Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łódzkiego żyją najkrócej w kraju

Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński / archiwum
W województwie łódzkim padł niechlubny rekord. Mieszkamy w tym regionie kraju, w którym żyje się najkrócej i występuje najwyższa umieralność. Tak wynika z raportu "Trwanie życia w 2013 roku", który przygotował Główny Urząd Statystyczny.

"W Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w przekroju wojewódzkim" - czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego. "W 2013 roku rozpiętość między najwyższym i najniższym wskaźnikiem wśród 16 województw wynosiła dla mężczyzn 4,1 lata. Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający na terenie województwa łódzkiego - 70,7 lat, najdłużej w województwach podkarpackim i małopolskim - 74,8 lat. Wśród kobiet zróżnicowanie jest mniejsze i wynosi 2,3 roku".

Panie żyją najkrócej w województwach: łódzkim, lubuskim i śląskim - przeciętnie 80,1 roku. Na Podkarpaciu i Podlasiu natomiast przeciętnie żyją o ponad dwa lata dłużej i dożywają 82,1 roku.

Region łódzki w statystykach zapisał się jeszcze jednym niechlubnym rekordem. W ubiegłym roku właśnie tutaj zanotowano najwyższą umieralność. Na 100 tys. osób umiera 1126. Na Podkarpaciu, w Małopolsce i Podlasiu ten współczynnik wynosi poniżej 950 osób.

Statystycy przyjrzeli się także przyczynom śmierci. Okazuje się, że region łódzki wyróżnia się pod względem liczby zgonów wskutek wypadków. Na 100 tys. osób 70 straciło życie z tego powodu. Kolejna przyczyna to śmierć wskutek chorób układu trawiennego, w ten sposób zmarło 56 osób na 100 tys.

W Polsce główne przyczyny zgonów to: choroby układu krążenia, nowotwory, urazy i zatrucia. Okazuje się, że niemal co drugi zgon jest spowodowany chorobami krążenia. Narażeni są na nie głównie panowie. Wśród mężczyzn w wieku poniżej 45 lat współczynnik zgonów jest 3,5-krotnie wyższy niż wśród kobiet. Podobnie jest w przypadku panów i pań w przedziale wiekowym 45-59 lat.

Na drugim miejscu wśród śmiertelnych chorób znalazły się nowotwory, które stanowią aż 27,5 proc. wszystkich zgonów.

Zdaniem doktora Piotra Zawadzkiego z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego decydujący wpływ na długość życia mieszkańców woj. łódzkiego mają 3 czynniki.

- Przyczynia się do tego m.in. dziedzictwo poprzemysłowe i zanieczyszczenie środowiska - mówi dr Zawadzki. - Kolejna przyczyna wiąże się z poziomem życia i stopą życia. Na długość życia wpływa bowiem zamożność gospodarstw domowych. Bogatsze osoby stać bowiem na zdrowy tryb życia, mogą uprawiać sport, lepiej się odżywiać. Gorzej sytuowani mają także bardziej stresującą pracę, a stres to kolejny czynnik, który wpływa na długość życia. Wpływ ma także emigracja. Decydują się na nią przeważnie ludzie młodzi, natomiast osoby starsze, które zostają w danym rejonie, z reguły żyją krócej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki