe do stóp nam się łaszą -
  W twych wargach szukam jego przemilczanych warg
  I nie wiem, co się dzieje z ta miłością naszą?...  11. Przedstawienie krainy szczęśliwości w tekstach literackich. Omów na podstawie obrazu Jacka Malczewskiego "Dzieciństwo" i tekstów literackich
  (temat 11)


  www.pinakoteka.zascianek.pl

  12. W jaki sposób autorzy ukazują zbiorowość ludzką w sytuacji zagrożenia? (temat 12)

  13. Czy język ulega redukcji? Omów na podstawie podanego tekstu, własnych doświadczeń językowych i wybranego tekstu kultury (temat 13)
  14. Jak pisarze przedstawiają losy bohaterów idealistycznych? Omów na podstawie fragmentu "Lalki", całego utworu oraz wybranego tekstu kultury (temat 14)
  15. Dobro w tekstach kultury. Omów na podstawie pomnika Janusza Korczaka w Warszawie autorstwa Jana Bohdana Chmielewskiego i innych tekstów (temat 15)


  fot. Wikimedia Commons

  16. Co język korespondencji mówi o nadawcy? Na podstawie fragmentu „Listów do matki” Juliusza Słowackiego , tekstu kultury i własnych doświadczeń. (temat 16)

  17. Co ludzi łączy, a co dzieli? Omów na podstawie obrazu i innych tekstów literackich (temat 17)
  18. Jakie refleksje na temat ludzkiej natury są zawarte w tekstach kultury? Odwołaj się do fragmentu "Podróży" Ignacego Krasickiego (temat 18)
  19. Jaka jest funkcja związków frazeologicznych? Odwołaj się do wiersza ze zbioru "Odwiedziny smoka " Artura Marii Swiniarskiego, własnych doświadczeń komunikacyjnych i tekstu kultury (temat 19)
  20. Jak autorzy przedstawiają codzienność na podstawie obrazu i innych tekstów literackich (temat 20)
  21. Czy cierpienie jest potrzebne? Omów na podstawie fragmentu "Dziadów cz.II, odwołaj się do całości utworu oraz tekstu kultury (temat 21)
  22. W jaki sposób autorzy ukazują zakochanych. Omów na podstawie obrazu i innych tekstów (temat 22)
  23. Jak artyści ukazują losy emigrantów? Omów na przykładzie fragmentu "Pana Tadeusza", odwołaj się do całości utworu i wybranego tekstu kultury (temat 23)

  24. Czemu służą skrótowce w komunikacji? Omów na podstawie podanego fragmentu tekstu, własnych doświadczeń i tekstu kultury (temat 24)
  25. Jak twórcy ukazują postać matki. Odnieść się do obrazu i tekstu kultury (temat 25)
  26. Jak okoliczności wpływają na zachowanie bohatera (temat 26)
  27. O grzeczności w epistolografii i tekstach użytkowych (temat 27)
  28. Lalka w literaturze. Odwołaj się do obrazu Witolda Wojtkiewicza "Lalki" i tekstów literackich (temat 28)


  fot.wolnelektury.pl

  29. Miasto - terytorium wroga czy przyjazne człowiekowi? Odwołaj się do podanego fragmentu "Dżumy" Alberta Camusa i innych tekstów literackich (temat 29)

  30. Komunikacja jako element porozumiewania się (temat 30)

  PYTANIA [POCZEKALNIA]

  TEMATY, które się pojawiają, ale nie mają potwierdzonego numeru, bądź treści
  • 31. Jak twórcy przedstawiają bohaterów posiadających pasję? Omów na podstawie fotografii i tekstów literackich (niepotwierdzone)
  • 32. Motyw światła w literaturze na podstawie fragmentu artykułu i innych tekstów kultury (niepotwierdzone)  WAŻNE
  *pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
  ** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

  MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI  A w ramach ćwiczeń do USTNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2017 proponujemy powtórkę. Pod poniższymi linkami znajdziecie wszystkie tematy, które pojawiły się zarówno w 2016, jak i w 2015 roku.

  MATURA 2017: Wszystko o egzaminie maturalnym 2017 - pytania, zadania, arkusze cke, odpowiedzi [sprawdź SERWIS SPECJALNY]  MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI

  MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   temat 13

   Maturzystka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Miałam temat nr. 13. Potwierdzam!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maturzystka

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Potwierdzam, miałam 25 temat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   temat

   maturzystka19 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Potwierdzam. Miałam temat 14☺

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pyt 20

   maturzystka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   potwierdzam, miałam pytanie 20

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pyt 26

   Maturzystka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W pytaniu 26 jest druga wersja. "Co decyduje o postępowaniu człowieka?"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kalkulator maturalny

   P. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Czy ten kalkulator maturalny.pl się sprawdza? Czy jest on w sumie niepewny?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maturzystka

   Maturzystka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   działa w większości przypadków ale nie zawsze:):/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kopią podpis

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Kariera Małysz w zawieszniu.
   zegrek
   Dość, że
   Mickie Majcher
   mateamtyka
   sater budynki

   (DŁ, 7 dni)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kraina szczęśliwości

   Uprzejmy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   11. Przedstawienie krainy szczęśliwości w tekstach literackich. Omów na podstawie obrazu Malczewskiego i tekstów literackich - było na 100%

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   kamil maturzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   tutaj sa pytania z obrazami: http://blog.minovum.pl/2017/05/12/pytania-maturalne-jezyk-polski-12-maja-2017/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   44

   z cz n z o j p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   to w końcu mogą się te pytania powtarzać czy nie bardzo


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   maturzysta

   maturzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   mogą się powtarzać, jak patrzyłem na inne dni to najszybciej pytania pojawiają się na stronie http://kalkulatormaturalny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu